Экономика / Внешнеэкономическая деятельность

 

Двуреченський М. В.

Національний університет „Львівська політехніка”

РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УМОВАХ ЗЕД

 

Інформаційне забезпечення містить єдиний комплексний захід щодо створення й подальшої експлуатації інформаційної бази усієї системи та її складових частин на базі одного технологічного процесу збирання, зберігання, передавання та обробки інформації, який забезпечує погоджені інформаційні зв’язки усіх місцевих інформаційних систем та підсистем у складі інформаційних систем менеджменту [1].

Термін "інформаційне забезпечення" виник безпосередньо у зв'язку з розвитком автоматизованих систем управління. Це система одержання, оцінки, зберігання та переробки даних, заснована з метою створення управлінських рішень. Інформаційне забезпечення можна трактувати як сам процес надання забезпечення інформаційних даних, так і об'єднаних форм документів, нормативної бази і реалізації управлінських рішень щодо обсягів та форм інформації, котру застосовують в інформаційній системі у процесі діяльності.

Інформація як сукупність знань і показників визначає рівень організаційного піднесення організації і є одним з головних її елементів. Ефективність процесу збирання, накопичення, збереження, пошуку, обміну і методів обробки інформаційних даних, відображається на функціонуванні усієї системи управління загалом [1].

Процес збирання даних втілюється на місцях виникнення інформації. Якість цих інформаційних потоків залежить як від повноти зібраних даних, їх достовірності, так і від оперативної цінності зібраного матеріалу.

Ступінь міжнародного розвитку економіки призвів до значної конкуренції в атмосфері процесі глобалізації. Ця стадія великим чином залежить від рівня інформаційного забезпечення суспільства, як за допомогою впливу, з боку зростання ефективності суспільного виробництва, так і збільшення соціально-економічних показників розвитку. Ці заходи призводять до прискорення розвитку, не тільки економіки, але й інтелекту суспільства в індивідуумів.

Від рівня запровадження інформації на сьогоднішній день залежить  інноваційний та науково-технічний розвиток як економіки так і суб’єктів господарської діяльності загалом. Зростає ефективність управлінської діяльності, помітні зміни щодо структури конкурентоспроможності, що сприяє розвитку здорової конкуренції на ринку. Це і зараховує інформаційне забезпечення до найбільш швидких методів оновлення міжнародної конкуренції, співробітництва та суперництва.

Інформаційна підтримка стала одним із головних напрямків функціонування міжнародних асоціацій, за допомогою яких вона стала багаторівневою інформаційною мережею, ціллю якої є забезпечення наповнення інформаційного простору інформаційними ресурсами  та даними, котрі будуть містити аналітичну складову, а також спрощення доступу певним країнам та їх представникам до новітніх світових здобутків у сфері торгівлі, фінансового та інвестиційного прогресу [2].

На основі інформаційної бази в межах світового господарства та його окремих елементах вдало сформувалась та працює багатоканальна інформаційна система, діяльність якої забезпечується наданою інформацією окремих регіонів. Тому регулювання цих інформаційних ресурсів з кожним роком стає все більш глобальним і розвиває інформаційне середовище загалом.

Інформаційне забезпечення відіграє важливу роль щодо визначення інтелекту системи, адже вміщує в собі усю використану інформацію, працює з нею і виконує інформаційний обмін на внутрішніх та на зовнішніх  шарах інформаційної системи. До інформаційного забезпечення висувають ряд вимог, пов’язаних з своєчасністю, повнотою, достовірністю та корисністю інформації. Неповнота інформації нерідко є основою прийняття недоцільних управлінських рішень.

Головним впливом інформаційної системи для покращення управління отримується у зв’язку з автоматизацією процесів в інформаційній сфері і покращення методів прийняття управлінських рішень.

В Україні структура інформаційного забезпечення є недостатньою і знаходиться на низькому рівні у зв’язку з відсутністю загальнодержавного методологічних підходів до вирішення завдань у сфері інформаційного забезпечення ЗЕД [3].

Саме від чіткості, оперативності та достовірності одержаної інформації залежить подальший успіх виконання поставлених завдань, тому Україна повинна удосконалити власну систему інформаційного забезпечення в соціально-економічному середовищі, для подальшого руху та входження в світовий інформаційний простір. На жаль, перспективи України в плані інтеграції у зарубіжні інформаційні системи є досить мізерними, з точки зору економічних планів, залучення іноземних інвестицій та налагодження тісних економічних зв’язків.

Усунення недоліків та розвиток інформаційних потоків зумовить входження України в міжнародні інформаційні об’єднання і дозволить полегшити процес обміну ресурсними даними з іншими країнами.

 

Література:

1. І.І. Новаківський, І.І. Грибик, Т.В. Федак „Інформаційні системи у менеджменті: системний підхід” к.с. 258

2. Бартащук Т. Міжнародні організації в галузі інформаційного забезпечення економічних суб’єктів // Зб. наук. праць. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – C.151-158.

3. Кириченко О., Кавас І., Ятченко А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності.К. Фінансист, 2000 - 634 с.