“Экономические науки” /

3. Финансовые отношения.

 

К.е.н., доцент кафедри «Фінанси» Мірошниченко І.С.,

студентка IV курсу Бойко Т.В.

Кіровоградський  інститут  комерції, Україна

Характеристика деяких проблем пенсійного забезпечення в Україні

 

Пенсійне забезпечення у будь-якій державі є найважливішою складовою добробуту громадян, яке є проявом бажання країни підтримувати тих, хто віддав суспільству працю, інтелект, здоров’я. Сучасні проблеми природного відтворення населення, а саме його прогресуюче старіння спостерігається у багатьох країнах світу. За таких обставин існуючі світові системи пенсійного забезпечення потребують певних реформувань. Пенсійна система України не є винятком, сьогодні проблема її реформування особливо актуальна в нашій державі.

Питання теорії та практики пенсійного забезпечення не є новими, вони були та є об’єктом дослідження широкого кола багатьох вітчизняних та закордонних дослідників, зокрема Д.Богині, П.Болле, М.Вінера, Е.Джеймса, Е.Ендрюса, М.Ісаєва, Д.Клейна, Е.Лібанової, В.Мітчела, В.Новікова, В.Роїка,  Ю.Саєнка, М.Семикіної, Л.Сичової, В.Хіжного, В.Шахова,  В.Шерстньова та ін. Однак за наявності великої кількості слушних думок, пропозицій, висновків і узагальнень визначена проблематика не має повного вирішення, тому ці питання потребують подальшого детального дослідження. У зв’язку з цим метою даної роботи стало вивчення особливостей реформування пенсійного забезпечення в Україні, переваг і недоліків пенсійних систем різних країн світу та можливості використання зарубіжного досвіду при реформуванні пенсійного забезпечення України.

Пенсійне забезпечення в Україні є державною системою, яка є основною складовою системи соціального захисту населення. Головним елементом сучасної української пенсійної системи є загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Головне завдання цього страхування - підтримка матеріального добробуту громадян та їх сімей при виході на пенсію за віком, за інвалідністю чи в разі втрати годувальника. Великої уваги потребує сучасне реформування української пенсійної системи, яке розпочалося у 2004 році. Головною ідеєю цієї реформи є  участь громадянина в системі пенсійного забезпечення, в разі чого частина відповідальності перекладається з держави саме на нього.

Так, перший рівень пенсійної системи буде становити державна пенсія, тобто та, яка формується залежно від трудового стажу та сплачених до Пенсійного фонду страхових внесків, тобто солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Другий рівень - загальнообов'язкова накопичувальна система, яка також буде обов’язковою для всіх. Громадяни сплачуватимуть внески із зарплати, у підсумку це буде своєрідний депозит. Людина у такий спосіб заощаджує кошти, їх обліковують на її особистому рахунку, на них нараховують відсотки і, коли працівник досягне пенсійного віку, із цієї системи буде отримувати ще одну частину пенсії. Так, при виході на пенсію громадяни будуть одержувати виплати, розмір яких буде залежати від суми коштів, акумульованих на персональному рахунку разом із виплатами із солідарної системи.

І, нарешті, недержавне пенсійне забезпечення буде на третьому рівні. У зв’язку з цим з’являться недержавні пенсійні фонди, які матимуть з громадянами договірні відносини з приводу сплати внесків.

Слід зазначити, що в більшості розвинутих країн світу функціонує саме трирівнева пенсійна система. Наприклад, пенсійна система США є досить привабливою, і деякі її елементи могли б бути запроваджені і у нашій країні. У США функціонують як державна, так і приватна пенсійні системи. Завдяки цьому американці можуть забезпечити собі не одну, а три пенсії: державну, приватно-колективну за місцем роботи та приватно-індивідуальну шляхом відкриття особистого пенсійного рахунку.

Але є і певні недоліки, які досить суттєво змінюють ситуацію. По-перше, американські пенсіонери виходять на заслужений відпочинок пізніше, ніж українці. По-друге, державна пенсія зовсім не гарантує безтурботного життя, ідея державної пенсії – уберегти людей від бідності, а не покрити всі їх потреби. Американцям доводиться брати частину заощаджень в свої руки, відкладати гроші на приватну пенсію та освоювати основи інвестування. Але, як засвідчує професор університету Джорджа Вашингтона Анна Марія Лусарді, американці насправді майже нічого не знають про інвестування, а криза лише зробила цю проблему очевидною [1]. По-третє, дуже багато проблем з приватними пенсійними фондами, в яких заощаджені американцями гроші знаходяться не в повній безпеці. Інфляція та криза також відіграють велику роль, багато громадян переводять гроші в цінні папери, але для багатьох ця гра на біржі закінчується фіаско [2]. І досить реально, що саме з цими проблемами зіткнуться і наші майбутні українські пенсіонери при запроваджені такої пенсійної системи.

Отже, на основі ретроспективного аналізу закордонного й вітчизняного досвіду та проведеного власного дослідження зроблено такий висновок: проблема реформування пенсійного забезпечення в Україні потребує нових методологічних підходів до її розробки та впровадження в практику роботи  відповідних державних органів, які в сукупності повинні вирішити структурні проблеми системи пенсійного забезпечення та забезпечити баланс, який дозволяв би на гідному рівні забезпечувати українських пенсіонерів.

Література:

1. Наталія Дмитроченко. Державна пенсія у США не гарантує безтурботного життя пенсіонерам // Голос Америки. Вівторок, 05 липня 2011 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://www.voanews.com/ukrainian/ news/usa/US-Retirees-07-05-2011-125023144.html

2. Али Маммедли. Десять вещей, о которых экономисты предпочитают помалкивать. [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://agent.privatbank.ua/ blogs/post/8323/