Коваль Л. В., Гончар В. О.

                Вінницький національний аграрний університет

  Управління зовнішньоекономічною діяльністю на підприємстві

Зовнішньоекономічна діяльність є особливим видом економічної діяльності, що тісно пов’язана з іншими галузями господарської системи країни. ЗЕД досить різноманітна, оскільки цій діяльності притаманні різні види й форми і вона здійснюється на декількох рівнях. В основі ЗЕД лежить зовнішня торгівля товарами, послугами, роботами, інформацією та результатами інтелектуальної діяльності.

Незважаючи на зміни в політичній ситуації, економічній кон'юнктурі та правовому середовищі країни, управління зовнішньоекономічною діяльністю завжди було і залишається важливою складовою розвитку підприємництва.

Питанням управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства присвячена значна кількість праць вітчизняних та зарубіжних науковців, серед яких П. Друкер, Д. Деніелз, Л. Радеба, П. Бимиш, А. Моррісон, О. Кириченко, І. Сіваченко, А. Кредісов, В. Сіденко, Г. Дроздова та інші вчені.

В світовій практиці використовуються такі типи організаційних структур в галузі міжнародного бізнесу:

1. Міжнародні відділи в структурі фірми;

2. Глобальні продуктові відділення (підрозділи);

3. Територіальні структурні підрозділи;

4. Функціональна організаційна структура;

5. Матрична структура [4].

В Україні ж організаційні форми управління ЗЕД на виробничих підприємствах багато в чому індивідуалізовані. Але разом з тим на виробничих підприємствах, що приймають активну участь у зовнішньоекономічній діяльності, можна виділити деякі загальні риси зовнішньоекономічного апарату:

1.відділ зовнішньоекономічних зв'язків (ВЗЕЗ) в рамках діючого апарату управління;

2.зовнішньоторговельна фірма (ЗТФ).

Відділ зовнішньоекономічних зв'язків (ВЗЕЗ) не є самостійним структурним підрозділом підприємства. Він являє собою частину апарату управління. Його головне завдання полягає в управлінні ЗЕД як елементом єдиної цілісної системи внутріфірмового управління.

Кожна із даних служб виконує відповідні функції. В компетенцію маркетингової служби входять: участь фірми в розробці стратегії і планів ЗЕД підприємства; вивчення ринків збуту і можливостей виходу на них; забезпечення реклами і руху товару; підготовка конкурентних матеріалів і конкурентного листа, необхідних для формування базисних умов контракту; прогнозування коньюктури товарних ринків і динаміки цін; аналіз ефективності експортно-імпортних операцій і окремих угод; збирання, накопичення і обробка необхідної інформації; методичне забезпечення роботи по вивченню зовнішніх ринків і вимог до якості продукції; забезпечення участі фірми у виставках, ярмарках, аукціонах, торгах та ін.

Необхідність створення ЗТФ в складі підприємства-суб'єкта ЗЕД повинна в першу чергу бути зумовлена співставленням затрат підприємства при відсутності власної такої фірми і витратами на її утримання. При цьому треба мати на увазі, що ефект діяльності ЗТФ буде видно тільки після декількох років її роботи. Підприємства, що виходять на світовий ринок, зустрічають сьогодні жорстоку конкурентну боротьбу. Щоб вижити в цій боротьбі і досягти успіху, обов’язково необхідно використовувати можливості маркетингу. Саме на основі маркетингової діяльності проводиться більшість комерційних операцій на світовому ринку.                      

Висновки. На сучасному етапі багато українських підприємств активно беруть участь у зовнішньоекономічній діяльності. Проте ефективність зовнішньоекономічної діяльності вітчизняних підприємств ще доволі низька.

Окреслене коло проблем вимагає від керівників вітчизняних підприємств відповідних дій по удосконаленню організації зовнішньоекономічної діяльності.

Серед основних можливих заходів по удосконаленню організації ЗЕД на підприємствах можна виділити наступні:

-        створення окремого структурного підрозділу, що відповідав би за успішність ведення ЗЕД на підприємстві

-        маркетингові дослідження нових ринків за умови виходу на них, вибір партнерів для ведення зовнішньоекономічної діяльності шляхом збору необхідної інформації про них

-        проведення SWOT-аналізу для розробки стратегії розвитку підприємства та удосконалення механізму зовнішньоекономічної діяльності підприємства на основі відповідних законодавчих актів.

Втілення в життя вище запропонованих заходів у сфері зовнішньоекономічної діяльності підприємства, безперечно значно покращить якість його роботи.

                                               Література :

1. Гребельник О.П. Основи зовнішньоекономічної діяльності: Підручник. - К.: Центр навчальної літератури. - 2008. - 384 с.

2. Філіпенко  А.,  Шнирков  О. Новий  етап  зовнішньоекономічних  зв'язків  України// Економіка  України.- 2002.-  №1, с.11-14

3. Гуріна Г.С., Луцький М.Г., Мостенська Т.Л., Новак В.О. Основи зовнішньоекономічної діяльності.- Підручник..- К.: Сузір’я, 2007.- 425с.

4. Зовнішньоекономічна діяльність підприємств [текст] / За ред. Ю.Г. Козака, Н.С. Логвінової, І.Ю. Сіваченка – Київ : Центр навчальної літератури , 2009. – 792 с.

5. Кириченко О. А. Менеджмент зовнiшньоекономiчної дiяльностi: Пiдручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. [текст] – К.: Знання, 2008 – 386 с.