Экономика/5.Управление трудовыми ресурсами

 

Дашко Ірина Миколаївна

 

Криворізький факультет ДВНЗ «Запорізький національний університет»,

кафедра «Облік та менеджмент», Україна

 

ФОРМУВАННЯ

СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ

 

         В умовах ринкової економіки виникає і існує конкуренція суб’єктів господарювання. Утримання конкурентних позицій підприємства на ринку залежить від багатьох факторів, в тому числі і від ефективності управління персоналом. Тому виникає потреба в утворенні дієвої системи організації ефективного управління персоналом, яка могла б стимулювати персонал підприємства проявляти  творчі здібності, професійне зростання і т. і.

Управління персоналом - багатогранний і виключно складний процес, який характеризується своїми специфічними особливостями і закономірностями. Управлінню персоналу властива системність і завершеність на основі комплексного вирішення проблем, їх відтворення. Системний підхід передбачає врахування взаємозв'язків між окремими аспектами проблеми для досягнення кінцевих цілей, визначення шляхів їх вирішення, створення відповідного механізму управління, що забезпечує комплексне планування та організацію системи.

         Під системою управління персоналом розуміють багатогранний і виключно складний процес, який характеризується своїми специфічними особливостями і закономірностями  яким  властива системність і завершеність на основі комплексного вирішення проблем та  їх відтворення. Це системний, планомірно організований вплив за допомогою взаємопов’язаних організаційно-економічних та соціальних заходів на процес формування,  розподілу, перерозподілу робочої сили на рівні підприємства, на створення умов для використання трудових якостей працівника (робочої сили) в цілях забезпечення ефективного функціонування підприємства и всебічного розвитку зайнятих на ньому робітників.

         Основою системи управління персоналом підприємства являється  механізм  управління, який включає в себе принципи, функції та методи управління. Тому мистецтво управління персоналом на підприємстві проявляється у тому, наскільки гнучко, доцільно, ефективно керівники використовують різноманітні методи, їхні комбінації з урахуванням конкретної виробничої ситуації та відповідного механізму управління, спрямованих на підвищення продуктивності  і якості праці.

         Формування системи управління персоналом передбачає, насамперед, побудову «дерева цілей», причому цілей працівників і цілей адміністрації, забезпечення їхньої найменшої суперечливості, виявлення ролі і місця управління персоналом у забезпеченні головних цілей підприємства. Далі вирішуються питання щодо організаційної структури служби управління персоналом:

-       диференціювання  основних структурних компонентів, які відображують систему організації ефективного управління персоналом;

-       виявлення структурних ланок служби;

-       формування їх цільових задач та функцій;

-       побудова  структури  управління  персоналом в залежності від  особливостей  підприємства  и сформованої на ній структури управління;

-       взаємозв’язки  структурних підрозділів служби управління персоналом між собою та з другими управлінськими структурами підприємства.

         В наступному етапі, в залежності від організаційно-структурної побудови служби  управління персоналом, проробляються питання інформаційного забезпечення управлінських рішень – зміст, шляхи руху та носії інформації. Відсутність достовірної та повної інформації є причиною прийняття неякісних рішень, які негативно впливають на ефективність функціонування системи менеджменту персоналу.

         Реалізація цілей і завдань системи управління персоналом  здійснюється через кадрову політику. Кадрова політика – це сукупність принципів, методів, форм організаційного механізму з формування, відтворення, розвитку та використання персоналу, створення оптимальних умов праці, її мотивація та стимулювання. Механізм реалізації кадрової політики підприємства являє собою систему планів, норм і нормативів, організаційних,  адміністративних,  соціальних,  економічних  і інших заходів, спрямованих на рішення кадрових проблем і задоволення потреб підприємства в персоналі.

         Побудова ефективної системи управління персоналом, вдалий вибір концепції, методів та стилю управління, забезпеченість підприємства трудовими ресурсами, їх раціональне використання, високий рівень продуктивності праці сприяють збільшенню обсягів виробництва продукції, ефективному використанню устаткування, обладнання, машин, механізмів, зниженню собівартості та  проектується на результат діяльності підприємства та отримання ним прибутків.

 

Список використаних джерел:

 

1. Базаров Т.Ю. Управление персоналом: Навч. посіб. 8-е изд., стереотип. - М.: Академия, 2010. - 224 с.

         2. Управління персоналом: Навчальний посібник/ Микола Виноградський, Світлана Беляєва, Алла Виноградська, Олена Шканова,; М-во освіти і науки України, Київ. економ. ін-т менеджм. ("Екомен"). - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 500 с.

3. Крушельницька О.В, Мельничук Д.П.Управління персоналом: Навч. посіб. Видання 2-ге, перероблене – К., «Кондор». - 2006. - 308с.

         4. http://www.iteam.ru/publications/strategy/section_32/article_1411