Красовська О.Ю., к.е.н., доцент,

Трайдук В.О.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

 

СТРУКТУРА АВТОМОБІЛЬНОГО РИНКУ УКРАЇНИ У 2011 РОЦІ

 

Головна і найяскравіша тенденція минулого року - зростання частки позашляховиків і кросоверів. На ці універсальні транспортні засоби нині припадає до 30% реєстрацій усіх нових автомобілів. У 2004 році їхня частка становила лише 8%. Пояснення такої тенденції можуть бути різними. Починаючи з того, що в Україні раптом збільшилася кількість любителів подорожей. І закінчуючи загальним погіршенням якості вітчизняних доріг. Хоча, швидше за все, навіть будівництво нових доріг до Євро-2012 на симпатії наших громадян до великих ненажерливих машин не вплине. Адже все більше позашляховиків і кросоверів почали купувати містяни. А в Європі тенденція прямо протилежна - бум на екологічно чисті компактні мікролітражки.

Характерно, що в нашій країні ряди позашляховиків зросли за рахунок зменшення кількості покупок найпопулярнішого в Україні типу кузова - седанів. Знову ж таки за рахунок седанів у нас збільшилася і кількість продажів мінівенів. Зросла також і кількість любителів хетчбеків і універсалів. Класичні седани поступово стають менш популярними в нашій країні. Їхня частка в загальних продажах зменшилася з 49 до 41%.

На хвилі зростання попиту на позашляховики своєрідний рекорд встановив у 2011 році SsangYong. Продажі позашляховиків цієї марки зросли вдвічі. Перш за все, завдяки збалансованій ціновій політиці компанії, до слова, слоган якої: корейські позашляховики за ціною седана.

Якщо говорити про марки, то в симпатіях до них теж відбулися зміни. Продажі ВАЗ, які збільшилися в 2009-му, в 2011 році впали на 30%. Зате вітчизняному ЗАЗу споживачі віддали на 20 % більше голосів (і гаманців). Завдяки такій підтримці ЗАЗ із другого на третє місце посунув у продажах корейський Hyundai. Нових шанувальників здобула Toyota, що дало їй змогу зберегти 4 місце. Трохи (з 8 до 6-7%) зменшилася на українському ринку частка китайських автомобілів. При цьому практично незмінним зберіг свої позиції китайський Chery. Трохи втратив у продажах інший китайський бренд Geely. На дві позиції в продажах піднялася Subaru і на три - Audi, Peugeot, Citroen і Opel. Найбільше втратила популярність Mazda (мінус 5 пунктів) і Land Rover (падіння на шість пунктів).

Такий розвиток ринку не суперечить загальній тенденції, яка простежується останні 8 років. Відповідно до неї, кількість продажів автомобілів виробництва країн СНД постійно знижується. Вони поступаються місцем іномаркам. Винятком став тільки 2009 рік, коли обсяги купівлі в основному російських автомобілів зросли.

Основні продажі в Україні припадають на автомобілі вартістю 6,5-10 тис. євро. Наступний найпопулярніший за ними ціновий сегмент - авто, що дорожче за 22 тис. євро. Це означає, що середній клас, який ледве почав зароджуватися, сьогодні практично зник.

Серед українських і київських автомобілістів існують яскраво виражені симпатії й антипатії "за національною ознакою". За даними маркетингових досліджень, нині китайський автомобіль хочуть придбати приблизно 10% українців. Раніше таких охочих було 8%. Кількість тих, хто симпатизує корейському автопрому, навпаки, скоротилася з 20 до 17%. Це відбулося в основному за рахунок автомобілів марки Chevrolet, продажі яких знизилися.

Близько 22-23% покупців втратили всі разом узяті японські бренди. Фахівці пояснюють це, перш за все, їхньою низькою рекламною активністю. Виняток тут Toyota і Subaru. А ось європейські бренди завдяки агресивній рекламній і ціновій політиці збільшили частку продажів із 25 до 29 %.

Скорочення продажів нових автомобілів, що відбулося з початком кризи, призвело до кардинальної зміни самої структури українського автомобільного ринку. Якщо до кризи частка реєстрацій (купівлі) нових автомобілів становила більш ніж 60%, то, за підсумками 2011 року, ситуація змінилася на прямо протилежну: більш як 65% реєстрацій припало на вживані автомобілі. Хоча, якщо поглянути на цей показник оптимістично, це краще, ніж у минулому році. У 2009-му продажів нових авто було всього 26%, а б/у - більш як 72%.

Віктор Стельмах (у статті «Автомобільні смаки 2010-2011» // Хрещатик №4, 12 ciчня 2011) зазначив що у регіональній структурі продажів відбулися зміни, що відповідають політичним тенденціям. Києву вдалося зберегти стабільність. У 2011 році попит на нові авто в столиці лишився практично таким самим, як і в 2009-му. Сильно активізувався схід країни (в основному, за рахунок Донецької, Луганської і Дніпропетровської областей). Тут купівля нових автомобілів збільшилася на 20%. На противагу цьому, катастрофічно впали продажі на заході України.

У 2011 році спостерігалося подальше зростання купівлі нових іномарок на тлі падіння продажів автомобілів виробництва країн СНД. Але основний вплив на ринок в нинішньому році здійснить новий Податковий кодекс. Він стимулює розвиток трейд-ін, а отже - активізує продажі як на вторинному ринку, так і нових автомобілів. Адже ті, хто користується послугою трейд-ін, фактично міняють (із доплатою) свій уживаний автомобіль на новий.

У кого такої можливості немає, зможуть придбати автомобіль у кредит. У 2011-му понад тридцять фінансових установ готові запропонувати більш як сто програм із автокредитування, а також понизити відсоткові ставки на 1,5-2% до рівня 17-20% річних у гривнях.

2011 рік не виправдав очікувань автомобілістів і продавців авто. За оптимістичними прогнозами, в минулому році своїх власників мали знайти щонайменше 180, максимум - 200 тисяч нових автомобілів. Реальна кількість проданих авто, за підсумками року, становила приблизно 160 тисяч.