Экономические науки /7. Учет и аудит.

К.е.н., доцент Безверхня Ю.В.

Таврійський державний агротехнологічний університет

ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІНСЬКОГО АНАЛІЗУ

 

Розробка управлінських рішень і досягнення певних результатів досить складні або неможливі без відповідного інформаційного забезпечення. З одного боку, система позначених цілей висуває певні вимоги до обсягу інформації, з іншого боку, особливості інформаційного потоку в організації визначають способи досягнення поставлених цілей.

Роль інформаційного ресурсу в управлінні підприємством складається не тільки в інформаційній підтримці управлінського аналізу, але й у нових можливостях керування. Тому одним з найважливіших управлінських завдань стає створення достатнього, раціонально організованого потоку інформації, а проведення управлінського аналізу на підприємстві залежить від системи використовуваної економічної інформації.

Управлінський аналіз є сполучною ланкою між інформаційними потоками підприємства й управлінськими рішеннями. Однак не всі потоки є інформаційною базою, тому що вони можуть бути неоднорідними за формою та змістом. Для того, щоб потоки відомостей стали сполученими базовими елементами, вони повинні бути піддані попередній обробці. Інакше кажучи, інформаційні потоки, щоб стати інформаційною базою управлінського аналізу, повинні бути відповідним чином перетворені й оброблені.

Під інформаційною базою розуміється сукупність відомостей, що включають достатній і необхідний обсяг інформації про всі істотні напрямки діяльності організації для проведення процедур управлінського аналізу й прийняття на його основі обґрунтованих управлінських рішень [1, с.34].

Інформаційна база управлінського аналізу формується під впливом об'єктивних факторів, серед яких певне місце займає концептуальна (методологічна та методична) компетентність суб'єкта аналізу (аналітик), а також технічний й організаційний супровід інформаційних потоків.

Більшу частину всієї інформаційної бази становить внутрішня інформація. Облікова інформація містить у собі дані бухгалтерського, статистичного й оперативного обліку.

У рамках бухгалтерського обліку виділяють управлінський облік і фінансовий облік. На підставі того, що будь-який аналіз здобуває інформацію з бухгалтерського обліку, безпосередній вплив на організацію управлінського аналізу буде грати наявність і рівень розвитку системи управлінської обліку.

На підприємстві, де не ведеться управлінський облік, проведення управлінського аналізу буде надзвичайно ускладнено недостатністю інформації [2].

Недостатній рівень розвитку управлінського обліку веде до формування неповної, фрагментарної інформаційної бази. У цьому випадку процес організації управлінського аналізу потребує більших трудових затрат.

Управлінський облік готує, інтерпретує, узагальнює, оформлює та передає внутрішнім користувачам інформацію для подальшого ретельного аналізу. Велике значення в методиці управлінського аналізу має зовнішня інформація. Аналітик повинен не тільки враховувати сучасний стан питання, але й моделювати ситуацію з урахуванням змін у законодавстві [3, с.125].

Головним завданням сучасних інформаційних технологій управлінського аналізу є своєчасне надання достовірної, необхідної та достатньої інформації фахівцям і керівникам для прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Від точності одержуваних у процесі аналізу результатів залежить правильність і адекватність прийняття управлінських рішень, тому застосування інформаційних технологій підвищує ефективність аналітичної роботи.

Найбільш ефективною організаційною формою використання інформаційних технологій є створення на їхній базі автоматизованих робочих місць аналітиків, тобто професійно орієнтованих малих обчислювальних систем, призначених для автоматизації робіт з економічного управлінського аналізу [1, с.276].

Необхідність впровадження автоматизованих інформаційних технологій у процесі проведення внутрішнього управлінського аналізу на сучасному підприємстві очевидна. Це дозволить досягти наступних цілей:

-       скорочення строків обробки аналітичних даних (підвищення оперативності аналізу);

-       підвищення якості та вірогідності обробки за рахунок більш повного охоплення впливу факторів на результати господарської діяльності, заміни наближених або уточнених розрахунків точними обчисленнями, постановки та рішення нових багатомірних завдань аналізу, практично нездійсненних вручну та традиційними методами;

- підвищення гнучкості управління;

- удосконалення організації праці аналітичних працівників, зниження трудомісткості та вартості аналітичного процесу.

Таким чином, основний зміст процесу прийняття управлінських рішень – це постійна, логічно послідовна робота із внутрішньою інформацією (у першу чергу, з даними управлінського обліку), що реалізується за допомогою збору, зберігання, передачі й аналізу інформації про господарську діяльність підприємства.

 

Литература:

1. Вахрушина М.А. Управленческий анализ: учебное пособие / М.А. Вахрушина / – 5-е изд. – М.: Изд-во «Омега-Л», 2008. – 430 с.

2. Власова Н.С. Управленческий учет и анализ затрат на производство продукции [електронний ресурс] / Н.С. Власова // Политематический сетевой электронный научный сборник КубГАУ. - 2005. - №16 (08).

3. Полозова А.Н. Управленческий анализ в отраслях: учебное пособие / Полозова А.Н., Брянцева Л.В. / – М.: КНОРУС, 2008. – 356 с.