Экономика / Учет и аудит

 

Двуреченська А. В.

Національний університет „Львівська політехніка”

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ВИТРАТ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Кожне підприємство яке прагне досягти ефективності у своїй діяльності, повинно удосконалювати управління суб’єктом господарювання. Не достатньо забезпечити підприємство сучасними технологіями, важливим є наскільки ефективно використовується інформаційне забезпечення процесів з керування виробничою діяльністю.

Організація обліку витрат на підприємстві є ключовим аспектом його оперативної діяльності. Це питання досліджується багатьма вітчизняними та закордонними економістами. Їх вчення та публікації зробили великий внесок у дослідження проблем ведення обліку, зокрема обліку витрат. Проте багато питань вимагають детальнішого опрацювання для покращання організації обліку у перетині центрів витрат та відповідальності.

Важливим аспектом для організації обліку витрат є своєчасне надходження об’єктивної  інформації, що дозволить прийняти ефективне управлінське рішення. Застосування на практиці нових підходів та методів обліку витрат дозволить вирішити проблеми управління. Для організації бухгалтерського обліку витрат на підприємстві перед керівниками стоять питання вдосконалення відображення інформації у відповідності до плану рахунків, П(С)БО та на інших рахунків обліку. Необхідно при цьому ведення обліку за всіма видами, місцями утворення, носіями витрат. На сьогодні в економіці України відбуваються зміни власне через глобалізацію підприємницької діяльності та розвиток інформаційних технологій. Це веде до змін нормативних документів, які регулюють ведення бухгалтерського обліку на підприємствах України, наближаючи їх до міжнародного рівня.

В процесі ведення бухгалтерського обліку витрат велика підоснова належить оформленню та обробці первинних документів.  Первинний документ у вченні та діяльності бухгалтерського обліку це документ, на основі якого виконують господарську операцію та роблять записи у регістрах обліку.

Витрати підприємства на виробництво продукції (надання послуг) відображаються на рахунку 23 (виробництво). За дебетом цього рахунку відображаються прямі витрати, виробничі накладні витрати та витрати які утворюються при наявності браку товару (послуг) [2]. Також у бухгалтерському обліку витрат використовують такі рахунки як „Витрати за елементами” та „Витрати діяльності”. „Витрати на елементи” розраховуються за звітний період. „Витрати діяльності” застосовують для узагальнення витрат інвестиційної, фінансової, операційної, надзвичайної діяльності, а також витрати на ліквідацію надзвичайних подій [1].      

Більша частка операційних витрат підприємства належить виробничим витратам, які компонують собівартість продукції. Для здійснення обліку цих витрат потрібно використовувати інформацію собівартості продукції, робіт, послуг. Для визначення собівартості продукції, робіт, послуг як в розрізі окремих статей витрат так і загалом використовують калькуляцію. Це один з важливих показників за допомогою якого можна визначити доцільність та майбутній план господарської діяльності, а також вчасно встановити відхилення та усунути їх, визначити оптимальні витрати на ресурси та матеріали потрібні для виробництва продукції, робіт та надання послуг, а також можливо визначити рівноцінну та конкурентоспроможну ціну продажу продукції, робіт чи послуг.

Важливим аспектом в обліку витрат є контроль. Починати потрібно з фактичного контролю витрат підприємства. За допомогою інвентаризації об’єкта обліку можливо виявити правопорушення, нестачі чи залишки які можна ліквідувати чи використати у виробництві, так як інвентаризація проводиться на етапі незавершеного виробництва.

Здійснивши фактичний контроль витрат, проводять  документальну перевірку. Під час ревізії перевіряється відповідність витрат за окремими статтями  відносно первинних документів, що дасть можливість визначити наскільки правдивими і адекватними є витрати на виробництво і реалізацію товарів, робіт та послуг.

Бухгалтерський облік витрат на підприємстві проводиться для економії витрат на виробництво та раціонального використання ресурсів, що є важливою умовою зростання прибутку. Використовуючи облік витрат на підприємстві ми зможемо визначити наскільки успішно функціонує підприємство, а також чи варто вносити зміни в його діяльність і чи будуть вони ефективними.      

В практиці українського бухгалтерського обліку вводяться важливі зміни для приведення всієї облікової системи України до міжнародних стандартів. На сьогодні майже кожне підприємство веде бухгалтерський облік і тим самим контролює надходження та витрати власного бюджету, а це дозволить своєчасно визначити порушення та усунути їх, що надасть можливість вийти із скрутного становища, послабити фінансову напруженість та покращити результат діяльності.  

 

Література:

1. Грабова Н. М. "Теорія бухгалтерського обліку" Тернопіль.

2. Грабова Н.М., Кривоносов Ю.Г.: Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посібник: 3 - те вид. - К.: А.С.К., 2000.