Економічні науки/7. Облік та аудит

Доцент Смирнова Л.Д., студентка Бондарець М. С.

Донецький національний університет, Україна

ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

Розвиток підприємства залежить від адекватної оцінки реального його становища, раціональності використання ресурсів та коштів, а також виявлення резервів для підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності. Останнє є одним із головних завдань внутрішнього аудиту, роль якого останнім часом суттєво зростає. Аудит внутрішнього середовища підприємства важливий для прийняття рішень в умовах зовнішньої невизначеності, зокрема для оцінювання можливостей адаптації до змін у ринковому середовищі. Роль внутрішнього аудиту зростає й у силу того, що на підставі аудиту внутрішнього середовища організації можуть прийматися рішення щодо зміни методів ринкової боротьби, вибору напрямів удосконалення виробництва, обґрунтування шляхів модернізації, характеру та обсягів переміщення капіталу.

Досвід багатьох країн свідчить, що на сьогодні одним із найкращих інструментів ринкових змін у комерційній діяльності є впровадження системи внутрішнього аудиту. Нажаль, в Україні значення внутрішнього аудиту як самостійного виду контролю недооцінюється, що пов’язано з відсутністю в достатньому обсязі необхідної інформації з методики створення, значення, функцій, об’єктів, прийомів та засобів внутрішнього аудиту, що і визначає актуальність даної теми.

У розвиток наукової думки про внутрішній контроль та аудит значний внесок був зроблений завдяки працям таких вітчизняних вчених як М. Білуха, А. Богомолов, Ф. Бутинець, Ю.Воропаєв, І. Дмитренко, Є. Калюга, Л. Нападовська, В. Сопко, Б. Усач та ін.

Внутрішній аудит нерозривно пов'язаний із зовнішнім і розвивається поряд із ним. Зовнішній аудит здійснюється за попередньою домовленістю між аудитором та підприємством і являє собою незалежну експертизу та аналіз фінансової звітності, що публікується, з метою визначення її достовірності, повноти, відповідності законодавству та встановленим критеріям, передбачає оцінювання існуючих резервів і платоспроможності; надання пропозицій та рекомендацій з покращення результатів діяльності. Внутрішній аудит знаходиться під контролем підприємства і містить у собі внутрішньогосподарське регулювання створення витрат, визначення місць їх створення й відповідних причин. Він проводиться з метою виявлення відхилень від нормативної бази; резервів і слабких сторін господарсько-економічного функціонування; забезпечення певною інформацією всіх відповідних служб управління.

У сучасних умовах жорсткої конкуренції проведення зовнішнього аудиту є одним із факторів загроз для підприємства. Тому роль внутрішнього аудиту зростає. Важливість дослідження внутрішнього аудита в економічній безпеці підприємства зумовлена також тим, що, на відміну від зовнішнього аудиту, внутрішній аудит на українських підприємствах не регулюється законодавчими органами. Відповідальність за організацію внутрішнього аудиту несе керівник підприємства, який зобов’язаний організувати безперервний процес ефективного контролю в усіх підрозділах підприємства, а також організувати взаємовідносини зі всіма підрозділами і зовнішніми компетентними організаціями з питань контролю фінансово-господарської діяльності.

В економічно розвинутих державах значення внутрішнього аудиту велике і йому приділяється така ж сама пильна увага, як і зовнішньому. Так компанії, акції яких котуються на біржі, зобов’язані створювати аудиторські комітети. Проте, якщо становлення зовнішнього аудиту в Україні вже відбулося, то вітчизняному внутрішньому аудиту така пильна увага не приділялася. Лише згодом його роль перестала недооцінюватись. Так в українській банківській практиці наявність служби внутрішнього аудиту в банківській установі стала обов’язковою умовою отримання ліцензії на здійснення банківської діяльності. А в 2001 р. з’явився Всеукраїнський інститут внутрішніх аудиторів України. Але все ж внутрішній аудит в професіональному і в законодавчому аспектах недостатньо врегульований і знаходиться в стані розвитку.

Слід звернути увагу, що існує проблема з принципами, на основі яких має будуватися внутрішній аудит підприємства і що набувають особливої актуальності у зв’язку з євроінтеграцією України. На основі робіт вчених до таких принципів можна віднести:

-                   надійність – повинна бути встановлена надійна та дієва система внутрішнього аудиту, за що відповідає керівництво;

-                   адаптивність – певна підтримка балансу внутрішніх можливостей розвитку системи внутрішнього аудиту та зовнішніх, які генеруються зовнішнім середовищем;

-                   постійність – лише постійне функціонування внутрішнього аудиту дозволить своєчасно реагувати на всілякі порушення та відхилення від норм;

-                   саморегуляція – корегування системи внутрішнього аудиту відповідно до змін, які відбуваються на мікро- та макрорівнях.

Хотілося б відзначити, що не слід ототожнювати такі поняття як внутрішній контроль і внутрішній аудит, хоча вони й досить близькі. Внутрішній контроль є системою постійного спостереження за ефективністю діяльності підприємств, збереженням і ефективністю використання цінностей і коштів, доцільністю і вірогідністю операцій та процесів. Особливе значення має внутрішньогосподарський (внутрішній) контроль на підприємствах, де зосереджується велика маса цінностей. Він здійснюється безпосередньо на підприємстві відповідними службами, що дає можливість своєчасно виявляти недоліки при здійсненні операцій, вживати заходів щодо їх усунення. Тому внутрішньогосподарський контроль є постійно діючою функцією управління на підприємствах, дієвим засобом сприяння збереженню цінностей і коштів, сприяє їх збереженню та економному використанню. Метою внутрішнього аудиту є вдосконалення діяльності організації в цілому. А це означає, що перед аудитором ставляться більш поширені цілі та завдання, ніж перед контролюючим суб’єктом.

Підсумовуючи вищесказане, проблемними аспектами внутрішнього аудиту є: недостатня кількість методичного забезпечення з аудиторського контролю; нестача кваліфікованих працівників з аудиту; брак досвіду з аудиторської діяльності; відсутність рекомендацій з питань автоматизації внутрішнього аудиту. Це призводить до меншої ефективності функціонування внутрішнього аудиту на підприємстві.

Отже, для покращення становища та підвищення результативності діяльності служби внутрішнього аудиту на підприємстві варто перш за все удосконалити законодавче регулювання аудиту в Україні, розробити та впровадити нормативи внутрішнього аудиту, поліпшити його методику та організацію, що сприятиме як розвитку аудиту в цілому, так і внутрішнього аудиту зокрема.

 

Література:

 

1.           Закон України Про аудиторську діяльність от 22.04.1993 № 3125-XII (зі змінами та доповненнями). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T312500.html

2.           Кравченко В.В. Проблеми та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання// Наукові праці КНТУ. – 2010. - вип.17.

3.           Макеєва О. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні//Економіст. – 2010. - № 6. – С.54-57.

4.           Савченко В.Я. Аудит: Навч.посібник/В. Я.Савченко. – К.: КНЕУ, 2002. – 322 с.