Педагогические науки / 2. Проблемы подготовки специалистов

Агаджанова Р. М.

Харківський національний економічний університет, Україна

Роль проектної роботи у підготовці майбутніх економістів

На сучасному етапі розвитку системи освіти в Україні продовжується процес пошуку нових ефективних шляхів навчання студентів, оскільки підготовка майбутніх фахівців, зокрема економістів, має відповідати потребам соціально-економічної ситуації в Україні, а також вимогам сучасного ринку праці. Сьогодні на ринку праці існує попит на спеціалістів, які мають вміння поєднувати свої професійні знання і навички з комп’ютерною грамотністю та високим рівнем володіння іноземною мовою. Отже, завданням вищих навчальних закладів є підготовка фахівців, які будуть повністю відповідати вищезазначеним вимогам сучасного ринку праці. Важлива роль у підготовці конкурентоспроможного фахівця належить навчанню студентів користуватися іноземною мовою у побутовому, діловому та професійному спілкуванні. Суттєвою передумовою підготовки та розвитку майбутніх економістів є їх активна участь в інноваційних процесах. Сьогодні підвищуються вимоги до творчого аспекту будь-якої діяльності, до розвитку особистісних якостей спеціалістів, а саме самостійності, винахідливості, відповідальності. Для виконання цих завдань у вищих навчальних закладах впроваджуються інноваційні науково-педагогічні технології, оскільки головною метою використання сучасних педагогічних технологій у навчальному процесі є навчання студентів вмінню самостійно шукати потрібну інформацію, знаходити проблеми та шляхи їх раціонального вирішування, критично аналізувати отриманні знання та використовувати їх на практиці.

Для визначення важливої ролі педагогічних технологій у процесі навчання, зокрема у підготовці майбутніх економістів, слід звернути увагу на сутність терміну «педагогічна технологія» та розглянути особливості педагогічних технологій. Отже, В. Сластьонін визначає, що «педагогічна технологія» – це впорядкована сукупність дій, операцій і процедур, що інструментально забезпечують досягнення прогнозованого результату [1]. В. Беспалько наголошує на тому, що «педагогічна технологія» – це змістова техніка реалізації навчального процесу. Він також вважає, що педагогічна технологія – це процес комунікації, або спосіб виконання навчального завдання, що передбачає застосування біхевіорістської науки та системного аналізу для покращення навчання [2]. Б. Лихачов та С. Смірнов сприймають «педагогічну технологію» як сукупність засобів і методів відтворення теоретично обґрунтованих процесів навчання і виховання, що дозволяють успішно реалізувати поставлені освітні цілі [3, 4]. В. Євдокимов та І. Прокопенко визначили, що «педагогічна технологія» –  це «чітко наукове і точне відтворення педагогічних дій, які гарантують успіх» [5, с. 39]. В. Монахов наводить ще одне тлумачення терміну «педагогічна технологія», згідно з яким педагогічна технологія – це продумана в усіх деталях модель спільної педагогічної діяльності з проектування, організації та проведення навчального процесу з безумовним визначенням комфортних умов для учнів і вчителя, оскільки там, де є взаємодія учасників навчального процесу, продуктивність результатів зростає [6].

Отже,  під використанням педагогічних технологій у навчальному процесі у сучасних умовах розуміється впровадження моделі спільної педагогічної  діяльності з проектування, організації та проведення навчального процесу, яка передбачає створення комфортних умов та взаємодію викладача та студентів, що є учасниками навчального процесу, та забезпечення покращення результатів навчання. Впровадження педагогічних технологій у навчальний процес дозволяє викладачу вирішити наступні важливі завдання, а саме: здійснювати процес навчання у малих групах (студенти працюють індивідуально, в парах або групах, обговорюють проблеми, розробляють проекти, що пов’язані з їх майбутньою професією); об’єднувати зусилля всіх студентів з метою самостійного пошуку інформації, що підвищує активність та вмотивованість кожного студента та гарантує ефективність спільної роботи; здійснювати контроль за виконанням проектів на окремих етапах, у тому числі із використанням комп’ютера, що дозволяє відстежити динаміку процесу опанування кожним студентом окремої теми [7]. Викладач також виконує роль координатора, експерта, та додаткового джерела інформації [8].

Провідними науковцями досліджено особливості та ефективність використання різноманітних педагогічних технологій у навчальному процесі. Так, Е. Полат, Л. Сєрєбрєнніков, Н. Кочетурова, Н. Коряковцева обґрунтували ефективність впровадження у навчальний процес педагогічної технології, яка відома у дидактиці під назвою «метод проектів».

У науково-педагогічної літературі визначено, що використання методу проектів є доцільним у процесі навчання майбутніх фахівців іноземній мові. Метод проектів передбачає спосіб досягнення дидактичної мети через детальну розробку проблеми, яка повинна завершитись цілком реальним практичним результатом, який оформлений тим чи іншим способом [9]. Дидактики та педагоги звернулися до цього методу для того, щоб вирішити свої дидактичні завдання. В основу методу проектів покладено ідею, яка є суттю поняття «проект», його прагматичну спрямованість на результат, якій можна отримати при вирішенні тієї чи іншої практично або теоретично вагомої проблеми. Отриманий результат можна побачити, обдумати, використати у реальній практичної діяльності. Для того, щоб досягти такого результату, необхідно навчити студентів самостійно мислити, знаходити та вирішувати проблеми, використовуючи при цьому знання з різних областей, вміння прогнозувати результати та можливі наслідки різних варіантів рішення, вміння знаходити причинно-наслідкові зв’язки. Метод проектів завжди передбачає самостійну діяльність студентів – індивідуальну, парну, групову, яка виконується протягом відведеного часу. Метод проектів як педагогічна технологія об’єднує дослідницькі, пошукові, проблемні методи, що є творчими [9].

Таким чином, метод проектів має на меті створення умов для того, щоб студенти самостійно та охоче набували нових знань у процесі пошуку необхідної інформації з різних джерел, вчились використовувати отримані знання для вирішення пізнавальних та практичних завдань, отримували комунікативні вміння у процесі роботи у різних групах, розвивали дослідницькі вміння (вміння розпізнавати проблеми, збирати інформацію, спостерігати, проводити експерименти, аналізувати, формулювати гіпотези, узагальнювати), розвивали системне мислення [7].

Отже, науковцями визначено, що на сучасному етапі розвитку системи освіти використання методу проектів у процесі підготовки майбутніх фахівців є доцільним, оскільки він надає можливість організації роботи студентів у малих групах з метою пошуку спільного рішення окремого творчого завдання та подальшого обговорення цих рішень; сприяє поєднанню теоретичних знань та їх практичному застосуванню для вирішування окремих проблем, що гарантує розвиток професійних навичок студентів; призводить до природної інтеграції основних умінь та розвитку міжкультурної комунікативної компетенції.

Впровадження методу проектів як ефективної педагогічної технології також запропоновано у Рекомендаціях Ради Європи з мовної освіти. Як зазначено у Рекомендаціях Ради Європи з мовної освіти, виконання проектів допомагає подолати прогалину між вивченням мови та користуванням нею, заохочуючи студентів до того, щоб вони вийшли за межі аудиторії вищого навчального закладу та перенеслися у професійне середовище. Виконання проектів є цінним способом реального використання комунікативних умінь, набутих в аудиторії. На відміну від традиційного вивчення мови, де всі завдання підготовлені викладачем, виконання проектів покладає відповідальність за своє власне навчання на самих студентів [10].

Отже, використання методу проектів у процесі навчання іноземній мові студентів економічних спеціальностей має наступні важливі переваги: діяльність студентів зосереджена на вивченні змісту, а не конкретних мовних одиниць; центром уваги проектів є життєві питання і теми, що викликають професійний інтерес у студентів; виконання проектів зорієнтовано передусім на студента, хоча й викладач грає важливу роль, пропонуючи свою підтримку та рекомендації впродовж усього процесу; проектна діяльність побудована на співпраці, а не на конкуренції; студенти можуть працювати самостійно, у парах, у невеличких групах, або ж усією групою, щоб завершити проект, обмінюючись ресурсними матеріалами, ідеями та досвідом упродовж виконання проекту; діяльність з виконання проектів веде до справжньої інтеграції вмінь та обробки інформації з різних джерел, віддзеркалюючи життєві практичні завдання, з якими студенти зіткнуться у майбутньому професійному середовищі; проектна діяльність студентів має кінцевий продукт (наприклад, усна презентація, стендова презентація, дисплей матеріалів, доповідь або вистава), яким можна поділитися з іншими, що надає проекту реального значення; виконання проектів мотивує, стимулює, уповноважує та захоплює, що, як правило, зміцнює впевненість студентів, самоповагу та самостійність, а також сприяє удосконаленню мовленнєвих умінь студентів, поглибленню знань з предмета і розвитку пізнавальних здібностей. Цінність проектної діяльності полягає не лише у кінцевому продукті, але й у процесі руху до кінцевого результату. Отже, діяльність студентів з виконання проектів орієнтується як на процес, так і на продукт, створюючи можливості для студентів розвивати швидкість і точність мовлення на різних етапах проекту.

Для визначення важливості та ефективності використання методу проектів у процесі навчання іноземній мові майбутніх економістів розглянемо досвід діяльності кафедри іноземних мов Харківського національного економічного університету з організації та виконання проектів з іноземної мови  студентами економічних спеціальностей, що вивчають дисципліну «Іноземна мова за професійним спрямуванням». Слід зазначити, що успішність студентів у процесі виконання проектів залежить від ефективної організації цього виду роботи. Виконання проектів повинно здійснюватися поетапно. Наприклад, студенти вивчають дисципліну «Іноземна мова за професійним спрямуванням» протягом трьох семестрів. Отже, виконання проектної роботи здійснюється відповідно до наступних етапів. Протягом першого семестру студенти під керівництвом викладача обирають пару чи групу для виконання проекту, або працюють індивідуально; знаходять цікаву актуальну тему за професійним спрямуванням та займаються пошуком літератури у бібліотеках та Інтернеті; складають план роботи, визначаючи її мету та проблеми. У другому семестрі, вже маючи необхідний запас лексики за професійним спрямуванням, студенти готують проміжні мультимедійні презентації звітів, приймають участь в обговоренні тем інших проектів; вчаться оцінювати свої досягнення та аналізувати досягнення інших. Протягом третього семестру студенти готові представити свої проекти для обговорення у своїх аудиторних групах та делегуються для участі у науковій конференції. За результатами проведених досліджень студенти публікують свої наукові статті. Потрібно зазначити, що студентів приваблює творчий аспект проектної діяльності, яка сприяє розвитку особистісних та професійних якостей майбутніх спеціалістів. Слід звернути увагу на роль викладача у процесі організації підготовки, виконання та оцінювання проектних робіт студентів. Відповідаючи вимогам, що наведені у Рекомендаціях Ради Європи з мовної освіти, викладач здійснює контроль за виконанням проектів на кожному етапі, виконує роль координатора, експерта та додаткового джерела інформації.

Для проведення контролю виконання проектних робіт студентами та отримання інформації щодо існуючих проблем викладачами кафедри використовується анкетування. Можна запропонувати студентам надати відповіді на наведені нижче запитання з метою визначення рівня сформованості вмінь, що необхідні для виконання проектної роботи.

1. Чи можете ви самостійно обрати цікаву актуальну тему для проектної роботи?

2. Чи можете ви самостійно визначити проблеми та мету проектної роботи?

3. Чи можете ви приймати активну участь в обговоренні структури проектної роботи, розробці плану проектної роботи?

4. Чи маєте ви труднощі в обговоренні теми проектної роботи іноземною мовою?

5. Чи можете ви самостійно шукати нову інформацію з різних джерел?

6. Чи можете ви користуватися інформаційно-комунікативними технологіями?

7. Чи можете ви користуватися каталогами, складати бібліографію?

8. Чи можете ви працювати з графіками, схемами, таблицями?

9. Чи можете ви складати план тези виступів, доповідей, статей? 

10. Чи можете ви організовувати виконання проектної роботи у взаємодії (у парі, малій групі)?

11. Чи можете ви підготувати презентацію результатів проектної роботи?

12. Чи вмієте ви оцінювати досягнення виконавців проектної роботи?

13. Чи вмієте ви оцінювати свої досягнення у виконанні проектної роботи? (проміжне і за кінцевим результатом)?

14. Чи проявляєте ви готовність до взаємоконтролю в парі, групі?

Отримані від студентів відповіді на запитання анкети допомагають викладачам вчасно відреагувати на труднощі, які виникають у студентів у процесі виконання різноманітних завдань, що пов’язані з проектною роботою.    

Так, результати проведеного анкетування серед студентів першого та другого курсів ХНЕУ свідчать про те, що відбувається позитивна динаміка у розвитку навчально-організаційних, навчально-інформаційних, навчально-інтелектуальних та творчих, контрольно-оцінних умінь та навичок, що є необхідними для студентів у процесі виконання проектів. Цьому сприяє якісна організація підготовки, виконання та оцінювання проектів, яка досягається завдяки використанню методичних рекомендацій до виконання проектів, розроблених кафедрою іноземних мов на основі Рекомендацій Ради Європи з мовної освіти. Адже студенти мають можливість ознайомитись із переліком тем, етапами та вимогами щодо виконання проектів, критеріями їх оцінювання.

Таким чином, досвід роботи кафедри іноземних мов ХНЕУ з використання методу проектів у навчальному процесі дозволяє зробити висновок, що застосування цієї педагогічної технології у процесі навчання іноземній мові студентів економічних спеціальностей сприяє особистісному та професійному розвитку. Специфіка виконання проектів також сприяє зануренню студентів у спільну діяльність, дозволяє зробити якісний перехід майбутніх економістів від поверхового розуміння своєї професії до більш глибокого та творчого. Виконання проектних робіт студентами економічних спеціальностей призводить до розвитку професійних знань, комп’ютерної грамотності та сприяє значному підвищенню рівня володіння іноземною мовою.

Література:

1. Сластенин В. А. Педагогика: иновационная деятельность / В. А. Сластенин, Л. С. Подымова. – М.: ИЧП «Изд-во Магистр», 1997. – 308 с.

2. Беспалько В. П. Слагаемые педагогической технологи / В. П. Беспалько. – М.: Педагогика, 1989. – 204 с.

3. Лихачев Б. Т. Педагогика: курс лекций:[учеб. пособие для студентов педагогических учебных заведений и слушателей ИПКи ФПК] / Б. Т. Лихачев. – М.: Прометей, Юрайт, 1998. – 464 с.

4. Смирнов С. Д. Педагогика и психология высшего образования: от деятельности к личности: учеб. пособие для студентов высш. пед. учеб. заведений / С. Д. Смирнов – М.: Издательский центр «Академия», 2003. – 304 с.

5. Прокопенко І. Ф. Сучасні педагогічні технології: навч. посібник / І. Ф. Прокопенко, В. І. Євдокимов.Харків: Колегіум, 2008. – 344 с.

6. Монахов В. М. Аксиоматический подход к проектированию пед. технологий // Педагогика. – 1997. – №6. – с. 26 – 31.

7. Сучасні педагогічні технології у вищій освіті. Збірник матеріалів I міжвузівської науково-педагогічної конференції 06 квітня 2007 р. – Дніпропетровськ. Видавництво ІМА-прес, 2007. – с. 22 – 25.

8. Кочетурова Н. Метод проектов в обучении языку: теория и практика [Электронный ресурс] / Н. Кочетурова. Режим доступа: http://www.itlt.edu.nstu.ru/article4.php

9. Полат Е.С. Метод проектов на уроках иностранного языка/ Иностранные языки в школе - № № 2, 3 - 2000 г.

10. Загальноєвропейські Рекомендації з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання: [наук. ред. Ніколаєва С.]. – К.: Ленвіт, 2003. – 272 с.