Мельник Л.В.,  Ратушняк Ю.В.

ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», Україна

основи розвитку мовлення дітей

у педагогічній системі Марії Мантессорі

Мова – чудовий дар, яким володіє людина. За допомогою мови люди спілкуються між собою, створюють художні твори й наукові праці, обмінюються думками, ідеями. У суспільстві в усі часи цінувалися люди з грамотним мовленням, які вміють захопити, переконати оточуючих у своїй правоті, тобто відзначаються високою комунікативною компетентністю. Цим пояснюється особлива увага методистів і педагогів до проблеми її формування, починаючи вже з раннього  й дошкільного віку.

Власні правила та умови, котрі сприяють мовленнєвому розвитку дітей, свого часу розробила  Марія Монтессорі,  девіз якої  «Допоможи мені зробити це самому» не втратив актуальності для сучасної педагогіки.  Проте, незважаючи на важливість та необхідність розвитку мовлення дітей дошкільного віку за методикою Марії Мантессорі, у наші дні педагоги приділяють не достатньо уваги цій проблемі. З огляду на це ми визначили мету нашої розвідки розкрити науково-методичні основи розвитку мовлення дітей у педагогічній системі Марії Мантессорі.

У педагогіку італійській лікар Марія Монтессорі прийшла, познайомившись з працями французького лікаря і педагога Едуарда Сегена. Згодом вона розробила педагогічну систему, що складається з трьох частин: дитина, навколишнє середовище, педагог. У центрі системи дитина, навколо якої створюється спеціальне середовище, де вона живе, удосконалює свій фізичний стан, формує відповідно до віку моторні та сенсорні навички, отримує життєвий досвід, навчається впорядковувати та зіставляти  різні предмети та явища, отримує знання на власному досвіді, розвиває мовлення.

В основному дитина навчається самостійно за допомогою спеціальних Монтессорі-матеріалів [3, с.51-60], у яких сама бачить свої помилки. Вихователю відводиться доволі скромна роль – допомагати дитині організувати свою діяльність, іти своїм унікальним шляхом, найповніше реалізувати свою природу. Феномен педагогіки Монтессорі полягає в її безмежній вірі в природу дитини, у бажанні уникнути будь-якого авторитарного тиску на розвиток особистості, а також в орієнтації на вільну, самостійну та активну особистість [2, с.70-78].

Марія Мантессорі пов’язувала  розвиток мовлення з розвитком дрібної моторики, що полегшує навчання дитини рідної  мови, а саме: дитина може візуально представити букву, відчути її та промовити. У її системі працюють всі аналізатори та дають змогу для всебічного розвитку [1, с.352].

Розглянемо ігри та завдання, призначені для роботи з дидактичним матеріалом Монтессорі, який цілком можливо знайти вдома або зробити своїми руками. Ці вправи сприяють формуванню та розвитку таких умінь і навичок, на які дорослі найчастіше не звертають уваги. Вони розвивають мислення, мовлення, сенсорні здібності. Але, як показує практика, вони необхідні зростаючій людині для майбутнього самостійного життя.

«Будиночок для звуку»

Чому вчитимемося: розрізняти звуки в слові на слух і підготовляються до грамотного написання букв. Закріплювати уявлення про співвідношення звуку і його символу.

Що приготувати: коробку з відділеннями, на кожному з яких позначена одна з букв. У кожному відділенні по кілька маленьких предметів, назви яких починаються на цю букву.

Дитина викладає з коробки всі предмети і перемішує їх. Потім за чергою бере предмети, вимовляє їх назви, виділяючи голосом перший звук, і кладе його у відповідну клітинку.

«Шорстка буква»

Матеріал. Картки з наклеєними на них літерами з шорстким (оксамитовим) папером.

Мета. Вивчення письмового символу. Встановлення й розвиток взаємозв'язку між тактильним відчуттям, зором і слухом. Розвиток м'язової пам'яті.

На першому етапі дорослий бере картку, трьома друкарськими пальцями обводить літеру згідно з правилами її написання і вимовляє відповідний звук. Дитина повторює за дорослим. Таким чином дорослий знайомить дитину з двома або трьома літерами (не більше). На другому етапі дорослий перемішує показані дитині картки і пропонує різноманітні вправи з ними (наприклад: «Покажи мені букву, обведи» тощо). На третьому етапі дорослий, вказуючи на символ, питає: «Яка це буква?»

 «Ланцюжок слів»

Чому вчитимемося: розрізняти звуки в слові на слух і підготовляються до грамотного написання слів. Закріплювати уявлення про співвідношення звуку і його символу.

Що приготувати: коробку з відділеннями (за кількістю звуків), у кожному з яких лежать предмети, які починаються на один із звуків. У кожному відділенні по кілька маленьких предметів, назви яких починаються на цю букву.

Дитина викладає предмети в такому порядку, щоб наступне слово починалося зі звуку, на який закінчується попереднє. Наприклад: куб - білка - ананас - сухар - рулет - телефон.

«Рухомий алфавіт»

Чому вчитимемося: підготовлятися до грамотного письма та читання, аналіз і синтез звуків.

Що приготувати: вирізані з картону або лінолеуму письмові букви. Голосні – червоні, приголосні – сині. Кожна буква в кількох примірниках.

Дитина бере кілька примірників знайомих йому букв (наприклад о, д, с, м). Дорослий каже: «Зараз ми з тобою напишемо слово« Дім ». Дорослий кілька разів повільно протяжно вимовляє це слово, виділяючи голосом кожен звук. Дитина викладає слово з рухомого алфавіту. Це і буде перше слово, яке малюк написав сам. Допоможіть йому знайти інші слова, які можна скласти з цих літер. Ця робота є стимулом для вивчення нових букв. Поверніться до букв з шорсткою папери і навчіться ще дві-три літери, з яких можна скласти нові слова.

«Вишивка»

Матеріал. Рамки-вкладиші, кольорові олівці, аркуші паперу і підкладка з картону того ж розміру, що і рамки. Шило, голка, різнокольорові нитки.

Як в попередній вправі, обколюють контур, роблячи отвори на відстані одного сантиметра один від одного (для вправи бажано використовувати більш щільний папір). Беремо голку з ниткою і починаємо вишивати по контуру, не пропускаючи зроблені отвори. Дитина може, комбінуючи форми й колір ниток, отримати оригінальний орнамент.

Отже, величезного значення в розвитку мовлення дитини М.Монтессорі надавала зрілості її сенсомоторики та органів сприйняття. Безліч матеріалів призначені для цього: штрихування, малювання форм, складання мозаїки, виколювання та інші матеріали.  При стимулюванні розвитку мовлення дитини вирішальну роль відіграє мовлення вчителя (правильна вимова й уживання слів). У Монтессорі-групі проводяться щоденні мовні й мовленнєві ігри та вправи, наприклад, ігри на запам'ятовування, уроки з пізнання назв предметів, ігри-доручення, ігри-описи, розповіді про пригоди тощо. Як бачимо, Монтессорі-матеріали, котрі не змінювались з дня їх створення, тобто майже сто років, і досі не втратили своєї актуальності.

Література:

1.Монтессори М. Разум ребёнка / Мария Монтессори // История социальной педагогики. – М., 2001. – С. 352 – 384.

 2.Сорокова М.Г. Монтессори-педагогика: Вопросы теории и методики / М. Г. Сорокова // Дошкольное воспитание. – 2000. – №10. – С. 70-78.

 3.Хилтунен Е. Уроки на карточках. Беседи с родителями. Что означает воспитывать детей в духе М. Монтессори / Е. Хилтунен // Дайджест пед. ідей та технологій «Школа – парк». – 2005. – № 3 – 4. – С. 51-67.*