К.п.н. Дементьева В.В., к.п.н. Кваша О.П.

Донбаська державна машинобудівна академія

Філософська модель світобудови в уявленнях і віруваннях українського народу

Українська міфологія багата космогонічними міфами, в яких мова йде про створення світу. Їх зразки, безперечно, не відображають цілісної картини походження Всесвіту, зате у них вчуваємо відгомін далеких сонцепоклонницьких світоглядних уявлень і вірувань у переплетенні з християнськими, з них дізнаємося про здобуту досвідом систему знань народу.

Одним з таких є міф про створення світу з яйця. Сонце у цьому міфі представлене в образі Жар-птиці, яка своїм пером може освітити весь сад. А Зимовий Холод - змій-чарівник - хоче викрасти Жар-птицю. Проте вона встигає знести золоте яйце, з якого навесні знову народжується (воскресає) джерело світла й тепла. Сонце-яйце своїм гарячим промінням зігріває землю, розганяє туман, примушує хмари лити дощові потоки. Так, з уявленням про яйце змальовується початок всього живого, того, що народжується. Звідси - звичай писати писанки, які дарували люди одне одному з побажанням здоров'я й дов­гого життя. Таким чином, сакральність яйця, писанки була визначена ще до впровадження християнства, до тієї обряд­ності, яка пов'язана з Великоднем.

Людина в давніх уявленнях українців - частина загального цілого, природи, космосу, її життя не можна відокремити від космосу. Людська спроможність упорядкувати космос привела до визначення семи координат світу, за якими можлива орієнтація у виборі сторін чи напрямків: верх - середина - низ – схід - південь - захід - північ.

Питання про світобудову цікавили людей ще в сиву давнину. Одним з найархаїчніших є міф про створення світу, який зберігся в дохристиянській молитві — колядці: серед моря ріс явір, на якому три голуби радилися, як світ «сновати». З піску хотіли створити Землю, а з золотого каменю - «ясне небонько», на якому засяє і «світле сонінько», і «ясен місячик», і «дрібні звіздочки». Подібні сюжети є і в інших варіантах колядок. З них ми бачимо, що з самісінького початку світу було лише одне синє море, посеред якого стояло дерево — зелений явір. «Отже, йдеться не про створення першобуття - невидимого світу, що почуває в Бозі, а про створення саме видимого буття, яке уособлюється тут образами неба і землі. Значить потойбічний світ, світ невидимого буття, створений далеко раніше. Уособленням його є дерево, що стоїть посередині моря», - робить висновок М.Ткач.

         З часів Трипільської культури дійшов до нас образ світового дерева як символу космосу, впорядкованого світу. Це своєрідна модель Всесвіту, в основі якої лежить ідея троїстості, що превалює в способі мислення індоєвропейців. За нею, таке дерево у вертикальному розрізі членується на 3 частини: 1) нижню - коріння (підземний світ); 2) середню - стовбур (земний світ); 3) верхню (крону) - небесний світ. Основою основ світобачення українців є спрощена модифікація дерева світового - «золота гілка», яка символізує 3 світи: 1) назви, 2) яви; 3) прави (порівняйте відповідно з попередніми) [4, с. 158]. Втіленням дохристиянських уявлень про Всесвіт з його 3-ма світами є Збруцький ідол (ІХ ст.), якого детально дослідив Б.Рибаков.

         У дохристиянських антропогонічних міфах, в яких мова йде про створення людини, частіше всього згадується дере­во як матеріал, з якого створено людство. Це міг бути дуб, ясен або просто пеньок. Але в цей матеріал потрібно було вдихнути живий вогонь. Тому оживлення людини частіше всього пов'язувалось з небесним вогнем-блискавкою.

В основі тотемічних міфів лежить уявлення про фан­тастичний, надприродний зв'язок між певною групою людей і певним видом матеріальних предметів («тотемів»). Тотемами могли виступати різні тварини, рослини, пред­мети або явища природи, які служили об'єктом вшануван­ня первісних людей.

Система тотемічних міфів відображала все життя первісної людини, її уявлення про світ, про природу, про всі речі, предмети, які оточували людину. Весь цей живий і неживий світ разом з людиною ототожнювався в її тотемічних уявленнях.

         Отже, міфологія стала основою філософської системи знань про будову світу і місце людини в ній. 

Міфи – продукт колективної творчості багатьох поколінь, вони постійно трансформуються. Аналізуючи міфи, можна бачити, як розвивалося суспільство.

Міфологія – це твір народної фантазії, у якому факти реального світу уособлюються міфічними істотами. Але на відміну від народної легенди міф не зв'язаний з конкретною історичною подією, а дає пояснення якомусь загальному явищу природи або соціального життя.

            В народних уявленнях і віруваннях українців накреслюється чітка схема світобудови з трьох названих частин. З таких же частин складається і світове дерево, яке є універсальною моделлю Всесвіту, космосу, впорядкованого світу. Людство сьогодні свого спасіння від духовного зубожіння належить через молитву підноситися вгору, до сфери небесної, яка є верхнім ярусом Всесвіту, де панує злагода і любов.

 

Література:

1.     Бичко І.В. Філософія: курс лекцій. - К.: Основи, 1991.

2.     Булашев Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та вірування. - К.: Фірма «Довіра», 1993.

3.     Волинка Г.І, Гусєв В.І. Вступ до філософії. - К.: Вища школа, 1999.

4.     Горський П.С. Історія української філософії. Навчальний посібник. - К.: Наукова думка,  2001.

5.     Космос Древньої України. Трипілля. Троянь. Міфологія. Філософія. Етногенез. - К., 1992.

6.     Надольний І.Ф. Філософія: курс лекцій. - К.: Вища школа, 2000

7.     Ткач М. Дерево роду. - К.: МПП «Анфас», 1995.