ІНОЗЕМНИЙ КАПІТАЛ У БАНКІВСЬКІЙ СФЕРІ: ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ

Науковий керівник: Коновал В. В.

Вінницький національний аграрний університет

Федорова Т. О.

 

В статті обґрунтовано питання доцільності присутності іноземного банківського капіталу в банківській системі України. Також розглянуто можливі наслідки присутності та збільшення іноземного капіталу у вітчизняній банківській системі.

  

Ключові слова. іноземний банківський капітал, іноземні інвестори, доцільність, експансія, глобалізація, регулювання.

Вступ. Прихід іноземних інвесторів на ринок банківських послуг України уже давно став темою гарячих дискусій між прихильниками та скептиками фінансової лібералізації. Кожна сторона наводила сотні доказів щодо правильності своїх міркувань. Криза дала прекрасний шанс виявити істинне обличчя іноземного банківського капіталу і відповісти на низку важливих питань.

Іноземна банківська експансія була звичним явищем під час економічного зростання, яке ми спостерігали в останні роки. Починаючи з 2009 року кількість банків з іноземним капіталом зросла з 19 до 54, у тому числі зі 100% іноземним капіталом – до 20 [4].

Іноземний капітал займає дедалі більше місце в банківській системі України. Підвищення його ролі в цілому позитивно впливає на розвиток банківської системи, зокрема через механізми міжбанківської конкуренції, створення якісно нового фінансово-економічного середовища, покращення фінансового та організаційного менеджменту банку.

Слід наголосити, що в умовах глобалізації проблема регулювання ступеня відкритості внутрішнього банківського сектору для іноземних банків актуальна для будь-якої країни [3].

 

Постановка проблеми. Сучасні процеси глобалізації спричинили процес прискореної інтеграції банківської системи, шляхом присутності в ній іноземного капіталу. Разом з тим активна діяльність іноземних банків спричинила досить неоднозначні погляди фахівців на наслідки для економіки приймаючої країни. Зміни які відбуваються у напрямках та темпах розвитку банківської системи кардинально впливають на внутрішню та зовнішню економічну політику держави.

Аналіз останніх досліджень. Прихід іноземних інвесторів на ринок банківських послуг України уже давно став темою гарячих дискусій у вітчизняній літературі, де проблемам розвитку банківського капіталу загалом та залучення іноземного банківського капіталу у банківську сферу України приділена значна кількість напрацювань. Зокрема, сутність банківського капіталу, його класифікацію, регулювання потоків іноземного капіталу у своїх працях розглядають такі дослідники-економісти, як : М. Алексеєнко, Т. Вахненко, О. Галицька, О. Сніжко, М. Савлук та інші [3].

Виклад основного матеріалу. Відповідно до статті 7 Закону України «Про режим іноземного інвестування» для іноземних інвесторів на території України встановлюється національний режим інвестиційної та іншої господарської діяльності. Таким чином, банки, які належать іноземним інвесторам, мають діяти у рамках національного правового поля. Це означає, що присутність банків з іноземним капіталом у банківській системі України повинна передусім відповідати інтересам розвитку національної фінансової системи, сприяти залученню іноземних інвестицій, однак ніяк не загрожувати фінансовій безпеці нашої держави.

Традиційним показником, що виступає характеристикою участі іноземного капіталу в банківській системі країни, є наявність у статутному капіталі банку частки, яка належить нерезиденту. Вітчизняне законодавство пояснює термін «банк з іноземним капіталом» як банк, у якому частка капіталу, що належить хоча б одному іноземному інвестору, становить не менше 10% [4].

За даними НБУ станом на 01.05.2013 року кількість діючих банків в Україні 177, серед них з іноземним капіталом 54 банки, у тому числі зі 100% іноземним капіталом – 20 банків. Іноземний капітал у статутному капіталі банків України складає 35,2% (табл. 1) [1].

Особливістю присутності іноземного капіталу у банківському секторі України є те, що він може бути представлений частково та повністю.

Таблиця 1.

Динаміка кількості банків з іноземним капіталом 2006 - 2013 р.р.

Показники

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

01.01

01.05

Кількість зареєстрованих банків

179

181

186

193

198

198

197

194

195

Кількість діючих банків, з них:

158

160

165

170

175

184

182

176

177

з іноземним капіталом, у т.ч.:

19

19

23

35

47

53

51

55

54

зі 100% іноземним капіталом

7

7

9

13

17

17

18

20

20

Частка іноземного капіталу у статутному капіталі банків, %

11,3

9,6

19,5

27,6

35

36,7

35,8

40,6

39,9

 

Стосовно реальних змін, які вже відбулися під впливом іноземного капіталу, слід зазначити, що прихід іноземного капіталу в банківський сектор призвів до перерозподілу ринку міжбанківського кредитування. Справа в тому, що іноземні інвестори дотримуються консервативнішої політики у відкритті лімітів на міжбанківське кредитування, відбувається їх зниження для деяких банків, установлюються великі розміри мінімальних лотів за міжбанківським кредитом, що суттєво обмежує коло потенційних позичальників і підвищує якісні вимоги до них. На думку експертів, експансія іноземних банків призведе до подальшого розшарування ринку міжбанківського кредитування. Очікується, що близько 90% ринку міжбанківського кредитування буде сконцентровано в 20-23 найбільших фінансових установах. А дрібні банки можуть виявитися відрізаними від кредитів великих фінансових установ і підтримки НБУ [2].

Значна присутність іноземного капіталу в банківській системі України  характеризується наступними перевагами та недоліками (табл. 2) [1].

Таблиця 2

Позитивні та негативні моменти іноземного банківського капіталу в Україні

Позитивні моменти

Негативні моменти

Створення якісно нового фінансово-економічного середовища

Ускладнення банківського нагляду

Покращення фінансового та організаційного менеджменту банку

Втрата суверенітету в галузі грошово-кредитної політики

Розвиток фондового ринку (за рахунок виходу банків на вітчизняний і зарубіжні фондові ринки)

Чутливість вітчизняних банків до коливань на світових фінансових ринках

Впровадження міжнародного досвіду ведення банківської справи

Можливість захоплення іноземними банками банківського ринку України

Розширення асортименту банківських послуг та підвищення їх якості

Посилення іноземного контролю

Використання новітніх банківських технологій

Посилення нерівноправної конкуренції між національними та іноземними банками

Покращення якості обслуговування клієнтів

Підвищення ймовірності відпливу українського капіталу до зарубіжних країн

 

Якщо поділити всі банки за національною приналежністю їх інвесторів, то банківський ринок України є досить розконцентрованим. В Україні іноземний капітал належить інвесторам з таких країн як: Росія, Франція, Австрія, Польща, Нідерланди, Швеція та інші.

Російський капітал в Україні представлений 10 банками, що контролюють більше 11% активів банківської системи України. Протягом останнього десятиліття відбувалось невпинне розширення російської частки в загальних активах.

Україна займала особливе місце в інтересах австрійців. Про це свідчить той факт, що саме вони розпочали бум на ринку банківських продаж, придбавши у 2007 році другий за розмірами активів банк країни АППБ «Аваль».

Французькі інвестори в Україні володіють системним універсальним Укрсиббанком, спеціалізованим на корпоративному секторі Каліонбанком, а також дрібнішими Індексбанк та Профінбанк. Укрсиббанк, після входження в міжнародну фінансову групу BNP Paribas, відзначався агресивною політикою на секторах, які найбільше постраждали від кризи іпотечного кредитування та залучення депозитів до запитання. Займаючи третє місце в рейтингу НБУ за обсягом активів, Укрсиббанк сконцентрував на своєму балансі більше 20% усіх кредитів під заставу нерухомості [2].

Висновки. Таким чином, з одного боку, проникнення іноземних банків сприяє залученню іноземних інвестицій, розширює ресурсну базу соціально-економічного розвитку, сприяє зростанню реального рівня рентабельності банківської системи, зменшенню кількості проблемних банків. З'являються нові більш дешеві та якісні банківські послуги, можливе зниження процентних ставок на депозити та кредити, можливе здешевлення кредитних ресурсів. З іншого боку, країна втрачає контроль над своєю банківською системою, власники іноземного капіталу будуть керуватися передусім власними інтересами, виникає можливість відпливу фінансових ресурсів, інтенсивнішого зростання залежності фінансової системи країни від світових економічних і політичних криз. Вища якість послуг, які надають іноземні банки, може призвести до зменшення великих підприємств, які обслуговують вітчизняні банки, що буде вести до зменшення їх прибутків, а значить, і рівня конкурентоспроможності.

 

Література

 

1. Коваленко О. О. Проблеми і перспективи присутності іноземного капіталу в банківській системі / Економічна правда – 2013.-№8. С. 24.

2. Котляр А. Б Іноземний капітал у банківській системі України: позитив і негатив / Экономические науки. – 2012. – № 1. – С. 26.

3. Кубах Т. Г. Переваги і недоліки іноземного капіталу у банківському секторі / Економіка. – 2013. – № 1. – С. 67.

4. Юшковець Т.М. Іноземний капітал в Україні / Банки и банковская система. – 2010. - № 6. – С.94