Козьміна Наталія Анатоліївна

Національний технічний університет України «КПІ», кафедра АМТС№1

Робота в малих групах на уроках англійської мови зі студентами немовних спеціальностей.

 

Сучасний процес освіти базується на особистісно-орієнтованому підході, який передбачає використання педагогічних технологій, що активізують навчальну діяльність, надають можливість усної практики кожному студенту, створюють умови для взаємодії в суспільстві, всіляко враховуючи потреби і можливості кожного. Це означає, що викладач має не тільки дати студентам необхідні знання, розвинути вміння та навички здійснювати різні види діяльності, користуватись новими інформаційними технологіями, але й навчитиїх працювати у команді, знаходити спільні рішення, уникати і долати конфлікти, добиватися поставлених цілей. Процес самопізнання та самореалізації проходить в атмосфері творчості та взаємодопомоги, що робить його більш  продуктивним та успішним.

Одним з методів особистісно-орієнтованого навчання є метод навчання у співпраці в малих групах. Технологія навчання у співпраці розроблена трьома групами американських вчених( Р. Славін, Р. Джонсон і Д. Джонсон, група Е. Аронсона). Така технологія має безліч переваг. В ході активної спільної навчальної діяльності на базі різноманітних навчальних ситуацій кожен з учнів має достатньо можливостей приймати участь у процесі навчання, максимально проявити свої здібності та реалізувати свій творчий потенціал. В результаті відбувається значна інтенсифікація навчального процесу.

Оскільки в групах на технічних факультетах зазвичай навчаються студенти, які можуть мати зовсім різний рівень підготовки з іноземної мови, важко переоцінити значення даної стратегії. Робота в малих групах дає рівні можливості для студентів з різним рівнем підготовки та активності, таким чином, вона представляється нам дуже актуальною. Робота в малих групах розвиває вміння та навички слухати та довіряти один одному, вміння ставити питання та реагувати, вирішувати спори та конфлікти, приймати точку зору опонента, навчати один одного та допомагати, приходити до згоди та працювати в команді.Всі студенти мають однакові можливості брати участь у роботі, активно розвивати навички співробітництва, міжособистісного спілкування,зокрема, вміння активно слухати, приходити до спільної думки, вміння вирішувати проблеми, що виникають.Робота в малих групах є невід'ємною частиною багатьох інтерактивних методів навчання.

Робота в малих групах має бути організована належним чином, для чого необхідно дотримуватись певних правил. Малі групи включають студентів з різним рівнем знань(кожна група має «сильного», «середнього» та «слабкого» студента), активності, різними особистісними якостями. Знаючи індивідуальні особливості своїх студентів, викладач має заздалегідь продумати склад кожної з таких груп. Якщо група працює ефективно, дружньо та злагоджено, виконує завдання та досягає поставленої мети, немає необхідності міняти її склад. Такі продуктивні групи називаються базовими. В іншому випадку необхідно міняти склад групи, намагаючись досягти оптимального варіанту.

Мала група отримує одне спільне завданняз рівною часткою участі кожного. Для досягнення спільної мети, виконання поставленої задачі, кожен з учасників групи отримує для опрацювання свою частину матеріалу. При цьому викладач або члени самої групи мають чітко визначити роль кожного учасника в процесі виконання завдання.

Важливим принципом є оцінка роботигрупи, яка включає не тільки оцінку академічних результатів, а й оцінку форми  взаємодії  та спілкування студентів. Цікаво, що оцінюється робота не окремого студента, а всієї групи. В деяких випадках самі студенти мають оцінити свою продуктивність. Оскільки успіх даної групи залежить від досягнення певної мети всіма учасниками групи, студенти відчувають себе часткою єдиного цілого. Після роботи малої групи необхідно приділити час на обговорення соціального аспекту роботи членів групи, який включає поведінку, способи спілкування, взаємодопомогу, помилки і досягнення.

Неоднорідність групи за рівнем підготовки та особистісними якостями диктує різнорівневий підхід до викладання.Завдання мають включати  різні рівні складності. «Сильні» студенти отримують більш складні завдання, відповідно до їх рівня підготовки. Працюючи в команді, вони також допомагають виконувати завдання «слабким» студентам.  При цьому кожен зі студентів не тільки несе відповідальність за результати своєї роботи, а й також за результати роботи всієї групи, відчуваючи себе частиною цілого. Саме тому такаколективна робота, що спрямована на досягнення спільної мети, є набагато ефективнішою з точки зору досягнутих результатів навчання. В свою чергу такий колективний характер роботи та більш ефективні кінцеві результатироблять сам процес навчання жвавим та захоплюючим. Позитивна взаємозалежність створює дружню атмосферу взаємодопомоги. В цьому і полягає суть навчання у співпраці.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.                 Алексеев Н.А. Личностно-ориентированное обучение в школе - Ростов н / Д: Феникс, 2006.-332 с.

2.                 Леонтьев А.А. Психолого-педагогические основы обновления методики преподавания иностранных языков: Лекция-доклад / А.А.Леонтьев. - М.: Исследовательский центр проблем качества подготовки специалистов, 1998. - 24 с.

3.                 Полат, Е.С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования. – М.: Академия,1999

4.                 Полат Е.С. Обучение в сотрудничестве. ИЯШ, № 1, 2000

5.                 http://urok123.org/book/export/html/50 Обучение в малых группах по методике сотрудничества С. Дьячкова