Кравченко Т.В.

КНТУУ «Київський Політехнічний Інститут»

ТЕСТУВАННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЯК ЧИННИКИ КООРДИНОВАНОГО ПРОГРЕСУ В БЕЗПЕРЕРВНОМУ ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ

     Яке місце займає контроль та тестування в процесі вивчення іноземної мови у ВНЗ? Як доцільно використовувати контроль та тестування? Що потрібно враховувати при складанні тестів та який контроль використовувати? Яку підготовку має здійснити студент та який самоаналіз виконати потім? На що впливає усвідомлення результату, та як досягти успіху впроваджуючи котроль та тестування в опануванні іноземної мови? Спробуємо розібратися в данному спектрі запитань, виходячи з визначення контролю. Контроль, з однієї сторонни, - є не що інше, як форма виміру знань студентів, що дозволяє визначити рівень володіння мовою, (а саме в таких площинах , як  аудіювання, монологічне та діалогічне мовлення, читання, переклад та письмо); це як вимір досягнень, що базується на застосуванні різних методів контролю, (включаючи тестування, наступну обробку результатів, що дозволяє дати  оцінку успішності студентів), а з іншого боку- є чинником координованого прогрессу в безперервному процесі навчання. Адже в процесі виконання самого «контролю» та «тестування» з боку студентів відбувається ряд процесів,  такі як:  1) занурення в мовне середовище, що дозволяє шліфувати набуті знання, навички та вміння, які ще не доведені до автоматизму;  2) вміння долати мовні перешкоди, шляхом ситуативних дій, намагаючись «вийти» з критичної ситуації; 3) усвідомлення позиції «я  -  мої реальні знання та мій рівень на сьогоднішній день -  рівень, до якого я прагну», та 4) вмотивоване та координоване направлення (підсвідоме) на покращення практичного володіння іноземною мовою (або ж, якщо «я» справився з завданням- контроль є джерелом радості від процессу навчання та задоволення своїми результатами).  То ж ці процеси відбуваються постійно, безперервно, систематично, з розрахунком на подальше покращення рівня знань, з орієнтацією на кінцевий результат, що направлений на розвиток у студентів здібностей до спілкування на міжкультурному рівні. Це диктує необхідність визначення багатокомпонентності змісту навчання та його контолю. Тому, контроль та тестування – являються ще і механізмом коректування цілей та шляхів  досягнення визначених цілей. Пошуки різних форм контролю та його організація - ось завдання, що стоїть перед викладачем.

Контроль характеризується наступними елементами, а саме: є суб'єкт та об’єкт контролю; є форми, набір питань та критерії, згідно яких організується контроль; цілі та задачі контролю; методи та техніка контролю. Контроль, як і всі інші види учбового процессу, має свої функції, а саме: а) навчальну, б) виховну, в) корегуючу, або контрольно-коректуючу. Контроль допомагає викладачу керувати учбовим процессом. Форми контролю можуть бути наступні: усна (що була дуже поширена в 19 столітті в нашій країні при вивченні іноземної мови), та письмова. Усна форма контролю сприяє виробленню швидкої реакції-відповіді на поставлені завдання, сприяє покращенню пам’яті, розвиває вміння у студентів орієнтуватися  в міжкультурному просторі з урахуванням професійно орієнтованої компетентності (це контроль та перевірка розуміння прочитаних текстів, читання текстів з метою пошуку необхідної інформації; контроль діалогічного та монологічного мовлення, презентації та подача інформації на професійні теми),  в той час як письмова форма (контроль вмінь і навичок письма: написання резюме, супроводжуючих листів, рекомендацій, написання есе,  робота з кореспонденцією; та вміння перекладати науково-популярну, науково-технічну літературу зі словником та без) ефективно впливає на логічне мислення, використання граматичних конструкцій на письмі, на розкриття більш виваженої думки, та привчає до передачі більшої точності у відповідях. Розрізняють також індивідуальний та фронтальний контроль, парний, груповий та комбінований. Існують наступні види контролю: попередній (вхідний), поточний, тематичний, періодичний, атестаційний, та вихідний. Дані форми та види  дозволяють зробити процес навчання більш ефективним, створюючи сприятливі  умови для оволодіння іноземною мовою. Контроль включає в себе також і підготовку якісних тестів, а власне – самого «тестування». Тест являється інструментом оцінювання студентів. Він складається з певної системи завдань, стандартизованої процедури виконання, обробки та аналізу результатів. Тести, в свою чергу, класифікуються по різним ознакам, а саме: по цілям, по процедурі формування і проведення, по способу формування завдань, по технології проведення (з використанням ТЗН), по типу завдань, та за наявністю зворотнього зв’язку.

Важливу роль відіграють і засоби контролю та тестування. До засобів  можемо віднести навчальні матеріали, що використовуються саме для перевірки рівня володіння мовою, різний роздатковий матеріал (картки з завданнями), аудіо записи, (фонограми, ідеограми)  та тести. 

                                            Література:

1. А.В. Боровских, Л.В. Попов, Н.Х. Розов. Размышления о стандартах в образовании. Вестник Моск.Ун-та, Сер.20, Пед. Образование, 2013 №2.

2. Vawrence Erlbaum, Mahwah,  N. J.: Referential Communication Tasks. : Yule. G. 1997.

3. Paul Taylor. Testing Students’ knowledge. June, 2010. e-Learning Moodle Open Sourсe.