Чепка М. М., Підлипчак О.А.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

РИНОК ФАКТОРИНГОВИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

 

Основною метою здійснення факторингу на сьогодні у країні з ринковою економікою, яка розвивається, є стимулювання продажів. Він стає важливим інструментом розвитку для багатьох компаній.

Дана послуга з'явилася близько 100 років тому в США, а до середини XX століття став використовуватися і в Європі. Сьогодні міжнародна факторингова індустрія активно розвивається. В світі існує близько 1000 факторингових компаній.

Безумовний лідер на світовому ринку факторингу – Великобританія, яка ще в XIV столітті стала його родоначальницею. Тут налічується близько 100 факторингових компаній, діяльність яких не підлягає ліцензуванню, що дозволяє їм безперешкодно розвиватися.

Сукупний об'єм світового ринку факторингу в 2007 році, за даними Міжнародної факторингової асоціації (IFC), склав більше 1 трлн євро. Більше 70 % від світового обороту факторингу припадає на європейські країни. Слідом йдуть країни Азії – близько 13 % світового обороту, і лише за ними Америка – трохи більше 12 %.

На сьогодні обсяг послуг факторингу у країнах Європи становить до 10% ВВП. За даними Укрексімбанку, відношення об’єму наданих факторингових послуг до ВВП становить лише 0,14% [5].

Ринок факторингу в Україні молодий і знаходиться на стадії свого становлення. Його розвиток стримується існуванням певних перешкод у національному законодавстві. Так, у різних законодавчих актах тлумачення факторингу відрізняється, що призводить до небажання компаній-факторів впроваджувати цю послугу. Подальше удосконалення нормативної бази у цій сфері може дати значний поштовх розвиткові ринку факторингу в Україні, як це вже відбулося у 2004 році після прийняття Цивільного та Господарського Кодексів.

Використання факторингу в Україні розпочалося ще у 1988 р. в СРСР Промбудбанком. В перші роки незалежності України цим видом діяльності займались різні банки, питома вага факторингу у загальному обсягу операцій деяких з них навіть досягала 50%. Проте ці угоди були факторингом лише за назвою – насправді це був один із способів видачі беззаставних кредитів для окремих клієнтів. В таких умовах указом Президента від 04.03.1998 р. № 167/98 була заборонена діяльність щодо переуступлення боргів, що на декілька років повністю ліквідувало факторинг в Україні. Дія цього документа припинена у 2001 році з набранням чинності Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними і державними цільовими фондами” [2].

У 2006 р. Україна приєдналася до Конвенції УНІДРУА про міжнародний факторинг, яка регулює питання застосування договорів факторингу і переуступлення права грошової вимоги, що має полегшити ухвалення законів, які б чітко регулювали надання факторингових послуг.

 Сьогодні найбільш впливовими гравцями факторингового бізнесу в Україні є „ТАС-Комерцбанк” (52% ринку за власними цінами) і „Укрсоцбанк”(33% за власними цінами). Досить недавно на ринок вийшли ще декілька банків: „Приватбанк”, „Фінанси та Кредит”, „Надра”, „Брокбізнесбанк”, „БІГ Енергія” та інші. Їх спільна частка складає 15%.

Що стосується структури товарообігу факторингових операцій в Україні, то 98%  припадає на товарообіг внутрішнього факторингу і тільки 2% - на міжнародний факторинг.

Укрсоцбанк” працює з факторингом з 2001 року та позиціонує себе як єдиний банк в Україні, що надає повний комплекс факторингових послуг на міжнародних ринках більш, ніж в 50 країнах.

Кожен з банків пропонує клієнтам свої, часто досить різні умови факторингового обслуговування. Але, незважаючи на активну роль банків у становленні вітчизняного ринку боргів, його розвиток, залежить не від них самих, а від ринкової ситуації. Факторинг – це не послуга, яку ініціює банк. Потреба у факторингу зумовлена самим ринком. Для України це новий бізнес, розвиток якого повинен супроводжуватись розробкою відповідних технологій та програмного забезпечення. Це продукт дуже складний, з довгостроковою окупністю, вимагає більших інвестицій.

Факторинг у банках та фінансових компаніях дещо різниться. При цьому кожна зі сторін вважає гідною уваги лише свою послугу.

Але щодо фінансових компаній можна відзначити, що дійсно пропонують і надають клієнтам факторинг – 5-7 компаній, останні на «індивідуальних» умовах, іншими словами, тільки декларують.

До основних переваг факторингу належить:

                        - забезпечення фінансової ліквідності;

                        - прискорення обігу капіталу;

                        - різні терміни погашення заборгованості;

                        - зниження рівня заборгованості за кредитами.

Таким чином, факторингові операції можна визначити як гнучкий інструмент в розрахунково-платіжних відносинах покупців та постачальників, який максимально враховує інтереси сторін і є перспективним напрямом розвитку як для фінансових компаній, що ним займаються, так і для їх клієнтів.

Література

1.     Буценко І.М. Факторинг у міжнародній торгівлі// Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. - № 5. – с.53-55.

2.     Смачило В.В. Сутність факторингу та його використання при управлінні дебіторською заборгованістю в Україні// Фінанси України. - 2007. - № 7. - С.35-45.

3.     Склєповий Є.В. Ринок факторингових послуг в Україні// Фінанси України. – 2005. - № 9. – с. 109-115.

4.     www.dfp.gov.ua - офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг.