Марченко О.М.

Криворізький технічний університет

 

Аналіз активів підприємства та його значення при розробці заходів щодо зниження собівартості продукції

 

Світова фінансова і економічна кризи торкнулися і Україну. Вже на початку осені 2008 року відбулася подія, яка може стати визначальною для всієї економіки України: вперше собівартість сталі вітчизняного виробництва перевищила китайську та російську. На тлі світового падіння попиту на метал вітчизняна продукція стала неконкурентноздатною. Якщо зважити, що 40% валютних надходжень держави припадає саме на продукцію гірничо-металургійного комплексу, то зрозуміло, які негативні наслідки можемо отримати.

Усвідомлюючи необхідність спільних дій, Кабінет Міністрів України та підприємства гірничо-металургійного комплексу підписали Меморандум порозуміння. Згідно якого, вищезгадані підприємства взяли на себе низку зобов'язань, серед яких «реалізація внутрішніх заходів, спрямованих на зменшення собівартості металургійної продукції».

Взагалі собівартість продукції – це грошова форма витрат на підготовку її виробництва, виготовлення і збут. Відображаючи рівень витрат на виробництво, собівартість комплексно характеризує ступінь використання усіх ресурсів підприємства, а значить, і рівень техніки, технології та організації виробництва.

Чим краще працює підприємство, інтенсивніше використовує свої оборотні активи, успішніше удосконалює техніку, технологію і організацію виробництва, тим нижча собівартість продукції.

Тому, нами пропонується першим етапом програми заходів щодо зниження собівартості вважати аналіз активів підприємства.

На наш погляд, для вирішення цього завдання необхідно виявити, яких активів не вистачає для стабілізації фінансового стану підприємства, тобто досягнення підприємством фінансової безпеки, та скільки потрібно коштів для забезпечення суб’єкта господарювання цими активами.

Нестачу активів на підприємстві рекомендується, розглядати не у загальному виразі, а окремо за їх видами за  рівнем ліквідності. Оцінювати стан тих чи інших активів пропонується на основі показників запасу (нестачі) різного виду активів, оскільки важливу роль має саме вид активу. При розрахунку запасу (нестачі) загальної суми активів враховувати можливість покриття нестач активів запасами інших. При взаємозамінності активів врахувати їх ліквідність за допомогою коефіцієнтів їх вагомості.

Нами пропонується досліджувати активи підприємства від найбільш ліквідних до важко реалізованих – необоротних активів. Ця послідовність обрана не випадково, а базується на тому, що аналіз активів буде проводитися ґрунтуючись на фінансові показники. При чому, відомо, що показники оцінки менш ліквідних активів містять у собі значення більш ліквідних активів. Тому спочатку пропонується обстежити найбільш ліквідні активи, потім врахувавши рекомендації, щодо них перейти до менш ліквідних. Аналіз кожного послідуючого активу пропонується проводити з урахуванням виявлених відхилень попередніх активів.

На заключному етапі аналізу активів необхідно проаналізувати загальну суму всіх активів.

Основною метою проведення нами даного аналізу є виявлення резервів нормалізації діяльності суб’єкта господарювання шляхом оптимізації обсягів різного рівня активів підприємства.

Взагалі розрахунок запасу або нестачі активу базується на основі загальноприйнятих коефіцієнтів фінансового аналізу та їх нормативних значеннях.

Як показує практика, підприємства можуть мати значення коефіцієнтів як нижчі за норматив, так і вищі. Тому нами пропонується розглядати, ту величину, із-за якої коефіцієнт перевищує нормативне значення як «запас», а ту величину, яку потрібно додати для досягнення коефіцієнтом нормативного значення, як «нестача».

Іншими словами, запас активу – це величина, на яку можна зменшити обсяг активу, при умові збереження відповідності значення коефіцієнта, в якому має місце даний актив, нормативу.

І навпаки, нестача активу – це величина на яку необхідно збільшити обсяг активу, для досягнення коефіцієнтом, в якому має місце даний актив, нормативного значення.

Як зазначалося раніше, нами пропонується виявлені запаси досліджуваних активів використовувати для ліквідації нестач інших, але врахувавши при цьому ліквідність активів через коефіцієнти вагомості кожного з них.

Коефіцієнти вагомості активів, дозволяють врахувати втрати, які може понести підприємство при перетворенні цих активів в грошові кошти.

В умовах фінансової та економічної криз коефіцієнти вагомості, можуть відрізнятися від коефіцієнтів, які повинні застосовуватися в період стабільної діяльності суб’єктів господарювання, оскільки, підприємства будуть перебувати в стадії неплатежів.

Виходячи в вище викладеного, запас загальної суми активів розраховується як сума добутків запасів (нестач) різних видів активів та коефіцієнтів вагомості цих активів.

Визначившись зі станом активів підприємства та кількістю грошових коштів, необхідних для його нормалізації, потрібно переходити до наступних етапів визначення резервів зниження собівартості.