Економічні науки / 3. Фінансові відносини

     

Шаповалова Л.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

РОЛЬ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ ЯК ФІНАНСОВИХ ПОСЕРЕДНИКІВ В ІНВЕСТИЦІЙНОМУ ПРОЦЕСІ

 

У сучасних умовах Україна постала перед об'єктивною необхідністю активізації інвестиційного процесу. Структурне і якісне оновлення виробництва й створення ринкової інфраструктури відбуваються практично повністю шляхом і за рахунок інвестування.

Інвестиційні процеси не можуть не торкнутися ринку фінансових послуг, для ефективного функціонування якого потрібні так звані фінансові посередники, серед яких особливе місце займають банківські установи.

Проблемам функціонування фінансових посередників, плануванню інвестиційної діяльності, ролі банківського кредитування для підтримки інвестиційного процесу в економіці України  присвячені праці таких науковців, як В.В. Зимовець, Р. Пайк, С.В. Глущенко, А.І. Захарченко, С.В. Герасимова та інші.

Метою написання цієї статті є визначення ролі банківських установ як фінансових посередників у формуванні інвестиційного клімату країни.

Головна роль фінансових посередників полягає у тому, щоб ефективно розміщувати капітал індивідуальних інвесторів, а це, у свою чергу, сприяє економічному розвиткові. Фінансові посередники сприяють зростанню обсягів залучених фінансових ресурсів та вдосконаленні механізмів їх розміщення [1].

В Україні найпоширенішими фінансовими посередниками є банки. Вони, крім усіх вже відомих, виконують функції, пов`язані з організацією розрахунків і платіжного обороту. Саме ця функція зумовлює вибір об`єкта інвестування, диверсифікацію активів, моніторинг і контроль за інвестиційними ризиками [2].

Беручи участь саме в інвестиційному процесі, банки обслуговують рух коштів, які належать інвесторам-клієнтам і призначені для інвестування. Одна з інвестиційних функцій банків – мобілізація заощаджень населення і спрямування їх на інвестування через ринок цінних паперів. Важливою також є функція вкладення в інвестиційні проекти власних і залучених ресурсів. Але, як зауважують фахівці, інвестиційна діяльність українських банків відбувається тільки за першою функцією – обслуговування руху коштів [3].

З огляду на сказане охарактеризуємо пропозицію інвестиційних послуг на прикладі окремого банку.

Одним із банків, що надає послуги інвестиційного характеру в Україні, є ІНГ-банк України [4], серед напрямів діяльності якого: обслуговування злиття і придбання компаній; сприяння у купівлі/продажу, діяльність на ринках пайового та боргового капіталу; загальні консалтингові послуги підприємствам.

Зокрема, ІНГ-банк виступав лід-менеджером (послуги андерайтингу): випуску єврооблігацій Міністерством фінансів України на суму 506 млн. дол.; випуску єврооблігацій ВАТ Концерн “Стірол” на суму 100 млн. дол.; первинного розміщення акцій (ІРО) Астарта Холдинг Н.В. (українського виробника цукру) у розмірі 30 млн. дол. на Варшавській валютній біржі; первинного розміщення акцій (ІРО) української групи у галузі нерухомості “ХХІ Century Investments” у розмірі 139 млн. дол. на АІМ у Лондоні; випуску єврооблігацій компанії-лідера на ринку сталі ЗАТ “Azovstal” на суму 175 млн. дол. та ін.

Також ІНГ-банк надає послуги щодо злиття-поглинання (М&A). Зокрема, банк виступав радником компанії МТС при придбанні українського оператора мобільного зв`язку UMC (сума трансакції становила 194 млн. дол.), а також радником компанії “Союз-Віктан Груп” при придбанні компанії “Княжий Град”.

Послуги інвестиційного банкінгу в Україні надає й низка інших банків, в т. ч. АКІБ  “УкрСиббанк”, Промінвестбанк, Приватбанк, ТАС-Комерцбанк, “Надра”, “Фінанси і кредит”, інші.

Отже, для здійснення інвестиційного проекту дуже важливу роль відіграють банківські установи, надаючи свої послуги на контрактних засадах. Інвестиційна діяльність банків включає не лише класичні послуги з андерайтингу й обслуговування злиття і поглинання, а й передбачає великий спектр операцій: від класичного брокериджа до управління активами і сервісних функцій.

Вивчення практики інвестиційних послуг на досвіді окремих банків в Україні свідчить, що найбільш розвиненим є напрям брокерських послуг, які надаються всіма фінансовими установами. У стадії розвитку є послуги щодо андерайтингу та обслуговування операцій злиття і поглинання (М&A). Перспективними є послуги інвестиційного менеджменту (довірчого управління активами професіональних учасників фінансового ринку та активами (заощадженнями) приватних осіб). Слід наголосити на тому, що інвестиційний менеджмент у розрізі створення і управління інвестиційними фондами і класичного довірчого управління є могутнім інструментом залучення ресурсів.  

 

Використана література:

1.   Захарченко А.И. Проблемы планирования инвестиционной деятельности предприятия // Інвестиції: практика та досвід. – 2005. - № 7. – С. 30-35.

2.   Герасимова С.В. Роль фінансових посередників в організації інвестиційної діяльності акціонерних товариств // Фінанси України. – 2007. - № 4. – С. 106.

3.   Захарін С.В. Кредитування інвестиційної діяльності // Фінанси України. – 2004. - № 4. – С. 102.

4.   Глущенко С.В. Інвестиційні послуги банків: зарубіжна практика та українські перспективи // Фінанси України. – 2007. - № 5. – С. 101-102.