Краснова Т.Д., Національний  університет державної податкової службиУкраїни,  Мельник О.В., Національний  університет державної податкової служби України ,  ЯкимчукТ. П., Криворізький економічний інститут ДВНЗ КНЕУ ім.Вадима Гетьмана

Основні напрями стимулювання розвитку ринку корпоративних облігацій в Україні.

Основним напрямом стимулювання розвитку ринку корпоративних облігацій є присутність в країні ефективних фінансових і організаційних методів, направлених на залучення емітентів і інвесторів на ринок корпоративних облігацій.

 При цьому слід зауважити, що фінансові методи — це заходи країни, що здійснюються її урядом і місцевими органами влади, направлені на зниження податкового тягаря інвесторів і емітентів корпоративних облігацій; а організаційні методи - це заходи країни, що здійснюються її урядом, місцевими органами влади та організаціями, які передбачають вдосконалення технічних і операційних умов випуску та обігу корпоративних облігацій.

У практиці країн з розвиненим ринком корпоративних облігацій переважають організаційні методи стимулювання ринку корпоративних облігацій, а також фінансові заходи податкового характеру. Аналіз американського ринку корпоративних облігацій дозволив сформувати основні фактори впливу на його розвиток, що можна подати у вигляді порівняльної таблиці (табл. 1).

Таблиця 1

Порівняльна таблиця основних факторів розвитку ринку корпоративних облігацій США та України

Фактор

Країна

США

Україна

1

2

3

Термін реєстрації емісії

20 днів

30 днів

Плата за державну реєстрацію емісії

0,02% вартості емісії

0,1% вартості емісії

 

Наявність диференційованого підходу до емітентів

Не потребує реєстрації публічна емісія на суму менше 5 млн. долл. США;

 

Спрощена система реєстрації для найбільш надійних емітентів

немає

Система штрафних санкцій за приховування  інформації при емісії

Стимулююча до виконання, жорстка

Не стимулююча до виконання, лояльна

Участь інституційних інвесторів у розвитку ринку

Активна участь

Поміркована участь

 

Зважаючи на досвід функціонування вітчизняного та світових ринків корпоративних облігацій, на нашу думку, основні форми фінансових і організаційних методів регулювання ринку корпоративних облігацій України, які необхідно вдосконалити можна представити в табл.2.

Таблиця 2

Форми вдосконалення регулювання ринку корпоративних облігацій

Форми

Зміст вдосконалення

Фінансові

       Зменшення податку на процентний доход за корпоративними облігаціями для інвесторів-юридичних осіб,

      Виключення із складу доходів фізичних осіб процентного доходу за корпоративними облігаціями

      Зменшення плати за державну реєстрацію випусків облігацій

Організаційні

    Введення пільгового порядку реєстрації серій облігацій,

     Скорочення терміну реєстрації емісії та проспекту емісії облігацій

     Введення положень, які регламентують реалізацію довгострокових програм запозичень,

    Удосконалення регулювання діяльності фінансових консультантів,

    Удосконалення положень, які регламентують розвиток інституту небанківського кредитування,

    Підвищення інформаційної прозорості ринку облігацій;

    Підвищення відповідальності за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації про цінні папери та фінансовий стан учасників ринку;

    Забезпечення захисту інвесторів;

    Удосконалення інфраструктури ринку корпоративних облігацій

 

 Аналіз податкового регулювання ринку корпоративних облігацій в Україні дозволив зробити висновок, що, не дивлячись на розвиток ринку корпоративних облігацій шляхом постійного вдосконалення податкового законодавства, доцільно вирішити питання зміни оподаткування доходів від вкладення в корпоративні облігації, а саме зниження податку на процентний доход за корпоративними облігаціями для інвесторів-юридичних осіб і виключення із складу об’єкта оподаткування процентних виплат за корпоративними облігаціями для інвесторів - фізичних осіб.

Розглянемо більш детально рішення задачі залучення інвестицій  промисловими підприємствами шляхом випуску корпоративних облігацій в рамках фінансово-організаційного механізму регулювання ринку корпоративних облігацій. Це має передбачати створення:

- організаційних основ для активізації інвестиційних процесів даних підприємств;

- сприятливих умов і економічних стимулів для залучення інвестицій підприємствами гірничодобувної промисловості;

- фінансового механізму реалізації програмних дій.

З метою створення організаційних основ для скоординованої діяльності державних органів по реалізації програми стимулювання випуску корпоративних облігацій підприємствами необхідно утворити Координаційну раду розвитку ринку цінних паперів і залучення інвестицій в економіку.

З метою економічного стимулювання підприємств до залучення інвестицій з використанням корпоративних облігацій рекомендувати на державному рівні розробити систему державного стимулювання інвестиційного процесу підтримки механізмів залучення інвестицій у вигляді компенсації частині коштів, що виплачуються підприємством інвесторам як дохід за корпоративними облігаціями.

З метою підвищення інвестиційної привабливості підприємств гірничодобувної промисловості в цілому необхідно організувати розкриття інформації про діяльність підприємств, а також про можливість отримання ними бюджетної допомоги при залученні інвестицій з використанням корпоративних облігацій. У зв'язку з чим необхідно: дані існуючого в ДКЦПФР серверу розкриття інформації про діяльність підприємств та їх цінні папери доповнити інформацією про інвестиційні проекти та бізнес-плани;  на постійній основі розміщувати в засобах масової інформації дані про можливість отримання бюджетного фінансування підприємствами, що залучають інвестиції за рахунок випуску інструментів ринку цінних паперів.

З метою розвитку інфраструктури фондового ринку рекомендувати державним органам влади при розгляді питання про надання бюджетної допомоги гірничодобувним підприємствам, що вирішили залучити інвестиції з використанням корпоративних облігацій, залучати до участі в експертизі інвестиційних проектів і бізнес планів компанії, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів,  інвестиційних і фінансових консультантів, незалежних оцінювачів, аудиторів і інших.