Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Ротар Д. А.

Науковий керівник: Юшко Т. І.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Основні аспекти фінансово-економічного аналізу підприємства

 

 

З розвитком ринкових відносин у господарській діяльності підприємства відбувається все більше різноманітних процесів суспільного виробництва і відтворення, які переплітаються та взаємно обумовлюють один одного. Взагалі господарська діяльність – це складний об’єкт управління, який вивчається багатьма науками, кожна з яких досліджує ту чи іншу її сторону. 

Вивчення і аналіз ефективності функціонування кожного підприємства залежить насамперед від того, відповідають чи не відповідають управлінські рішення, якими воно керується для досягнення успіху, ринковим умовам. Базою для обґрунтування і прийняття таких оптимальних рішень може бути тільки глибокий комплексний аналіз діяльності фірми, в ході якого всі сторони функціонування підприємства оцінюються з позицій досягнення максимально можливого економічного результату (прибутку, рентабельності) за рахунок оптимально ефективного використання наявних ресурсів. Актуальністю даного питання займаються багато вітчизняних науковців, зокрема Б. Івасів, С. Князєв, В. Мазурик, А. Кадиров, В. Черкасов, М. Ковбасюк та ін. [3], [2].

Метою роботи є відстеження основних аспектів фінансово-економічного аналізу підприємств та визначення завдань і напрямів його здійснення.

В сучасних умовах важливим видом аналізу є фінансово-економічний, який зорієнтований на оцінювання фінансового стану, фінансових результатів та ефективності діяльності підприємства. Він дає змогу виявити напрямки й обмеження фінансового розвитку, реструктуризації фінансової політики [1].

Питання організації фінансово-економічного аналізу, його інформаційного забезпечення пов’язані з класифікацією аналізу на зовнішній та внутрішній.

Призначення аналітичних матеріалів зовнішнього аналізу визначається специфічними потребами споживачів: контролем за діяльністю підприємства, визначенням податкового потенціалу, ступеня ліквідності та ризику при інвестуванні коштів, перспектив своєчасного повернення боргів.

Внутрішній фінансово-економічний аналіз є глибшим, більш комплексним, оскільки ґрунтується не тільки на даних публічної звітності, а й на використанні усіх доступних джерел облікової та позаоблікової інформації. Такий аналіз призначений для його використання керівництвом підприємства при прийнятті рішень з управління фінансовими ресурсами.

Найважливішим завданням фінансово-економічного аналізу є виявлення факторів, які визначають той чи інший результат фінансово-господарської діяльності підприємства, а також взаємозв’язки між управлінськими рішеннями, що приймаються в ході виробничого процесу, і досягнутими результатами [3].

Фінансово-економічний аналіз дає змогу реалізувати такі завдання:

– оцінити результати й ефективність діяльності підприємства, його поточний фінансовий стан, скласти прогноз розвитку фінансово-економічних показників на найближчу перспективу;

– оцінити динаміку фінансових показників за певний період часу і фактори, що викликали відповідні зміни;

– оцінити наявні фінансові обмеження на шляху реалізації організаційних перетворень;

– виявити й оцінити можливі джерела фінансування заходів щодо реструктуризації і можливий ефект від їх реалізації [4].

Сформульовані завдання фінансово-економічного аналізу діяльності підприємства не вичерпують його змісту, який визначається напрямками його здійснення, а саме:

1) аналіз фінансових результатів діяльності – аналіз рівня, структури й динаміки прибутку, оцінювання факторів, що його визначають;

2) аналіз потоку грошових коштів;

3) аналіз фінансового стану – загальна оцінка, аналіз фінансової стійкості, аналіз ліквідності балансу, аналіз ділової активності і платоспроможності, аналіз оборотності запасів, дебіторської і кредиторської заборгованості;

4) аналіз ефективності діяльності – динаміка показників прибутку, рентабельності і ділової активності;

5) аналіз ефективності інвестиційних проектів [4], [3].

Отже, фінансово-економічний аналіз спрямований на вивчення ефективності діяльності підприємства, обґрунтування і прийняття оптимальних управлінських рішень з метою досягнення максимально можливого економічного результату. Дані функції здійснюються паралельно з визначенням рівня дотримання вимог ліквідності як необхідної умови функціонування підприємств у ринковій економіці, яка через об’єктивність законів свого існування не забезпечує жодному суб’єкту господарювання гарантії від банкрутства.

 

Література:

1. Види й напрямки економічного аналізу [http://ebk.net.ua/EkAnaliz.htm]

2. Економічний аналіз діяльності суб’єктів господарювання [http:// readbookz.com/147/4164.html]

3. Завдання фінансово-економічного аналізу [http://beta.horayetsky.lviv.ua/ index.php?page=articles&op=readArticle&id=96&title=uk-Zavdann8-finansovo-ekonomi4nogo-analizu]

4. Організаційний розвиток підприємства: фінансово-економічний аналіз стану підприємства [http://library.if.ua/28/1907.html]