Олійник Н.С.

Буковинська державна фінансова академія

Проблеми визнання знака для товарів і послуг добре відомим в Україні

 

Багато з нас вже на власному досвіді пе­реконалися, що висока якість не є влас­тивістю всіх без винятку товарів. Як результат, відома торго­вельна марка стала сприйматися пересічним споживачем як своєрідний «знак якості». Тому для значної частини споживачів відо­мість та репутація торговельної марки стали майже головними критеріями при купівлі то­вару чи послуги [1, C.51].

Відповідно до статті 25 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і пос­луг» (далі — Закон) охорона прав на добре ві­домий в Україні знак здійснюється згідно з нормами статті 6 Паризької конвенції та цим законом на підставі визнання знака добре відомим Апеляційною палатою Державного департаменту інтелектуальної власності (далі — Апеляційна палата) або судом. Процедура визнання знака добре відомим Апеляційною палатою регламентується Порядком визнання знака добре відомим в Україні Апеляційною палатою Державного департаменту інтелектуальної власності (далі — Порядок), який був розроблений з урахуванням Рекомендацій ВОІВ.

Особливий інтерес представляє Спільна резо­люція про положення по охороні загальновідо­мих товарних знаків, схвалена Генеральною асамблеєю ВОІВ і Асамблеєю Паризького Со­юзу (1999 р.). У цьому документі сформу­льовано шість факторів, на підставі яких можна зробити висновок про наявність (або відсутність) загальної відомості знака [2, C.25]:

— ступінь відомості чи визнання знака відповідному секторі суспільства;

— тривалість, обсяг та географічний район будь-якого використання знака;

— тривалість, обсяг та географічний район будь-якого просування знака, включаючи рекламування чи оприлюднення та представленні на ярмарках чи виставках товарів та/або послуг, щодо яких знак застосовується;

— тривалість та географічний район будь яких реєстрацій та/або заявок на реєстрацію знака за умови, що знак використовується чи визнаним;

— свідчення успішного відстоювання прав на знак, зокрема територія, на якій знак визнано добре відомим компетентними органами

— цінність, що асоціюється зі знаком.

Часто подані докази, які мали б підтвердити , що знак є добре відомим слугують не на користь заявника. Зокрема, компанією «Феномен Ейджентс Лімітед» (Сінгапур) до Апе­ляційної палати було подано заяву (2007 рік) про визнання знака АКАІ добре відомим в Україні відносно таких товарів Міжнародної класифікації товарів і послуг (далі — МКТП), як «магнітофони, відеомагнітофони, поси­лювачі звукової частоти, гучномовці, прий­мачі з частотною модуляцією, телевізори, телекамери, радіочастотні перетворювачі, магнітні плівки, головні телефони, навушни­ки, мікрофони, касети та з'єднувачі».

У заяві було відмічено, що торговельна марка АКАІ використовується компанією «Акаі Електрик Компані Лімітед» вже більше 75 років та є добре відомою у всьому світі. Компанія була Створена в Японії паном Масукічі Акаі ще у 1929 році як компанія з ви­робництва радіокомпонентів та електричної фурнітури. Ця компанія під назвою «Акаі Електрик Компані Лімітед» достатньо швид­ко стала відомою не тільки в Японії, але й за її межами завдяки своїм досягненням та інноваціям у галузі радіоелектронної апара­тури. До заяви заявником було надано вели­ку кількість матеріалів, які, на його думку, свідчили про широку відомість знака.

Було встановлено, що згідно з виданням, що підготовлено в 1998 p. АІРРІ-Японія («Famous Trademarks in Japan»), знак АКАІ визнано добре відомим та включено в перелік добре відомих знаків Японії. Відповідно до інформації з цього видання знак АКАІ визнаний добре відомим відносно компанії «Акаі Денкі Кабушікі Кайша» з Японії, яка набула прав на нього за ліцензією власника знака — компанії «Акаі Електрик Компані Лімітед».

Заявник — компанія «Феноменон Ейд-жентс Лімітед» із Сінгапуру, стверджував, що він є підрозділом компанії «Акаі Електрік Компані Лімітед» з Японії. Проте з наданих документів вбачалося, що це дві окремі юри­дичні особи.

За таких обставин колегія Апеляційні палати не визнала добре відомим в Україні знак АКАІ на ім'я заявника із Сінгапуру [3, C.35].

Отже, знаме­ниті і добре відомі знаки з часом стали симво­лами глобальної торговельної системи, торго­вих відносин між націями і міжнародних етичних принципів доброчесності і поряд­ності. В сучасних умовах інтегрованого ринку знамениті і добре відомі знаки породжують комерційний магнетизм, чия сила може по­ширюватись набагато далі первинного обся­гу. Це є результатом зростаючого проникного міжнародного спілкування, мігруючої рекла­ми і мандрівної поведінки сучасного спожи­вача. Тому й не дивно, що знамениті і добре відомі знаки повсюдно все більше сприйма­ються як такі, що потребують спеціального поводження , удосконалення законодавства і роз’яснення певних моментів.

Література

1.                 Березанська В. За матеріалами постанов ВГСУ зі справ у спорах, пов’язаних із застосуванням законодавства про інтелектуальну власність // Інтелектуальна власність. – 2007.-№4. – С.48-53.

2.                 Горбик Ю., Макаришева Т. Український шлях до визнання знака добре відомим // Інтелектуальна власність. – 2008.-№1. – С.24-28.

3.                 Горбик Ю., Макаришева Т. Чи завжди докази слугують на його користь? // Інтелектуальна власність. – 2008.-№9. – С.33-36.

4.                 Родіонова Т. Проблеми охорони прав на добре відомий знак для товарів і послуг // Інтелектуальна власність. – 2008.-№9. – С.37-41.

5.                 Солощук М., Капінос М., Лерантович Е. Право інтелектуальної власності на засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту, товарів і послуг // Інтелектуальна власність. – 2008.-№7. – С.48-57.