Студентка: Кравець Наталія Анатолівна

Науковий керівник: Марценюк-Розарьонова Олена Василівна

Вінницький Національний Аграрний Університет

Суть, стан та особливості кредитування аграрних підприємств в умовах ринкової економіки

Кредитування займає важливе місце серед фінансових механізмів, які справляють суттєвий вплив на формування ринкового середовища. Також особливе значення воно має й для аграрних підприємств, які мають сезонний характер виробництва. Зважаючи на специфіку сільськогосподарського виробництва авансування коштів відбувається на термін від декількох місяців до кількох років.

Сільськогосподарське виробництво надзвичайно кредитомістка галузь і дана особливість має загальний характер. Це враховувалось і за часів планової економіки. У 1980-1990 р.р. у аграрних підприємств кредити банків були основним джерелом залучення коштів, велика частина яких потім списувалась за рахунок держави. Після переходу на ринкову економіку кредитування перейшло до комерційних банків. Кредитна забезпеченість аграрних підприємств знизилась. У 1991р. питома вага кредитів у джерелах обігових засобів скоротилась з 30-40% до 11,8%, у 1993р. – до 6,7% і у 1997р. досягла мінімальної межі – 1,4%. Причиною цього стала висока плата за кредити, а оскільки рівень рентабельності агровиробництва був нижчим за проценти за кредит, кредитування агропідприємств майже припинилося.

Серед специфічних ризиків кредитування аграрних підприємств слід виділити наступні: нестійкість фінансового стану, сезонні особливості сільськогосподарського виробництва, труднощі реалізації продукції та затримка надходження виручки, відсутність у позичальника ліквідного забезпечення кредиту, низька дохідність операцій з кредитування, недостатня правова і нормативна база кредитування сільського господарства [4].

Основною причиною обмеженого кредитування сільського господарства є висока вартість кредитів. З метою подолання цієї проблеми Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Про додаткові заходи щодо кредитування комплексу сільськогосподарських робіт» від 25 лютого 2000р. № 398.

Порівнюючи динаміку обсягів кредитування аграрних підприємств за 2004-2008 р.р. можна зазначити, що у 2008р. відбулось збільшення обсягів кредитування аграріїв в 1,5 рази порівняно з 2007р. та майже в 2,5 рази – з 2004 р., однак потреба аграрних підприємств у кредитних ресурсах майже у півтора рази більша за існуючі показники. Так, на кінець 2008р. в аграрний сектор комерційними банками було залучено кредитів на суму 28812 млн грн., що є більшим за показник 2000р. у 36 разів.

В умовах кризи значно загострились проблеми банківського кредитування суб’єктів аграрного сектору, які є потенційними споживачами кредитних ресурсів. Основним результатом впливу світової кризи на АПК України стало різке зменшення здатності підприємств привертати фінансування в необхідних розмірах. У 2009 році сума залучених аграріями кредитів скоротилися в кілька разів. Так, у 2008 році банки надали сільгоспвиробникам майже 17,3 млрд грн. кредитів, зокрема 11,4 пільгових, то у 2009 загальна сума залучених у галузь кредитних коштів становила 5,8 млрд грн.

В останні роки єдиним шляхом виходу аграрного сектора економіки із фінансової кризи практично всі визнають необхідність впровадження державної фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників. На думку багатьох вчених для подолання кризи потрібно забезпечити прогнозованість, гарантованість і широкий доступ державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників за бюджетними програмами; ввести державне замовлення на продукцію сільського господарства; встановити мораторій на імпорт сільськогосподарської продукції тощо.

Діями уряду стало підписання Постанови «Про затвердження Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів» від 26.02.2009р. № 153, яка визначає механізм використання у зазначеному періоді передбачених у державному бюджеті Мінагрополітики коштів, що спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими підприємствами АПК у банках коротко-, середньо- та довгострокових кредитів.

В 2010 році підприємствам агропромислового комплексу надано кредитів на суму 787,2 млн. грн., що на 271,4 млн. грн. більше обсягів кредитних коштів у порівнянні з 2009 роком [1].

Постановою Кабміну від 19 січня 2011р. №43 «Про випуск у 2011 році облігацій внутрішньої державної позики для кредитування Аграрного фонду» було вирішено здійснити випуск облігацій внутрішньої державної позики із строком погашення до п'яти років в обсязі 5000 млн. гривень з відповідним коригуванням граничного обсягу державного боргу, визначеного статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", згідно з основними умовами випуску та порядку розміщення короткострокових і середньострокових державних облігацій.

Література:

1. Олійник О.О., Поворознюк О.В. Довгострокове банківське кредитування сільськогосподарських підприємств України: стан та перспективи розвитку//Науковий вісник НАУ. – 2010.- №44.- С. 72-74.

2. Про додаткові заходи щодо кредитування комплексу сільськогосподарських робіт: Постанова КМУ від 25 лютого 2000р. № 398

3. Про випуск у 2011 році облігацій внутрішньої державної позики для кредитування Аграрного фонду: Постанова КМУ від 19 січня 2011р. №43

4. Чорнобай О. Особливості кредитування аграрних підприємств в умовах ринкової економіки// Актуальні проблеми економіки - 2009.-№5- с.207-221