Ковальчук С. Я., к.е.н., доцент, ВНАУ, м.  Вінниця

Суківська В. студентка ННІ менеджменту адміністрування та права ВНАУ, м. Вінниця

Інтеграційні процеси як рушійні сили економічного

розвитку регіонів

 

За умов орієнтації України на європейську інтеграцію та процеси розширення ЄС транскордонне співробітництво у регіонах України набуває важливого значення для економічного і соціального розвитку. В умовах розширення ЄС транскордонна співпраця підприємств може зарадити регіональному розвитку та вплинути на зростання сектора малого бізнесу, який, у свою чергу, здатен відродити регіональну економіку та поліпшити ситуацію щодо безробіття в регіонах. Досвід європейських країн свідчить, що транскордонне співробітництво підприємств та організацій сприяє покращанню розвитку прикордонних регіонів, які, периферійні за визначенням, є менш розвиненими порівняно із центральними регіонами країн.

Держава та центральні органи влади, укладаючи угоди про транскордонне співробітництво, підписуючи декларації та приєднуючись до європейських конвенцій, забезпечують нормативно-правове середовище для здійснення транскордонного співробітництва та розробляють програми його підтримки. Зміцнення міжрегіональних господарських зв’язків на основі глобалізаційних та інтеграційних процесів сприяє поглибленню регіональної і галузевої спеціалізації, що дає змогу повною мірою розкрити і задіяти внутрішній потенціал територій, а також забезпечити здійснення інтеграції регіонів України в єдиний національний економічний комплекс.

З огляду на те, що динамічний розвиток міжрегіонального та транскордонного співробітництва - одна із суттєвих особливостей сучасного етапу, воно може підвищити позитивний вплив цього фактору на розвиток національної економіки. Прикордонна територія України охоплює 96 адміністративних районів та 5 територій міських рад; 19 із 25 областей, тобто усі дослідженні автором регіони держави межують з іншими державами. Земельні ресурси цих територій становить 18,5% від загальнодержавних, населення — 21,8%. Саме тому транскордонне співробітництво в час посилення глобалізації та регіоналізації світового простору є одним із найважливіших пріоритетів економічної інтеграції регіонів, що може послабити дію світової фінансової кризи.

У прикордонному поясі Карпатського регіону України в 1993 р. було створено міжнародну Асоціацію «Карпатський регіон», до якої увійшли: 5 областей Угорщини, 3 сусідні воєводства Польщі, 6 районів Словаччини та Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська й Чернівецька області України. Метою створення асоціації є організація та координація спільної діяльності, сприяння економічному, науковому, екологічному, сільськогосподарському, освітньому співробітництву, а також підтримка окремих проектів розвитку прикордонної інфраструктури сусідніх територій, сприяння контактам і співробітництву міжнародних організацій.

У вересні 1995 р. була підписана угода про створення єврорегіону «Буг» між Бялоподляським, Холмським і Любельським воєводствами Польщі, Волинською областю України та Брестською областю Білорусі. Пізніше до цієї угоди приєдналась і Львівська область. Головним завданням діяльності єврорегіонів «Буг» є: розробка стратегії розвитку єврорегіону; створення інформаційної бази; залучення іноземних інвестицій; розробка і реалізація екологічних, сільськогосподарських проектів, у тому числі — «Чистий Буг»; організація спільної ринкової інфраструктури. Створення Єврорегіону «Нижній Дунай» забезпечує збалансований розвиток економічної діяльності в прикордонному Південному регіоні.

Пріоритетність створення єврорегіонів саме на західних кордонах України не виключає можливості створення їх і на кордонах з Росією, що має багато позитивних моментів як для України, так і для Росії.

У 2003 р. на східному кордоні України створено єврорегіон «Дніпро» (Чернігівська область України, Брянська область Російської федерації Гомельська область Республіки Білорусь). Уданий час проводиться відповідна робота щодо формування єврорегіонів «Ярославна» (Сумська область України та Курська область Російської Федерації), «Дністер» (Вінницька, Одеська області України та прикордонні повіти Республіки Молдова). Досить реальною є перспектива створення єврорегіонів «Слобожанщина», до якого на базі Харківської та Бєлгородської областей, потім можуть бути приєднані інші прилеглі області — Сумська, Полтавська та Луганська — з боку України та Курська і Воронезька — з боку Росії. Опрацьовується питання щодо розробки проекту єврорегіонів «Сян» (Львівська область України та Підкарпатське воєводство Республіки Польща); ведуться перемовини щодо входження Миколаївської області України до єврорегіону «Померанія».

У 2005 році зроблено новий крок у взаємовідносинах Україна — ЄС в рамках ініціативи «Ширша Європа», якому посприяв останній етап розширення ЄС. Європейським Союзом запропоновано інструменти, які повинні надати нового поштовху транскордонному співробітництву; більш того, у перспективі цей інструмент може бути поширений на усі регіони України, що стимулюватиме міжрегіональне співробітництво в цілому і саме «Програми сусідства» мають потенціал стати таким знаряддям.

Сьогодні Україні запропоновано чотири програми: «Польща — Україна — Білорусь» (з індикативним бюджетом фінансування з боку ТАСІS 8 млн. євро на весь період), «Угорщина — Словаччина — Україна» (з індикативним бюджетом фінансування з боку ТАСІS 4 млн. євро на весь період), «Румунія — Україна» (з індикативним бюджетом фінансування з боку ТАСІS 6,5 млн. євро на весь період) та транснаціональну програму (ініціатива СА0SЕЗ (з індикативним бюджетом фінансування з боку ТАСІS 5 млн. євро на весь період для України та Молдови).

Досвід функціонування єврорегіонів на сьогодні вважається найефективнішою організацією транскордонного співробітництва. Процес інтегрування прикордонних територій України в світовий економічний простір у формі єврорегіонів стикається з певними проблемами та питаннями.