УДК 336.7

А.В. Слоніцька, студентка, Академія муніципального управління, м. Київ

СУЧАСНІ ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ ВІД НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ НА ВИРОБНИЦТВІ: ПРИКЛАД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Подолання кризових явищ в господарстві передбачає активізацію усіх сегментів фінансового та використання багатьох інструментів. Одним з найефективніших серед них для країн з розвинутою економікою розглядається система соціального страхування працюючих. Страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності. В Україні також запроваджено таку систему з метою надання державних гарантій усім застрахованим громадянам щодо забезпечення прав у страхуванні, зокрема шляхом прийняття відповідних нормативних актів у сфері захисту від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання [1, 2].

Відповідно до норм чинного законодавства страхування від нещасного випадку на виробництві здійснюють робочі органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, які були створені протягом вересня – листопада 2000 року. Реалізація державної політики в галузі соціального захисту людей праці відбувається у таких формах відшкодування з боку цього Фонду: відшкодовує шкоду, заподіяну працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; виплачує йому, або членам його сім'ї усі види належних виплат; організовує лікування потерпілих, їх перекваліфікацію; надає допомогу у вирішенні соціально-побутових питань; організовує їх участь у громадському житті тощо.

Цікаві приклади сучасних форм відшкодування надають регіональні дирекції Фонду, зокрема, в Черкаській області [3]. Так, за час роботи управління виконавчої дирекції потерпілим на виробництві виплачено майже 128,3 млн. грн. страхових виплат, придбано 130 спеціальних автомобілів, видано 1221 санаторно-курортну путівку. 1425 осіб отримали безкоштовно вироби медичного призначення. За рахунок коштів Фонду у лікувально-профілактичних закладах відповідно до висновків медико-соціальної експертної комісії проліковано 2112 осіб. Повністю забезпечено потерпілих протезно-ортопедичними виробами, інвалідними візками, слуховими апаратами, 178 інвалідів отримали необхідні види доглядів.

Серед регіональних особливостей Черкащини – унікальна структура її підприємств. Із загальної кількості зареєстрованих страхувальників (31753) таких, що звітуються перед Фондом та ведуть господарську діяльність, налічується лише 17843 (або 56,2%). Із них тільки на 934 підприємствах (або 2,9%) є штатні працівники служби охорони праці. У решти страхувальників (14784) функції штатних працівників з охорони праці перебрали на себе спеціалісти за сумісництвом, чий рівень підготовки, як стверджують страхові експерти управління виконавчої дирекції Фонду та фахівці управління Держгірпромнагляду, дуже низький.

З метою удосконалення форм соціального захисту у грудні 2007 року Черкаський обласний союз промисловців і підприємців, Черкаське обласне об'єднання організацій роботодавців, управління Держгірпромнагляду по Черкаській області та управління виконавчої дирекції Фонду уклали Угоду про співробітництво. Її мета – організація взаємодії сторін щодо сприяння в реалізації та виконанні ними своїх завдань та функцій, зокрема щодо:  представництва та захисту законних інтересів роботодавців у відносинах з управлінням Держгірпромнагляду по Черкаській області та управлінням виконавчої дирекції Фонду, його робочими органами; проведення спільних заходів до всесвітнього Дня охорони праці; укріплення правових відносин між державою і учасниками виробництва у сфері забезпечення промислової безпеки, охорони життя і здоров'я працівників, трудової діяльності, створення безпечних і нешкідливих умов праці на кожному робочому місці, формування у працівників свідомого ставлення до своєї безпеки і безпеки оточуючих, впровадження нових і удосконалення існуючих механізмів управління в галузі охорони праці.

Аналіз стану виробничого травматизму та професійної захворюваності у Черкаській області за 2010 рік показують, що на підприємствах, в установах та організаціях області в цілому зберігається тенденція до зниження рівня виробничого травматизму. Так, на підприємствах області сталося 112 страхових нещасних випадків, в яких травмовано 118 працівників, у тому числі 6 смертельно. Зменшилась щорічна кількість нещасних випадків на 4,5% (з 117 до 112), кількість потерпілих – на 5,9% (з 125 до 118), кількість смертельно травмованих – на 33,3% (з 8 до 6), кількість зареєстрованих випадків профзахворювань на виробництві – на 90 % (з 19 до 10) [3].

Аналіз свідчить, що сучасними формами соціального захисту в цієї сфері виступають: узгодження дій між суб’єктами соціальних відносин, зміна пріоритетності зусиль роботодавців убік дбайливого ставлення про здоров’я працівників; спрямування спільних зусиль на створення безпечних і нешкідливих умов праці на кожному робочому місці; поліпшення трудової дисципліни та безпеки праці.

Список використаної літератури

1.                Чала Н.Д. Система державного управління економічним розвитком в Україні // Теорія та практика державного управління: Зб. наук. праць. – Вип. 2 (29). – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2010.

2.                Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від вересня 1999 року.

3.                Офіційний сайт Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області. Режим доступу: www.social.org.ua.