доцент, к.е.н. Вдовенко Л. О., Слюсаренко А. В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ФІНАНСОВІ ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ АГРАРНОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІКИ В УКРАЇНІ

 

Сучасний стан аграрного ринку має ряд невирішених проблем, якими є: проблеми кредитування, податкових відносин, агрострахування, фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників. Саме ці чинники, за визнанням міжнародних експертів, на 60—70% формують рин­кове середовище, без якого цивілізований ринок існувати не може.

По причині наявності багатьох невирішених проблем у фінансових відносинах між суб’єктами аграрного ринку України, недосконалості державного і недержавного регулювання, бідності та соціально-економічному невдоволенні на селі, агропромисловий комплекс України не сприймається як серйозний гравець на світовому ринку аграрної продукції і до цього часу є непривабливим для внутрішнього мешканця, виробника, підприємця чи інвестора. Таким чином, актуальність теми дослідження обумовлена необхідністю дослідження фінансових проблем формування та розвитку аграрного ринку, вирішення яких призведе до ефективного функціонування та гармонійного розвитку усієї системи суспільного виробництва та продовольчої безпеки країни.

Питанням функціонування аграрного сектора України загалом та дослідженням фінансових проблем в окремих аспектах займалися такі вчені: В. Горіславська, Б.К. Супіханов, І.М. Титарчук, О.А. Кириченко, В.Д. Кудрицький.

Проблеми в тій чи іншій галузі економіки найбільш помітно випливають в кризових явищах, зокрема в умовах світової. фінансової нестабільності найбільш відчутними стали фінансові проблеми суб’єктів аграрного ринку.

Кредитування сільськогосподарських підприємств комерційними банками у нинішніх умовах ускладнилось або й зовсім неможливе з причини їхньої недостатньої дохідності, невисокої віддачі на вкладений капітал і низької ліквідності майна. Існуюча система кредитування орієнтована на дохідність у галузях із відносно високою оборотністю капіталу, пропоновані відсоткові ставки та умови не дають змоги сільськогосподарським підприємствам бути повноправними учасниками ринку кредитних ресурсів [5].

Рис. 1 Стан залучення кредитних ресурсів підприємствами агропромислового комплексу, млн. грн. ( на 16.12.2010 р.) [2]

Підприємствами агропромислового комплексу у 2010 році (за даними НБУ) залучено кредитів на суму 9697,5 млн. грн. (на 67,4 % більше від залучених кредитів у 2009 році), з них короткострокових – 6636,6 млн. грн., середньострокових – 1414,6 млн. грн., довгострокових – 1646,3 млн. гривень. Кредити залучили 2238 підприємств.

Із загального обсягу отримано 1448,7 млн. грн. пільгових кредитів, з них короткострокових – 622,4 млн. грн., середньострокових – 99,3 млн. грн., довгострокових – 727,1 млн. гривень. Кредити залучили 59 підприємств. Процентні ставки, під які банки кредитували підприємства, становили  15-38 відсотків.

Обсяг пільгових кредитів, залучених у 2006-2009 роках, за якими отримано компенсацію відсоткової ставки  у 2010 році, становить 3386,1 млн. грн., з них короткострокових – 342,1 млн. грн., середньострокових – 1420 млн. грн., довгострокових – 1624 млн. гривень.

Відсоткові ставки за кредитами є надто високими для аграріїв, що створює фінансове навантаження для підприємства. Для зниження відсоткових ставок необхідно зменшити ризик неповернення кредиту шляхом інтенсивного використання страхування ризиків. В Україні ринок страхування сільськогосподарської діяльності не набув необхідного рівня розвитку. Це пов'язано із високою собівартістю таких послуг, складністю оформлення страхового договору, відсутністю страхового аудиту та інформації про діяльність страхових компаній, кваліфікованих спеціалістів зі страхування ризиків [5].

Зокрема, в сільському господарстві застраховано лише приблизно 6% ризиків, тоді як в розвинутих країнах цей показник складає 90–95%. Український страховий ринок становить лише 7% від європейського, і це при тому, що населення України становить 7% від населення Європи. Аграрний сегмент страхової галузі забезпечує перерозподіл лише 0,1% ВВП, при цьому із близько 450 страхових компаній, що діють в Україні 59 мають право займатися страхуванням ризиків у сільському господарстві [3].

У 2009 році послуги по страхуванню сільськогосподарських культур, що субсидуються, надавали 58 страхових компаній із 468 страхових компаній, що діяли на страховому ринку України. Лідерами серед них є НАСК «Оранта», яка уклала 510 договорів страхування і застрахувала культури на площі 246115 га. Страховій компанії «Провідна» належить 6,5% застрахованих площ, страховій групі «ТАС» – 6,4%, страховій компанії «Спектр» – 4,8%, страховій компанії «Стандарт» – 3,6% від загального обсягу площ. До них приєдналася СК «Брокбізнес», а лідером за обсягом зібраних премій стала Українська аграрно-страхова компанія (40,6%).

В останні роки єдиним шляхом виходу аграрного сектору економіки із кризи практично всі визнають необхідність державної фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників [4].

Так у 2009 році країнами Євросоюзу було витрачено 71 млрд. євро на підтримку сільського господарства. Як відомо, землі України становлять пяту частину земель Європи. З огляду на це наша держава мала б виділяти кошти у розмірі 14,2 млрд євро, що становить 156, 2 млрд. грн. Натомість 2009 рокуна підтримку галузі сільського господарства в Україні було витрачено 5,9 млрд грн. Можна лише уявити, яких темпів розвитку набуло б сільське господарство України, якби його фінансування збільшилося у 26 разів [2].

Станом на 05.11.2010 казначейством виділено 3036,4 млн. грн. (95,9 відсотка від плану), в тому числі на підтримку розвитку підприємств АПК розподілено 102,5 млн. грн. (55,5 відсотка від плану та у 8 разів менше, ніж за відповідний період минулого року), з них спрямовано в регіони 87,3 млн.[1].

Нажаль, але державна підтримка вже не є чинником, що зумовлює розвиток агропромислового комплексу України. Про це зазначили в Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) з посиланням на проект Закону «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

Так, частка бюджетної підтримки сільського господарства в 2008 році становила 58% від загальної суми підтримки і зменшувалась з 2005 року, коли вона становила 61%. Зокрема, як зазначили в УКАБ,  обсяги видатків на Міністерство аграрної політики в 2011  році становитимуть  9,6 млрд. грн., однак із цих коштів реальна підтримка агропромислового виробництва складе 2,2 млрд. грн. Для порівняння: підтримка аграріїв лише із Стабілізаційного фонду держбюджету в 2010 р. склала 1,3 млрд. грн. Незважаючи на те, що в 2011 р. планується додатково спрямувати 3,9 млрд. грн. на формування державного інтервенційного фонду, а також закупівлі матеріально-технічних ресурсів для потреб сільськогосподарських товаровиробників, сальдо кредитування АПК (додаток 4 до Закону «Про державний бюджет України на 2011 рік») загалом буде негативним. В першу чергу це відбудеться якраз через повернення коштів, спрямованих на формування інтервенційного фонду і закупівлі матеріально-технічних ресурсів, у обсязі 4,1 млрд. грн. [2].

Першочерговими заходами щодо відро­дження галузі сільського господарства мають бути такі: дотації у сільське господарство, поліпшення фінансування та кредитування села, зменшення відсоткових ставок по кредитах, стимулювання будівництва тваринницьких комплексів, встановлення справедливих цін на сільськогосподарську продукцію, врегулювання законів щодо ринку землі.

Необхідно також розши­рити навчальну місію університетів, пов'язаних з аграрними дослідженнями. При страхуванні сільськогосподарських ризиків варто надавати перевагу ринковим механізмам здійснення цього виду страхування, при цьому не відкидати вплив держави, який зводиться не лише до нормативного регулювання, а й до створення спеціальних консультативних органів та кооперативів взаємного страхування і здійснення, надання субсидій страхувальникам та перестрахування страхових ризиків.

Таким чином, поповненню фінансових ресурсів і розширенню діяльності й розвитку сільськогосподарських підприємств спри­ятиме системне та комплексне розв'язання завдань аграрної реформи в Україні, зважена державна політика розвитку села та механізмів її реалізації, удосконалення механізму підтримки сільськогосподарських товаровиробників, формування фінансових і кредитних відносин .

Література:

1.                 http://www.bank.gov.ua Матеріали офіційного сайту Національного банку України. – 2010 [Електронний ресурс].

2.                 http://www.minagro.gov.ua. [Електронний ресурс].

3.                 Гарі, Роше Сучасні технології страхування ризиків в аграрному секторі економіки, передумови та шляхи їх впровадження в Україні // Фінансовий ринок України. - 2008. - № 9. -  С. 21-23

4.                 Калетнік Г.М., Пришляк Н.В. Державна фінансова підтримка сільськогосподарських товаровиробників // Економіка АПК. - 2010. -№8.- С. 52-55.

5.                 Колотуха С. М. Кредитування сільськогосподарських підприємств як ефективне джерело інвестиційної діяльності // Економіка АПК. – 2009. – № 1. – С. 89-96.