Кубай К.В., Голишевська Л.В.

ЗНАЧЕННЯ БЮДЖЕТУ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ

Вінницький національний аграрний університет

Надзвичайно важливе місце в соціально-економічному житті будь-якої країни займають проблеми бюджету, оскільки вони торкаються безпосередньо інтересів усіх членів суспільства. Успішне розв'язання проблем бюджету можливе лише за умови правильного розуміння його сутносі, усвідомлення ролі та місця бюджету в економіці.

Приблеми формування сучасної бюджетно-податкової політики  та відносин які виникли в результаті їх взаємодії як в окремих країнах ЕС так і в Україні активно вивчаються вітчизняними, так і зарубіжними вченими, зокрема це у працях М. Азарова, В. Андрущенка, З. Варналія, В. Вергуна, В. Вишневського, В. Гейця, С. Дриги, О. Василика, А. Гальчинського, О. Кириленко, Т. Єфименко, П. Мельника, Д. Полозенко, А. Соколовської, А. Крисоватого та інших. В роботах запропоновано вирішення багатьох проблем формування ефективної державної бюджетно-податкової політики України [1].

Бюджет – надзвичайно складна та багатогранна категорія. Тому серед науковців відсутній єдиний підхід щодо тлумачення його змісту, ролі та місця у системі фінансових відносин. Проаналізувавши широку гаму поглядів стосовно трактування категорії "бюджет" в сучасній вітчизняній і зарубіжній літературі, ми дійшли висновку, що бюджет, як економічну категорію доцільно розглядати з трьох позицій: за економічним змістом,за матеріальним, за формою прояву. Більш повно сутність бюджету розкривається через виконувані ним функції.

Останніми роками бюджетна політика в Україні не відзначалася послідовністю та орієнтувалася переважно для споживання і трансфертів, і в меншій мірі – для державних інвестицій.

Основні напрямки бюджетної політики на 2011 рік були розроблені з метою формування бюджетної політики , яка буде спрямована для створення умов для рішучого подолання наслідків фінансово-економічної кризи, проведення ефективної податково-бюджетної політики , переходу до інвестиційно-інноваційної моделі розвитку економіки, підвищення рівня зайнятості населення, збільшення розміру заробітної плати, сприяння ціновій та валютно-курсовій стабільності.

Головними елементами бюджетного механізму є: бюджетне планування й регулювання, фінансові показники, нормативи, ліміти, резерви, система управління коштами бюджету. Таким чином, бюджет, на основі розробленої бюджетної політики, використовуючи бюджетний механізм, впливає на соціально-економічні процеси в суспільстві [2].

Державний бюджет України на 2011 рік базується на реалістичних макропоказниках економічного і соціального розвитку держави з урахуванням зміни податкової бази що є основним елементом бюджетної та податкової політики і включає в себе такі основні цілі, як: створення сприятливих умов   для розвитку виробництва, стимулювання сталої економічної і соціальної розбудови держави; реалізація виваженої боргової політики ; надання послуг для задоволення  суспільних потреб виходячи з урахування реальних державних ресурсів; концентрація ресурсів бюджету на виконання пріоритетних державних цільових програм спрямованих на створення «точок зростання». Для досягнення зазначених цілей необхідно виконати такі завдання, як удосконалити систему  державного контролю за   справлянням податків та зборів; упорядкувати механізм бюджетного відшкодування ПДВ; посилити державний контроль за витрачанням  коштів від наданих податкових пільг; удосконалити порядок та умови реалізації  надлишкового озброєння військової та спеціальної техніки, іншого військового майно Збройних сил України; покращити   адміністрування   платежів за спеціальне використання природних ресурсів; забезпечити   оптимізацію витрат   головних розпорядників  коштів державного бюджету шляхом виключення непріоритетних та неефективних витрат; здійснити заходи щодо впровадження загальнообов’язкового державного медичного страхування; удосконалити систему загально-обов’язкового соціального і  пенсійного страхування у частині посилення платіжної дисципліни тощо [3].

Для рішення перерахованих завдань необхідно прийняти комплекс заходів, спрямованих на: переосмислення призначення кожного із закріплених у діючих нормативних правових актах інструментів ПЦМ, децентралізацію управління бюджетними коштами; вдосконалення міжбюджетних відносин; створення правового підґрунтя до запровадження середньострокового бюджетування; підвищення ефективності та прозорості використання бюджетних коштів; встановлення безпосереднього зв'язку між виділенням бюджетних коштів та результатами їх використання.

Отже, в умовах сьогодення бюджет відіграє центральне місце в соціально-економічному житті кожної держави, оскільки сучасний й механізм господарювання спрямований на розвиток економічного аспекту діяльності людини і майже не зачіпає соціального. Він не в змозі забезпечити вирішення цілої низки проблем соціально-економічного характеру – фінансування соціальних гарантій населенню, утримання установ і закладів соціа-льнокультурної сфери, розвиток наукомістких технологій, фундаментальних досліджень, малорентабельних, але суспільно важливих сфер діяльності, підтримання функціонування складних і ризикових програм тощо.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

1.     Корягін Н.В. Бюджет як  економічна категорія та    його значення у

ринковій економіці / Н.В. Корягін, К.А. Львівська // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. – Вип. 21.1. – С.226-231.

2.     Сергієнко Л.К. Вплив бюджетно-податкової політики на соціально

економічний розвиток держави / Л.К. Сергієнко // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2010. - №3 (53). – С. 342-345.

3.     Постанова Верховної Ради України «Про основні напрями бюджетної

політики на 2011 рік» // Юридичний вісник. Законодавство і документи. – 2010.- №2. – 84-91.