Котлова Л.М., Коваленко Н.О.

 Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара

Економічний факультет, Кафедра фінансів

 «Управління грошовими потоками у сучасних умовах господарювання»

     Анотація. У роботі визначені основні проблеми, які виникають при управлінні грошовими потоками на підприємстві та розглянуті етапи управління грошовими потоками, висунуті пропозицій та рекомендації щодо удосконалення системи фінансового менеджменту.

         Ключові слова: грошовий потік, управління, фінансовий аналіз, ліквідність.

         Актуальність проблеми. В сучасних умовах господарювання більшість підприємств відчувають брак фінансових ресурсів. Актуальним постає питання самофінансування. Управління грошовими потоками є одним з найважливіших аспектів фінансового менеджменту, оскільки грошові кошти є найбільш ліквідними активами підприємства, здатними легко трансформуватися в будь-який інший вид активів. В Україні в умовах інфляції, нестабільної політичної ситуації, постійних змін в законодавстві і кризи неплатежів управління грошовими потоками є найбільш актуальним завданням в управлінні фінансами. Підвищення ефективності фінансового управління є основним фактором добробуту компанії. Саме цими обставинами обумовлений вибір теми дослідження.

         Метою даної роботи є розгляд сутності грошових потоків і розробка рекомендацій, ефективних методів і прийомів по підвищенню ефективності управління  грошовими потоками.

     Виклад основного матеріалу дослідження. В процесі функціонування  підприємства присутній рух грошових коштів (виплати та надходження), тобто  грошові потоки. Існують різні підходи до визначення категорії «грошові потоки». Грошовий потік — 1) гроші, що надходять в компанію від продажу та з інших джерел, а також гроші, що витрачаються компанією на закупівлю, оплату праці і т.п.; 2) кожний рух грошових коштів між учасниками грошового обігу [2].

     Фінансова звітність підприємства являє собою відправну точку для аналізу та оцінки показників фінансової діяльності. Кожна оцінка починається з огляду фінансового стану та фінансових результатів, отриманих за останні роки. Фінансові коефіцієнти є важливими інструментами аналізу фінансової звітності, що забезпечують основу для оцінки підприємства та експертизи його фінансового стану.

     Важливим документом серед фінансової звітності є звіт про рух грошових коштів. У ньому відображаються та аналізуються господарські операції, які проходять через банківський рахунок компанії. Цей звіт розділяє грошові потоки на три категорії: грошові потоки від основної діяльності, грошові потоки від інвестиційної діяльності, грошові потоки від фінансової діяльності [1].

          Оцінка потоків грошових коштів лежить в основі оцінки компанії, і, таким чином, чітке та ясне розуміння елементів грошових потоків є дуже важливим для успішного розуміння оцінки компанії в цілому [1].

     Для того, щоб бути попереду конкурентів та мати прибутковий бізнес, керівництву компанії необхідно приймати вірні управлінські рішення. Без ефективної системи управляння фінансовим станом це практично неможливо.

         Розглянемо такий приклад. Основний вид діяльності підприємства — посередництво в торгівлі товарами (роботами, послугами). В такій ситуації необхідно, по-перше, мати можливість укладати договори з постачальниками на купівлю товарів (робіт, послуг) з відстрочкою (розстрочкою) платежів. По-друге, одночасно отримавши продукцію (роботи, послуги) по таким договорам, придбані засоби продавати якнайшвидше, або навіть на умовах 100-відсоткової передоплати. Звісно, що в кризових умовах завжди треба йти на поступки та на переговори, але при укладанні вищевказаних договорів на таких умовах підприємство-посередник майже не потребує власних грошових коштів, і може безкоштовно “користуватися” коштами своїх партнерів.

         Розглянемо зовсім протилежну ситуацію. Підприємство зовсім не планує свої грошові потоки.  В такому випадку передбачити касові розриви неможливо. І відсутність планування може привести до неможливості оплати в кінці місяця рахунку від підприємства-постачальника. Менеджер дає обіцянку оплатити цей рахунок одразу в наступному місяці. Так обіцянки можуть давати зовсім різні співробітники компанії і зовсім різним постачальникам. При відсутності системи управління грошовими потоками не може бути впевненість в тому, що саме така ситуація не станеться в наступному місяці. Отже, брак уваги до планування і управляння грошовими потоками приводить до порушення строків оплати, системи постачання, псування відносин з контрагентами, використання додаткових позикових коштів і т.п.

     Неплатоспроможність виникає у той момент, коли грошовий потік стає від'ємним. Важливим є те, що така ситуація може трапитися навіть в тому випадку, коли підприємство формально залишається прибутковим. Саме з цим пов'язані проблеми доходних, але неліквідних компаній, які можуть бути на межі банкрутства. Найчастіше всі ці проблеми є результатом неправильно організованих платежів або порушення умов здійснення платежів.

         Звісно, що специфіка галузі може приводити до певної відстрочки надходження грошових коштів від клієнтів. Наявність значної дебіторської заборгованості і погана робота з нею може привести до браку грошових коштів для оплати поточної діяльності підприємства. Проблема неправильно організованих платежів може бути вирішена комплексно на етапі бюджетування та  на етапі оперативного управління платежами.

     Серед основних етапів управління грошовими потоками можна виділити наступні: бюджетування, збір інформації про заплановані платежі, перевірка та затвердження платежів, оперативне планування, оперативне управлянні платежами тощо. Розглянемо більш детально деякі з цих етапів.

         При бюджетуванні, виходячи з плану продажу та закупівлі, складаються плани руху грошових коштів на проміжок часу. Вже на цьому етапі можна виявити потенційні касові розриви та прийняти необхідні міри. Бюджети видатків грошових коштів також важливі при управлінні грошовими потоками. Використання бюджетування руху грошових коштів дозволяє відповісти на питання про те, хто, коли, на які цілі і скільки може використати коштів.

         Оперативне планування призначене для планування поточних потреб і надходжень грошових коштів. Кінцевою ціллю оперативного планування є, головним чином, платіжний календар, який дозволяє виявити касові розриви більш детально та точно. Платіжний календар може формуватися на основі планових надходжень і заяв на витрачання грошових коштів, також в календарі зазначається залишки грошових коштів, що плануються, на початок та кінець періоду по кожному банківському рахунку. Однак цих даних може також бракувати для аналізу причин касових розривів. Тому календар може бути більш розгорнутий, з додатковою інформацією у розрізі по контрагентам, по договорам тощо.

         Оперативне планування не може обмежуватися відображенням заявок та коригуванням платіжного календаря. Важливо провести попередній відбір та перевірку заявок. Вони повинні бути узгоджені з відповідальними особами компанії, але процедура узгодження повинна бути достатньо швидкою.

     Застосування платіжного календаря дозволить:

-       підвищити контрольованість поточних платежів, що знижує втрати від нецільового використання коштів, та прозорість бізнесу,

створити обґрунтовані середньострокові та короткострокові плани надходжень та виплат,

мати в оперативному режимі повну та достовірну інформацію про наявність грошових коштів,

економія по залученню додаткових кредитів.

     Отже, ціль застосування платіжного календаря — впровадження дієвих, швидких та ефективних засобів оптимізації системи управляння фінансами в частині управління грошовими коштами компанії.

     Аналіз руху грошових потоків — це, по суті, визначення моментів та величин надходжень та вибуття грошових коштів. Основною ціллю аналізу грошових потоків є, передусім, аналіз фінансової стійкості та доходності підприємства. Багато в чому темпи розвитку та фінансова стійкість підприємства визначаються тим, наскільки надходження та вибуття грошових коштів є синхронізованими між собою в часі за обсягом, оскільки високий рівень такої синхронізації дозволяє користуватися меншими кредитами та ефективно використовувати наявні грошові кошти.

         Дійсно, раціональне формування грошових потоків сприяє ритмічності операційного циклу та забезпечує підвищення обсягів виробництва та реалізації. При цьому кожне порушення платіжної дисципліни негативно відображається на формуванні виробничих запасів сировини та матеріалів, рівні продуктивності праці, реалізації готової продукції, положенню підприємства на ринку і т.ін.

     Висновки та перспективи подальших наукових розробок в даному напрямі. Управління грошовими потоками є важливим фактором прискорення обігу капіталу підприємства. Це відбувається, по-перше, за рахунок скороченням тривалості операційного циклу. По-друге, за рахунок більш економного використання власних коштів і, як наслідок, зменшення потреби в запозичених коштах. Тому ефективність роботи підприємства в значній мірі залежить від організації системи управління грошовими потоками.

     Крім цього, система управління грошовими потоками необхідна для виконання як стратегічних, так і короткочасних планів підприємства, збереження платоспроможності та фінансової стійкості, більш раціонального використання його активів та джерел фінансування, а також мінімізації витрат на фінансування господарської діяльності. 

     Список використаної літератури:

1. Бертонеш М., Найт Р. Управление денежными потоками. — СПб.: Питер, 2004.—240 с.

2. Райзберг Б. А., Лозовский Л. Ш., Стародубцева Е. Б. Современный экономический словарь. 5-е изд., перераб. и доп. — М.: ИНФРА-М, 2007. — 495 с. — (Б-ка словарей "ИНФРА-М").