Каланча О.І., Загарія Р.М.

Буковинська державна фінансова академія

Нікіфоряк Л.С.

Буковинська державна фінансова академія

Визначення фінансового стану підприємства

 

Функціонування суб'єктів господарювання в умовах конкретного стану економічного розвитку країни, який можна охарактеризувати як період потрясінь, вимагає забезпечення стабільного фінансового стану.

Сьогодні головною проблемою ефективного функціонування підприємств є відсутність комплексної системи оцінки фінансової стійкості, яка б справді допомагала керівництву підприємств виявляти больові точки та ухвалювати правильні управлінські рішення.

Одержання достовірної і повної інформації про фінансовий стан є досить складним завданням для кожного підприєм­ства. Основним джерелом такої інформації є фінансова звітність підприємства, що відображає на визначену дату, чим дане підприємство володіє і за рахунок яких джерел сформована його власність[3].

Останніми роками дослідженням цієї проблеми займалися М. Л. Лапішко, М. Я. Коробов, М.Д. Білик, Е.А. Маркар'ян, Г.П. Герасименко, О.М. Рудницька, Я.Р. Біленська ,О.Г. Янковой, Г.В. Юр'єва , Л.І. Овдій,  А. М. Подєрьогін та інші [2].

Метою данної статті є дослідження сутності поняття «фінансовий стан підприємства» та обгрунтування основних показників оцінки фінансового стану, що найповніше характеризують, відповідно до поставлених завдань та конкретних умов функціонування підприємства.

  Фінансовий стан підприємства треба систематично й усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу. Це уможливить критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства, дасть змогу визначити "больові точки" у фінансовій діяльності та способи ефективнішого використання фінансових ресурсів, їх раціонального розміщення.

Відповідно до вищезазначеного, необхідно виділити такі сутнісні характеристики фінансового стану підприємства (рис. 1).

Скругленный прямоугольник: Сутнісні характеристики фінансового стану підприємства
 

 

 

Об’єкт фінансового управління господарською діяльністю підприємства

 

Відображення реальних і потенційних можливостей підприємства

 
 

 

Результат фінансово-господарської діяльності підприємства

 

 

Рівень збалансованості структурних елементів активів та капіталу і ефективність їх використання

 
 

 

Інтегрована характеристика за багатьма елементами

 

Носій чинника ризику

 

Об’єкт прояву в часі

 

Чинник зростання ринкової   вартості підприємства

 
 

 

 

 


Рис. 1. Сутнісні характеристики фінансового стану підприємства

 

Слід зауважити, що методичні і теоретичні питання сутності фінансового стану та його складових елементів достатньо опрацьовані науковцями, але в сучасних умовах функціонування підприємств зростає актуальність питань, пов’язаних із всебічністю характеристики фінансового стану з позиції її складових елементів, які якнайсуттєвіше його характеризують. Отже, визначення сутності «фінансовий стан» вимагає розгляду його елементів.

В літературних джерелах переважно розглядаються такі елем тни фінансового стану як ліквідність, фінансова стійкість і платоспроможність.

Але для реальної оцінки фінансового результату будь-якого суб’єкта господарювання, насамперед, необхідна інформація про стан його фінансових ресурсів та їхній рух у часі, тобто про грошові потоки. Використання таких даних є важливим у різних напрямках аналізу – у дослідженні фінансового стану суб’єкта господарювання його власники, визначенні кредитоспроможності позичальника банком тощо.

Фінансовий стан в свою чергу тісно пов’язаний з дією певних фінансових ризиків. Так, рівень фінансового ризику має значний вплив на формування рівня дохідності господарських операцій підприємства і може спричиняти виникнення ризику втрати платоспроможності та погіршення фінансової стійкості.

Фінансовий стан підприємства визначається такими елементами:

1)        прибутковість роботи підприємства;

2)       оптимальність розподілу прибутку, що за­лишився у розпорядженні підприємства після сплати податків і обов'язкових платежів;

3)       наявність власних фінансових ресурсів не лише мінімально необхідного рівня для органі­зації виробничого процесу і процесу реалізації продукції;

4)        раціональне розміщення основних і обо­ротних фондів;

5)        платоспроможність та ліквідність.

Неефективність використання фінансових ресурсів призводить до низької платоспромож­ності підприємства і як наслідок — до можливих перебоїв у постачанні, виробництві та реалізації продукції; до невиконання плану прибутку, зни­ження рентабельності підприємства, до загрози економічних санкцій  [1].

Основними завданнями аналізу фінансового стану є:

1)       дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства;

2)       дослідження ефективності використання майна (капіталу)підприємства, забезпечення підприємства власними оборотними коштами;

3)        об'єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості  підприємства;

4)       оцінка становища суб'єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентоспроможності;

5)       аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;

6)           визначення ефективності використання фінансових ресурсів [5].

В об’єктивній оцінці фінансового стану підприємства зацікавлені всі користувачі бухгалтерської (фінансової) звітності, які в Міжнародних стандартах бухгалтерського обліку об’єднані в три групи:

1.   Особи, які безпосередньо займаються бізнесом на даному підприємстві.

2.   Особи, які не працюють на підприємстві, але мають пряму зацікавленість у даному бізнесі (наприклад, власники акцій).

3.   Особи, які мають непряму зацікавленість у даному бізнесі (податкові служби, фондові біржі, що займаються купівлею-продажем цінних паперів, органів, які контролюють ціни, експорт, профспілки, преса та інші). [6]

Фінансова звітність складається відповідно із взаємопов’язаних форм, на основі яких здійснюється аналіз фінансового стану підприємства:

-       П(С)БО №2 «Баланс», ф.1;

-       П(С)БО №3 «Звіт про фінансові результати», ф.2;

-       П(С)БО №4 «Звіт про рух грошових коштів», ф.3;

-       П(С)БО №5 «Звіт про власний капітал», ф.4.

Отже, аналіз фінансового стану підприємства – це економічна категорія,  основний чинник, який дає змогу реально оцінити результати діяльності підприємства і спрогнозувати їх у майбутньому.

Якість фінансового аналізу залежить від застосованої методики, достовір-ності даних фінансової звітності, а також від компетенції керівника, який приймає управлінські рішення.

На основі даних поточного фінансового аналізу розробляють основні показники фінансового та виробничого плану, а вже на підставі цих даних розраховуються економічні орієнтири розвитку підприємства в перспективі. Від того, наскільки якісно проведено фінансовий аналіз, залежить ефективність управлінських рішень, а відтак — ефективність роботи підприємства в цілому.

Розуміння фінансового стану підприємства та його своєчасний і якісний аналіз, вибір необхідного методу аналізу та системи показників, що забезпечить всебічне вивчення та представлення діяльності підприємства є основоположними для прийняття управлінських рішень, спрямованих на вирішення питання обрання напрямів діяльності та розвитку підприємства, покращення його ефективності, конкурентоздатності та прибутковості.

 

 

Література:

 

1.         Фінанси підприємств / [А. М. Поддєрьогін, М. Д. Білик, Л. Д. Буряк, С. О. Булгакова та інші] ; під ред. А. М. Поддєрьогіна. — [6-е вид.]. — К. : КНЕУ, 2006. — 552 с.

2.     Білик М. Д. Сутність і оцінка фінансового стану підприємств // Фінанси України. - 2005. - №3. - С.117-128.

3.     Котенюк Г.М. Визначення фінансового стану підприємства //Формування ринкових відносин в Ураїні. – 2010. -№ 10 с.137-141.

4.     Руда Р.В. Оцінка фінансового стану підприємства//  Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу № 1(9)2010.

5.     Фурдичко Л.Є., Стецків О.В., Лютан І.І. Напрямки оцінки фінансового стану підприємств // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – №19.5 – С. 232-236.