Экономика/5.Управление трудовыми ресурсами

Ракова Л.Н., Рубежанська В.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Використання концепції маркетингу в підготовці конкурентоспроможних менеджерів

Актуальність теми обумовлена гостротою соціально-економічної ситуації, що склалася на українському ринку праці, а в його «молодіжній частині» в особливості: скорочується чисельність молоді працездатного віку, що збільшує дефіцит трудових ресурсів у цілому і дефіцит фахівців з вищою освітою, зокрема. Випускники ВНЗ за рівнем підготовки і отриманим компетенціям, як показують опитування роботодавців, не завжди відповідають їхнім вимогам. При цьому і самі випускники не задоволені пропонованою роботою, заробітною платою та умовами праці, нерідко відмовляються від працевлаштування за отриманою спеціальністю. У сукупності це веде до низької ефективності використання праці молодих спеціалістів, що дозволяє ставити питання і про «перевиробництво» фахівців з вищою освітою, і про незадовільну якість їх підготовки.

ВНЗ не є частиною ринку праці молодих спеціалістів, оскільки не займається продажем випускників роботодавцю. Завдання ВНЗ полягає в просуванні популярних у абітурієнтів освітніх програм і підвищенні якості навчання за цими програмами. Але те, що вважається «виходом» для ВНЗ, є «входом» для ринку праці. Значить, через деякий час незадоволеність ринку праці призведе до падіння припливу абітурієнтів до ВНЗ, який не враховує вимог ринку праці. Це призводить до того, що ВНЗ змушений займатися сприянням працевлаштуванню випускників і підстроювати свої освітні програми під вимоги ринку праці. Успішній реалізації цієї мети може сприяти використання концепції та методології маркетингу ринку праці при підготовці менеджерів.

Маркетинг на ринку праці являє собою вид діяльності, спрямований на досягнення оптимальної відповідності між попитом і пропозицією робочої сили з метою задоволення потреб у праці всіх суб'єктів трудових відносин [2].

Концепція маркетингу ринку праці дозволяє його суб'єктам (перш за все, випускникам ВНЗ) оцінювати стан ринку праці, тенденції його зміни і приймати обгрунтовані рішення в сфері працевлаштування [1]. Теоретичним питань маркетингу в галузі праці та освіти присвячені роботи Богданової Є.Л., Богині Д.П., Гордина В.Е., Гнезділової Л.І., Дегтярьова О.Г., Кіяна Л.П., Колесникової Л.Г., Легомінова С.В., Леонова А.Є., Саруханова Е.Р., Сотникової С.І., Фоміної С.С., Gordon D., Edwards R., Reich M, і ін.

На сучасному етапі в більшості ВНЗ відсутня цілісна система маркетингу, що дозволяла би формувати високий рівень конкурентоспроможності у випускників даних ВНЗ. Ефективна система маркетингу у ВНЗ повинна в себе включати:

• профорієнтаційну роботу зі старшокласниками, тестування, співбесіди;

• регулярне проведення маркетингових досліджень структури попиту та пропозиції на ринку праці;

• відстеження тенденцій, аналіз останніх змін і прогнози майбутнього розвитку ринкових процесів;

• вивчення специфіки працевлаштування молодих фахівців в залежності від характеру виконуваних певним підприємством робіт;

  проведення освітніх курсів з розвитку тих якостей у молодих фахівців, які найбільш необхідні роботодавцям;

• оцінка рівня можливостей студентів та визначення ступеня відповідності цих можливостей висунутим вимогам до кандидатів з боку роботодавців;

• організація та регулярне проведення ВНЗ тренінгів, спрямованих на формування навичок позиціонування фахівця, навичок самоменеджменту та самомотивації у молодих менеджерів.

Професія менеджера, перш за все, передбачає ефективне управління. Конкурентоспроможність менеджера обумовлюється його здатністю в найбільш короткі терміни адаптуватися до змін і приймати оперативні та адекватні рішення у відповідності зі сформованою ситуацією, тобто здатністю оперативно і результативно керувати.

Використання концепції маркетингу дозволяє розвинути дані здібності у студента. Адже вихідна посилка маркетингу ринку праці полягає в тому, щоб кожен суб'єкт ринкових відносин (передусім, випускник ВНЗ), з одного боку, був спроможний максимально пристосуватися до ринку, а з іншого - активно впливати на нього у вигідному для себе напрямку. Формування навичок маркетингу ринку праці у випускників, безумовно, включає навик подальшого пристосування кожного суб'єкта до ринкової ситуації, здійснення на основі маркетингових досліджень необхідних йому змін (зміна профілю діяльності, підвищення кваліфікації, пошук і обгрунтування більш високого заробітку і т. п.) і створення позитивної репутації своєї кандидатури на ринку праці.

Для цілей сприяння зайнятості студентів та випускників в деяких ВНЗ організовані Служби сприяння працевлаштуванню (Центри сприяння розвитку кар'єри, Центри зайнятості студентів та ін.) Основними завданнями цих центрів  є: 1) кар'єрне та професійне консультування; 2) сприяння студентам у пошуку місць для проходження практик і стажувань; 3) працевлаштування випускників; 4) підтримання контактів з роботодавцями; 5) збір і трансляція інформації про ринок праці та становище випускників ВНЗ на ньому; 6) підтримання контактів з випускниками та асоціаціями випускників, проведення Днів кар'єри, Ярмарок вакансій, Днів фірми; організація факультативних курсів щодо технології ефективного пошуку роботи, сприяння у підготовці резюме і проведенні співбесіди. Активність ВНЗ на ринку праці в аспекті просування своїх випускників залежить від його власної популярності. Великі, старі університети, як правило, не мають проблем із залученням роботодавців. Менш відомі ВНЗ часто вдаються до маркетингу своїх випускників, проводять презентації та ознайомчі зустрічі з роботодавцями з метою представлення навчальних программ, рівня та  якості підготовки фахівців.

Таким чином, використання концепції та методології маркетингу в освіті дозволило б ВНЗ готувати конкурентоспроможних менеджерів. А застосування молодими менеджерами отриманих навичок у сфері маркетингу ринку праці у своїй діяльності дало б їм можливість повністю реалізувати весь свій потенціал, ефективно керувати на будь-якому підприємстві, і як наслідок, досягти поставлених кар'єрних і життєвих цілей.

                                       Література:

1. Дегтярьов А. Г. Додаток сучасних концептуальних підходів до управління якістю в підготовці менеджерів / / Збірник матеріалів Міжнар. наук. конф., присвяченій 75-річчю Тюменського державного університету. Тюмень: Вид-во ТюмГУ, 2005. Ч. 2. С. 134-142.

2. Колесникова Л. Г. Компетентнісний підхід на основі маркетингу ринку праці / / Вища освіта в Росії: науково-пед. журнал Мін. осв. і науки РФ. М.: ЗАТ «Академічний друкарський дім», 2008. № 12. С. 92-96.