Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

К.е.н. Холод В.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Організація системи корпоративного управління

акціонерних товариств

Акціонерне товариство є найбільш прийнятною організаційно-правовою формою для великих підприємств з великою кількістю власників (акціонерів).

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство – господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.

Ст. 5 Закону України «Про акціонерні товариства» стверджує, що акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства (таблиця 1).

Публічні акціонерні товариства мають такі переваги: більш широкі можливості для залучення капіталу шляхом емісії додаткової кількості акцій, емісії облігацій, отримання кредитів на вигідних умовах тощо; фінансовий ризик акціонерів обмежується розміром належної їм частки в майні товариства (вартістю акцій, що їм належать); відповідно до чинного законодавства України та внутрішніх нормативних документів товариства акціонери можуть продавати або іншим способом відчужувати акції, що їм належать, на власний розсуд, не повідомляючи про це інших акціонерів; функції власника та керівника чітко розмежовані, тому власники (акціонери) мають широкий вибір можливостей щодо найму «команди» високопрофесійних керівників.

У разі прийняття загальними зборами приватного акціонерного товариства рішення про здійснення публічного розміщення акцій до статуту товариства вносяться відповідні зміни, у тому числі про зміну типу товариства - з приватного на публічне. Зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.

Таблиця 1 – Характеристика типів акціонерних товариств

Характеристики

Публічні акціонерні товариства

Приватні акціонерні товариства

Кількість акціонерів

Не лімітована

Кількісний склад акціонерів не може перевищувати 100 акціонерів.

Порядок розміщення акцій

Може здійснювати публічне та приватне розміщення акцій.

Може здійснювати тільки приватне розміщення акцій.

Права щодо акцій

Акціонери можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів та товариства

Акціонери мають переважне право на покупку акцій, які продають інші акціонери даного товариства, пропорційно кількості акцій, що належить кожному з них

Робота на фондовій біржі

Зобов'язане пройти процедуру лістингу та залишатися у біржовому реєстрі принаймні на одній фондовій біржі.

Акції не можуть продаватися і/або покупатися на фондовій біржі, за винятком продажу шляхом проведення на біржі аукціону

Особливості голосування

Голосування з питань порядку денного загальних зборів проводиться тільки з використанням бюлетенів для голосування

Не регламентовано

Додаткові особливості

Зобов’язане мати власну веб-сторінку в мережі Інтернет, на якій розміщується інформація, що підлягає згідно законодавства розголошенню.

Не регламентовано

 

У ст. 9 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що засновниками акціонерного товариства визнаються держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, а також фізичні та/або юридичні особи, що прийняли рішення про його заснування.

Засновниками АТ може укладатися засновницький договір, у якому визначаються порядок провадження спільної діяльності щодо створення акціонерного товариства, кількість, тип і клас акцій, що підлягають придбанню кожним засновником, номінальна вартість і вартість придбання цих акцій, строк і форма оплати вартості акцій, строк дії договору.

Для створення акціонерного товариства засновники повинні провести закрите (приватне) розміщення його акцій, установчі збори та здійснити державну реєстрацію акціонерного товариства. Публічне розміщення акцій товариства може здійснюватися після отримання свідоцтва про реєстрацію першого випуску акцій.

До реєстрації звіту про результати розміщення акцій засновник має всі права, що засвідчуються акціями, крім права їх відчужувати та обтяжувати зобов'язаннями.

Установчі збори акціонерного товариства мають бути проведені протягом трьох місяців з дати повної оплати акцій засновниками (ст. 10 Закону України «Про акціонерні товариства». Кількість голосів засновника на установчих зборах акціонерного товариства визначається кількістю акцій товариства, які підлягають придбанню цим засновником.

На установчих зборах акціонерного товариства вирішуються питання про: заснування товариства; затвердження оцінки майна, що вноситься засновниками в рахунок оплати акцій товариства; затвердження статуту товариства; утворення органів товариства; уповноваження представника (представників) на здійснення подальшої діяльності щодо утворення товариства; обрання членів наглядової ради, голови колегіального виконавчого органу товариства (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу товариства), членів ревізійної комісії (ревізора); затвердження результатів розміщення акцій; вчинення інших дій, необхідних для створення товариства.

Незатвердження установчими зборами статуту акціонерного товариства вважається відмовою засновників від створення цього товариства та є підставою для повернення засновникам внесків, зроблених ними в рахунок оплати акцій.

Отже, акціонерна форма бізнесу є найбільш прийнятною в ринкових умовах господарювання, адже акціонерне товариство не відповідає за зобов'язаннями акціонерів, а акціонери не відповідають за зобов'язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, тільки в межах належних їм акцій.

Література:

1.               Закон України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. №514-VI .