Бриль Ірина Василівна

МНС Інституту економіки промисловості НАН України, м. Донецьк

                                                                          

Взаємозв’язок інтелектуального, людського та соціального капіталу в управлінні підприємством

 

1. Визначено, що інтелектуальний капітал тісно пов'язаний з людським капіталом і соціальним капіталом та такими поняттями як інтелектуальний потенціал, людський потенціал, соціальний потенціал.

Інтелектуальний капітал – сукупність здатностей та знань, які мають економічну цінність і використовуються у виробничій системі, орієнтованій на задоволення потреб суспільства з метою створення економічного потенціалу й одержання доходу.

Людський капітал – інтелектуальні здібності та практичні навички, отримані в процесі освіти та практичної діяльності людини. В економічній науці – це здатність людей до участі у процесі виробництва [1, с. 1].

Соціальний капітал – це зв’язки між людьми та норми довіри і поведінки що від них залежать, що створюють механізм соціальної взаємодії. В організації соціальний капітал є пусковим механізмом для співпраці та розповсюдження знань [2].

Розрізняють дві форми соціального капіталу:

структурний – суспільні інститути, мережі, асоціації та правила, яким підпорядковане їх існування;

когнітивний – довіра, відносини, цінності, норми та способи поведінки.

Формується соціальний капітал на макро-, мезо- та мікрорівнях.

2. Інтелектуальний потенціал підприємства складається з накопиченого обсягу знань, інтелектуального рівня робітників, досвіду інноваційної діяльності. Його можна розглядати як готовність підприємства до генерації та освоєння інновацій [3].

Інтелектуальний капітал – засіб досягнення мети, інтелектуальний потенціал – можливості його використання.

Людський потенціал – це вроджені генетичні здібності, таланти, здібності до навчання людини, людський капітал – це матеріальний результат від застосування цих здібностей і талантів.


Елементи неречового капіталу

Розроблені формалізовані та зафіксовані результати труда: патенти, торгові марки, програмне забезпечення, організаційна структура

Неформалізовані знання, уміння, навички, здібності, таланти

Фізичне та психічне здоров’я

Соціально-психологічні характеристики людини: мотивація, моральні цінності, етичні принципи,  соціальні норми, загальна культура, мобільність

Соціальні відносини: соціальна взаємодія, довіра, соціальна справедливість

Соціальна відповідальність перед нинішніми та наступними поколіннями

                  Інтелектуальний капітал                  Соціальний капітал

                                                                       Людський капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 


         Рис. 1. Взаємозв’язок інтелектуального, людського та соціального капіталу.


Людський потенціал – сукупність можливостей, що при визначених умовах становиться реально діючими факторами [4].

Людський капітал є важливою формою прояву людського потенціалу у системі ринкових відносин, пов’язаної з отриманням потоку доходів, завдяки ефективності здійснених інвестицій в розвиток професійних якостей його носія.

Соціальний потенціал підприємства – це система, що характеризує можливість соціальних дій членів колективу в досягненні певних результатів, характеристика ресурсів, які є у людини, колективу. Структура соціального потенціалу підприємства складається з елементів, що характеризують можливості і потенціал колективу в цілому: творчий потенціал, професійний і кваліфікаційний рівень і т.д. [2].

Взаємозв’язок інтелектуального, людського та соціального доцільно розглянуто у монографії В. П. Антонюк представлено на рис. 1. [5, с. 55].

Спільне між інтелектуальним, людським та соціальним капіталом є те, що при використанні вони не зменшуються, а збільшуються. Активне використання цих форм капіталу сприяє їх розвитку. За суттю своєю ці форми капіталу є невичерпними, тому саме вони на сучасному етапі є основними чинниками економічного розвитку та соціального прогресу.

 

Література.

1. Человеческий капитал в структуре интеллектуального капитала. [Электронный ресурс] // Режим доступа: http://www.smart-edu.com/index.php/intellektualnyy-kapital/chelovecheskiy-kapital-v-struktrue-intellektualnogo-kapitala.html

2. Неотъемлемым компонентом человеческого капитала является социальный капитал. [Электронный ресурс] // Режим доступа: http://www.smart-edu.com/index.php/

3.     Интеллектуальный потенциал организации. [Электронный ресурс] //

Режим доступа: http://jeazy.ru/2007/08/28/intellektualnyj-potencial-organizacii/

4.Человеческий потенциал. [Электронный ресурс] // Режим доступа:

http://ru.wikipedia.org/wiki/

5. Антонюк В. П. Формування та використання людського капіталу в Україні: соціально-економічна оцінка та забезпечення розвитку: Монографія / В. П.Антонюк. –НАН України. Ін-т економіки пром-сті.– Донецьк, 2007. –348 с.