Студентка Конюша О. В.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ «КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ», Україна

Тенденції розвитку електронного бізнесу в Україні

 

Процес комерціалізації інформаційної сфери і перенесення ділової активності та частини бізнес – процесів у кібернетичний простір став одним із найяскравіших проявів «нової економіки» та одним із факторів, що її породжує. Внаслідок цього з'явився новий перспективний та динамічний сектор економікиелектронний бізнес.

Стан розбудови інформаційного суспільства в Україні порівняно із світовими тенденціями є недостатнім і не відповідає потенціалу та можливостям України, оскільки: є відставання у впровадженні технологій ефект – ронного бізнесу, електронних бірж та аукціонів, електронних депозитаріїв, використанні безготівкових розрахунків за товари та послуги тощо; розвиток нормативно – правової бази інформаційної сфери є недостатнім; рівень інформаційної представленості України в Інтернет – просторі є низьким, а присутність в Інтернеті україномовних інформаційних ресурсів – недостатньою; рівень державної підтримки виробництва засобів інформатизації, програмних засобів та впровадження інформаційно – комунікаційних технологій не забезпечує всіх потреб економіки і суспільного життя; спостерігаються нерівномірність забезпечення можливості доступу населення до комп’ютерних та телекомунікаційних засобів, поглиблення «інформаційної нерівності» між окремими регіонами, галузями економіки та різними верствами населення.

Електронний бізнес це – якісно нові технології роботи, які дозволяють компанії досягти конкурентної переваги за рахунок покращення обслуговування своїх клієнтів і оптимізації бізнес відносин з партнерами. Інтернет – технології є одними з основних, але не єдиним ключовим аспектом в електронному бізнесі.

Серед основних чинників, які можуть впливати на рівень розвитку електронного бізнесу, слід відмітити наступні:

– загальний рівень економічного розвитку;

– рівень інформатизації суспільства;

– розвиток телекомунікацій;

– освітній рівень і матеріальний стан громадян.

Ведення бізнесу в он – лайн режимі прийнято називати електронною комерцією, яка змінює традиційні способи ведення бізнесу та формує нове ринкове середовище трьома основними способами:

– шляхом зміни процесу здійснення ділових операцій;

– шляхом створення нових товарів та надання нових послуг;

– шляхом створення нових ринків у часі та просторі, а також надання новітніх інформаційних послуг.

Широке розповсюдження Інтернету неухильно веде до формування платформи інформаційного протекціоналізму, яка визначає поведінку споживачів, а також способи ведення бізнесу в цілому. Сьогодні вже очевидно, що в середньостроковій перспективі серйозні перетворення кардинально змінять структуру ринку інформаційно-комунікаційних технологій та інших ринків, що дає Україні можливість зайняти визначені ніші та успішно конкурувати на зростаючому глобальному ринку електронних сервісів та світових товарних ринках. За мірою розповсюдження та росту популярності таких можливостей Інтернету, як освіта, розваги, мандрування, зв’язок і відвідування магазинів, постійно збільшується масштаб та рівень його використання: електронний бізнес охопив усі галузі застосування Інтернету, включаючи платіжні операції.

Нові інформаційні технології дозволяють компаніям отримувати прибутки не залежно від їх географічного розташування. Зменшуючи витрати на транспортування та обробку баз даних, компанії є конкурентоздатними, грають за однаковими правилами з конкурентами. Нові конкурентні умови зумовили появу таких факторів: як гнучкість дій, своєчасна та адекватна реакція на події на ринках, мережева співпраця, а також нові форми партнерства в рамках кластерів, на противагу традиційній ціновій конкуренції, в умовах якої домінували вертикально інтегровані фірми. Сьогодні, життєвий цикл товарів, процесів, та ринкової пропозиції стає значно коротшим, і вичерпується (стає застарілим) не протягом декількох років, а місяців. За таких умов, кожна фірма повинна дбати про постійне удосконалення, пошук сучасних шляхів випередження, стратегічне прогнозування тощо.

Інтернет з кожним роком все міцніше впроваджується в наше життя, і зникати нікуди не збирається. І як писалося в одній статті успішного зарубіжного Інтернет – підприємця Філіппи Гамси: «Головна задача для підприємців і компаній – поставити Інтернет собі на службу так, щоб ведення електронного бізнесу сприяло розширенню ринків,  оптимізації бізнес – процесів, а найважливіше – повертало вкладені гроші з належною окупністю». Інформація це важлива рушійна сила економічного зростання та соціальних змін. Бурхливий розвиток інформаційних технологій призвів до того, що в сучасній світовій економіці інформація стала ключовим поняттям. Успішний розвиток мережі Інтернет та бурхливе зростання електронної комерції в черговий раз довели, що інформаційний сектор економіки, на даний момент є найбільш динамічним та найбільш прибутковим.

Національна стратегія розвитку на основі інформаційно – комунікаційних технологій є життєво необхідною для економічного розвитку кожної країни світу.

Література:

1.   Ефремов В.С., Зудов Д.В. Проблемы экономики и организации бизнеса. // Менеджмент в России и за рубежом. - №4. - 2000.

2.   Салій Т.М. Електронна комерція та Інтернет в інформаційному секторі економіки // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – №9. – С. 114

3.   Ярова І. Інтернет як інструмент просування продукції промислових підприємств // Економіка України. – 2006. – №12. – C. 48-53