Економіка/ 7. Облік і аудит

УДК 657.6(477)

Здирко Н. Г., Заремба Н. В.

 

ПРОБЛЕМИ КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

 

Анотація. У даній статті визначено критерії і методи  оцінювання якості аудиторських послуг, розглянуто систему якості аудиторської діяльності в Україні та запропоновано шляхи її покращення.

Ключові слова: аудиторські послуги, оцінка якості, критерії якості, аудиторська діяльність

Annotation. Criteria and methods  of evaluation of quality of public accountant services are certain in this article, the system of quality of public accountant activity is considered in Ukraine and the ways of her improvement are offered.

Keywords: public accountant services, estimation of quality, criteria of quality public accountant activity.

Постановка проблеми. В нинішніх умовах ринкових трансформацій і  бурхливого розвитку економічних процесів велика увага приділяється перевірці відповідності діяльності  і обліку господарюючих суб’єктів. Тому більшість суб’єктів господарювання звертаються до аудиторських фірм, які  за допомогою аудиторських перевірок виявляють правильність господарювання підприємства. Але кожне підприємство також прагне бути впевненим у компетентності аудитора і  належній якості його послуг.  

Фахівці в галузі аудиту концентрують свою увагу на окремих процедурах контролю над виконавцями аудиторської перевірки. Однак, перед тим як здійснювати поточний контроль, необхідно в кожній з фірм забезпечити якість аудиторської діяльності. Щоб сформувати необхідні умови для досягнення якості аудиторських послуг, слід вивчити і задовольнити вимоги  до якості. У свою чергу, виконання вимог можливе при встановленні критеріїв до якості аудиторської діяльності [5, с.27].

Аналіз останніх публікацій і досліджень. Проблеми стану контролю якості аудиторських послуг досліджували Голов С. Ф., Мних Є. В., Бутинець Ф. Ф., Кузуб О. А., Проскуріна Н. М., Коваленко  В. П., Редько О. та ін.

Постановка дослідження. Метою даної статті є  розгляд  і визначення проблем якості  і  ефективності за здійсненням контролю аудиторських послуг в Україні.

Виклад основного матеріалу. Критерієм якості аудиторських послуг зараз визнається ступінь виконання вимог стандартів та інших нормативних документів, а також ступінь повноти і точності виконання плану та програми аудиту. Але відсутність конкретних методик виконання вимог до стандартів  і критеріїв якості складання самого плану та програми аудиту призводить до використання від перевірки до перевірки однотипних методик та форм і до суб’єктивності їх оцінки як керівництвом аудиторської фірми, так і зовнішніми перевіряльниками. У той же час кожна аудиторська перевірка унікальна  і вимагає свого обсягу і  характеру аудиторських процедур, що в першу чергу залежить від особливостей діяльності клієнта[5, с.27].

Відповідно до міжнародного стандарту аудиту № 220 «Контроль якості аудиторської роботи» визначено два напрями контролю за якістю виконаних аудиторських послуг. По – перше, це вимоги до контролю за якістю в самій аудиторській фірмі. По – друге, забезпечення необхідної якості роботи під час конкретної аудиторської перевірки. Контрольні заходи слід починати зі встановлення критеріїв якості аудиторських послуг (роботи аудитора).

О. Е. Лубенченко визначає, що процес контролю за якістю аудиторських послуг в аудиторській фірмі слід організовувати у три етапи: розробка стандартів і критеріїв; зіставлення із стандартами та критеріями отриманих результатів і прийняття необхідних рішень; коригування дій. Інформаційною базою для оцінювання якості аудиторських послуг аудиторів є документальне оформлення аудита, де відображають початі аудиторами дії і застосовані методики з обґрунтуванням використаних підходів, виявлені в ході проведеного аудиту відхилень, доказів і  рівень їх впливу на фінансову звітність замовника і запропонування рекомендацій з їхнього усунення [3, с.131].

На думку Н. М. Проскуріна, за існуючих  програм перевірки якості оцінку проводять контролери на підставі свого професійного судження, що передбачає суб’єктивність такої оцінки, виводячи на перший план програму його підготовки. Згідно цього автор пропонує забезпечення якості аудиторської діяльності представити у вигляді послідовних етапів і розділити всі критерії якості аудиторської діяльності за шістьма напрямами: критерії якості забезпечення трудовими ресурсами; критерії якості забезпечення застосовувальними; критерії якості організації аудиту; критерії якості контролю над виконавцями під час аудиту; критерії якості результатів, виявлення труднощів, помилок і їх причин, пропозицій щодо їх усунення, що наведено у рис.1

критерії якості аудиторських послуг

Критерії якості забезпечення трудовими

ресурсами

 

рр

Критерії якості контролю

над виконавцями під

час аудиту

 

Критерії якості забезпечення застосовуваними методиками

 

Критерії якості забезпечення інформацією

 

Критерії якості  аналізу

результатів, виявлення труднощів, помилок і їх причин, пропозицій щодо

їх усунення

 

Критерії якості організації

аудиту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Критерії якості аудиторських послуг

 

Н. М. Проскурін  вважає, що для досягнення більшої об’єктивності якість повинна бути оцінена з різних точок зору. Зокрема оцінка повинна проводитися на трьох рівнях:  оцінка з боку уповноваженого державного органу або професійного аудиторського об’єднання; оцінка з боку користувачів аудиторських послуг; самооцінка з боку керівництва аудиторської фірми і кожного співробітника. Проте більшість параметрів оцінки якості послуги часто не можливо чи важко виміряти кількісно. У таких випадках застосовуються експертні оцінки і анкетні опитування. В сфері аудиторської діяльності користувачі частіше звертають увагу на компетентність аудиторів, їх здатність швидко і правильно висловлювати  об’єктивну і неупереджену думку[5, С. 28].

За словами  Драча В.І., головним шляхом підвищення якості аудиторських послуг, поки що залишається, професійний контроль за якістю аудиторських перевірок, який здійснюється через Комітет з контролю за аудиторською діяльністю, створений як структурний підрозділ при Аудиторській палаті України. На даний час система  контролю якості тільки на шляху становлення й направлена на те, щоб задовольнити повноту дотримання стандартів аудиту та норм професійної етики аудиторів при кожному завданні, коли контроль якості створюється для всієї аудиторської фірми й застосовується до кожного індивідуального зобов’язання[1, с.60].

В більшості країн Євросоюзу  для перевірки якості аудиторських послуг уже запроваджена  перевірка «піер» і моніторинг. Перевірка «піер» - це діяльність практикуючих аудиторів «піерів», залучених для виконання перевірки на місцях. Коли  професійний або контролюючий орган з постійним персоналом співробітників керує системою забезпечення якості і здійснює перевірки забезпечення якості, то в цих випадках йдеться про застосування моніторингу.

В Україні  для забезпечення контролю за аудиторською діяльністю та здійснення зовнішніх перевірок якості, Аудиторська палата України організовує і проводить перевірки аудиторських фірм чи аудиторів, а також – семінари та курси по удосконаленню професійних знань аудиторів [1,с.61].

Висновки. З огляду на вище сказане можна зробити висновок, що в даний час контроль за якістю аудиторських послуг в Україні розвинутий не настільки високому рівні. Багато вчених виділяють різні критерії оцінювання, що не дозволяє в достатній мірі оцінити послуги аудитора. Тому потрібно запровадити єдині критерії, стандарти оцінювання  аудиторських послуг, які б дозволили об’єктивно оцінити роботу аудитора; запровадити систему моніторингу за діяльністю  усіх аудиторських фірм, що дозволить попередження помилок у аудиторській практиці і сприятиме її покращенню.

Література

1. Драч В. І. Наступний крок: забезпечення якості аудиторських послуг. / В. І. Драч. // Аудитор України. – 2009. – 5/6. – С. 60 – 61.

2. Кузуб О. А. Контроль якості аудиторських послуг – реалії та сподівання. / О. А. Кузуб // Аудитор України. – 2008. - №15. – С.12 – 15.

3. Лубенченко О. Е. Конкурентні переваги аудиторських фірм. Процедури з оцінки якості аудиторських послуг. / О. Е. Лубенченко. // Держава та регіони. – 2008. - №2. – С.130 – 134.

4. Макеєва О. Що чекає український аудит в аспекті контролю якості аудиторських послуг. / О. Макеєва. // Контроль. – 2009. - №3. – С.22 – 28.

5. Проскуріна Н. М., Коваленко В. П. Наукові засади оцінювання якості аудиторських послуг. / Н. М. Проскуріна, В. П. Коваленко // Інвестиції: практика та досвід. – 2010. – №20. – С.27 – 29.