Лобанова І.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Особливості обліку експортних товарів

Ринкові умови функціонування потребують нових підходів до управління господарською діяльністю підприємств, які здійснюють експортні операції. Основними джерелами інформаційного забезпечення, прийняття ефективних управлінських рішень на підприємстві при здійсненні експортних операцій є система бухгалтерського обліку. Отже, необхідність пошуку особливостей організації обліку експортних операцій підприємств обумовили актуальність обраної теми.

Проблеми обліку експортних операцій досліджували такі вітчизняні науковці, як М. Білуха, Ф.Бутинець, Л.Герасимович, С.Голов, Н. Дорош, В.Завгородній, М.Кужельний, Ю.Кузьмінський, В.Лінник, Є.Мних, В.Сопко, В.Шевчук, М.Чумаченко та ін.

Метою дослідження є обґрунтування теоретичних та науково-практичних аспектів бухгалтерського обліку експортних операцій.

Експорт  товарів – це  продаж  товарів  українськими суб'єктами  зовнішньоекономічної  діяльності  іноземним суб'єктам господарської діяльності (у т.ч. з оплатою не у грошовій  формі)  з  вивезенням  або  без  вивезення  цих товарів через митний кордон України [1].

Основними завданнями обліку експортних операцій є: формування  достовірної  інформації  про  реалізацію експортованих  товарів;  своєчасне  виявлення  та правильне  визначення  фінансового  результату  від експорту;  формування  достовірної  інформації  про  стан розрахунків з іноземними покупцями та посередниками; формування  достовірної  інформації  про  курсові  різниці.

Аналіз досліджень вчених-економістів щодо обліку експортних операцій  дозволяє визначити особливості обліку експортних товарів:

1. Бухгалтерський облік товарів організується та ведеться на рахунку                28 «Товари»:

а) за звітними партіями, при визначенні ознак яких береться до уваги характер товару, можливість зберігання партій у процесі перевезення та перевалки;

б) за товарною номенклатурою міжнародної Гармонізованої Системи опису;

в) за місцями зберігання, етапами та напрямами руху товарів;

г) за організаціями та особами, які несуть матеріальну відповідальність.

2. Для більш раціонального ведення обліку доречно застосовувати наступні субрахунки до рахунку 28: «Товари експортні на складах постачальників»; «Товари експортні по  дорозі  в  Україні»;  «Товари  експортні  в  портах,  на складах  і  у  переробці  в  Україні»;  «Товари  експортні  по дорозі  за  кордоном»;  «Товари  експортні  на  складах,  в переробці і на комісії за кордоном».

3. Товари обліковуються в бухгалтерії зовнішньоекономічної організації у натуральному та вартісному вираженні, а у місцях перевалки, зберігання (в портах, на складах та базах) – в натуральному вираженні.

4. У зовнішньоекономічних організаціях в залежності від специфіки товарів встановлюється порядок оформлення та терміни проходження товарних документів, акцепту і оплати розрахункових документів, а також оприбуткування і списання товарів.

По товарах, які зберігаються на власних складах, кожного місяця проводиться інвентаризація бухгалтерських даних про залишки складського обліку.

По товарах, які зберігаються на складах, які знаходяться за межами того міста, де ведеться бухгалтерський облік, звірення даних по залишках проводиться на підставі звітів складів про рух товарів.

5. Нестачі, псування, биття товарів понад норми природного убутку, які виникли за вини окремих організацій та осіб, стягуються або списуються у встановленому порядку.

6. Повна інвентаризація фактичних залишків товарів на складах і в портах, а також перевірка залишків товарів, які знаходяться в дорозі, проводиться не рідше одного разу на рік.

Експортні товари обліковуються в бухгалтерському обліку з моменту переходу їх у власність зовнішньоекономічної організації до реалізації їх іноземному покупцю [2].

Кількісний та аналітичний облік експортних товарів ведеться, як правило, за обліковими партіями.

За облікову партію доцільно приймати:

- при відвантаженні товарів українськими постачальниками в порти – відправлення однорідного товару, оформлене однією чи декількома залізничними накладними в одному напрямку і відфактурована постачальником-підприємством одним рахунком;

- при морських перевезеннях – відправлення товару за кордон, оформлене одним коносаментом;

- при відвантаженнях товарів через прикордонні залізничні пункти, з переоформленням накладних на прикордонній станції, – відправлення однорідного товару згідно договору з постачальником товару в одному чи декількох вагонах, в один пункт призначення, для одного покупця, оформлена однією чи декількома залізничними накладними;

- при перевезеннях авіаційним транспортом – відправлення однорідного товару за кордон, оформлене однією авіанакладною;

- при відправленні експортних товарів поштою – відправка товару за кордон, оформлена однією поштовою квитанцією.

Основою для бухгалтерських записів з обліку експортних товарів є належним чином оформлені документи, які фіксують рух товарів:

- акцептовані рахунки підприємства-постачальника з додатком специфікацій, накладних вантажного залізничного сполучення, коносаментів, авіанакладних, поштових квитанцій, які свідчать про відвантаження товарів в установлені адреси;

- приймальні акти, які підтверджують надходження товарів в порти чи на склади;

- рахунки іноземним покупцям, що виписані на основі вантажних митних декларацій (ВМД);

- комерційні та інші акти, які свідчать про нестачі, залишки та псування товарів;

- приймальні акти іноземних експедиторів, складські свідоцтва, приймальні акти консигнаторів та інші документи, які підтверджують рух експортних товарів за кордоном [3].

У  результаті  проведеного  дослідження були виявлені особливості щодо  організації  обліку експортних товарів:  визначено, що облік експортних товарів ведеться у зовнішньоекономічній організації в натуральному та вартісному вираженні; зазначено  рахунок та запропоновані субрахунки для ведення обліку експортних товарів; визначений перелік документів, які фіксують рух експортних товарів та виявлені особливості облікових партій товарів в залежності від умов перевезення.

 

Література:

1.   Про  зовнішньоекономічну  діяльність  [Електронний  ресурс]: закон  України  №959-XII  від  16.04.1991р.      Режим  доступу:  http://www.zakon. 1.rada.gov.ua.

2.   Волкова І. Облік експортних операцій в сучасних умовах господарювання [Текст] / І.Волкова, І. Гірчук // Економічний аналіз. – 2010. – Випуск 6. – С. 197 – 199.

3.   Циган Р.М. Особливості обліку експортних операцій вітчизняних підприємств [Текст] / Р.М. Циган // Збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. – 2009. – № 1. – С. 282 – 288.