Михальчишина Л.Г., Терещук Т.О.

Вінницький Національний Аграрний Університет, Україна

Поняття внутрішнього контролю та ефективність його проведення на підприємстві

З розвитком ринкових відносин в Україні суб'єкти господарювання стали все більш зацікавленими в ефективності власної діяльності. У процесі виконання поставленого завдання вагоме місце посідає організація системи внутрішнього контролю.

Значну увагу поняттю внутрішнього контролю та ефективності його проведення на підприємстві приділяли наступні зарубіжні та вітчизняні науковці: В.Д. Андрєєв, І.А. Бєлобжецький, В.В. Бурцев, Дж. К. Лоббек, Т.Д. Попова, М.І. Протасов, Дж. К. Робертсон, В.П. Суйц, Дж. Фостер, Ч.Т. Хорнгрен, Л.А. Шмельцер, С.О. Шохін, Ф.Ф. Бутинець, В.А. Дерій, Є.В. Калюга, В.Ф. Максімова, В.С. Рудницький, Л.В. Сухарева, Б.Ф. Усач, М.Г. Чумаченко та ін. Але окремі питання методики організації внутрішнього контролю на підприємствах потребують подальшого дослідження.

Контроль, як функція управління формується уже протягом багатьох десятиріч. У період планової економіки контрольні функція мали політичну спрямованість, що призвело до їх низької результативності та формальності. В умовах постійних змін в яких функціонують сучасні підприємства, належна організація системи внутрішнього контролю визначає здатність підприємства забезпечити ефективну діяльність та вигідне місце на ринку.

Щодо поняття внутрішнього контролю, то найбільш повним є визначення, запропоноване Т.В. Ковтун. Зазначається, що "внутрішній контроль - це процес, спрямований на досягнення стратегічних довгострокових цілей компанії, що і є результатом дій керівництва з планування, організації, моніторингу діяльності компанії в цілому та її окремих підрозділів" [1].

Виділяють три блоки функцій контролю: контроль повноважень (забезпечення виконання операцій, що мають вплив на функціонування і розвиток підприємства), контроль документального оформлення (контроль за відображенням усіх дозволених операцій в облікових регістрах) та контроль збереження (контроль за схоронністю майна, коштів) [4].

Питання ефективності проведення внутрішнього контролю є особливо актуальними для більшості сільськогосподарських підприємств, оскільки їхня діяльність підлягає впливу значній кількості економічних ризиків.

Тому це повинно враховуватись при побудові системи контролю, який повинен орієнтуватись на основні  напрями розвитку підприємства.

Щоб вигода контролю не перевищувала витрати на його здійснення, система контролю повинна бути ефективною. У зв’язку з цим виникають проблемні питання щодо належної координації контрольних дій, своєчасності проведення контрольних заходів, недостатнього контролю одних та надмірного контролю інших об'єктів.

Отже, системі внутрішнього контролю потрібно приділяти належну увагу та постійно удосконалювати, для чого слід дотримуватись наступних кроків:

-  запроваджувати раціональні технології вирішення завдань внутрішнього контролю, що призведе до належного функціонування його механізму;

-  інформаційна база повинна бути найбільш оптимальною за складом та обсягом;

-  розробляти та застосовувати на практиці удосконалені способи та методи контролю, що будуть найбільш пристосовані до завдань контрольної перевірки.

Проте, підприємство може потерпати не лише через невміле управління. Керівники підприємства разом із менеджерами різних рівнів можуть переслідувати насамперед власні корисні інтереси та прагнути збагачуватися за рахунок підприємства, тому що вони є найманими працівниками. Вони мають вагомі повноваження та доступ до усіх ресурсів підприємства, що дозволяє їм здійснювати певні зловживання, наприклад:

-  привласнювати кошти від  реалізації;

-  випускати із матеріалів підприємства не оприбутковану продукцію;

-  організовувати за рахунок підприємства відпочинок або навчання родичів;

-  викрадати коштовні речі з метою використання для особистих потреб, тощо.

Внутрішній контроль здійснюється особами, які безпосередньо підпорядковуються та залежать від адміністрації, тобто персоналом бухгалтерії або працівниками інших структурних підрозділів, тому бухгалтерський облік на багатьох підприємствах замість засобу контролю перетворився на мистецтво маскування дійсності[3, с. 33]. Нездатність внутрішнього контролю реалізувати поставлені перед ним завдання негативно відображається не лише на окремих підприємницьких структурах, але і на рівні добробуту громадян та місці у світовому співтоваристві, тому необхідно: докорінно змінити його структуру, довівши, що це не лише спосіб застосування каральних заходів, а і одне з головних правил ведення господарювання; для перевірок необхідно залучати найбільш кваліфікованих працівників певного профілю, які б могли надавати кваліфіковані поради щодо підвищення ефективності певних рішень або уникнення певних помилок, що б сприяло підвищенню ефективності діяльності підприємства; розробляти і затверджувати внутрішні регламенти, зокрема, порядок організації перевірок робочими групами та методику перевірки фінансово-господарської діяльності підприємства, які визначають єдині підходи до організації процедури контролю [2, С. 115-120].

Отже, внутрішній  контроль  є  одним   із  важливих  факторів,   що  визначає ефективність діяльності суб'єктів господарювання. Раціональна та ефективна робота системи внутрішнього контролю базується, перш за все на правильному розуміння сутності, визначенні завдань, функцій, об'єктів, стандартів і норм контролю. Вміла організація внутрішнього контролю, забезпечуючи збереження майна, раціональне використання матеріальних і фінансових ресурсів та інформаційну безпеку при прийнятті управлінських рішень у ринкових умовах перетворюється на визначальний фактор зростання ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства, зокрема - його успішного розвитку.

 

 

Література:

 

1. Ковтун Т.В. Система внутрішнього контролю як невід'ємний елемент операційної системи підприємства / Т.В. Ковтун // Вісник Хмельницького національного університету. - 2009. - № 6. - Т. 1. - С. 165-170.

2. Островерха Р. Е. Теоретичні засади організації внутрішнього контролю на підприємстві / Р. Е Островерха//Науковий вісник Національного університету ДПС України(економіка, право).- 2010. - № 2(49). – С. 115-120.

3. Хомин П. Я. Парадигми й контроверзи бухгалтерського обліку та звітності (спроба консеквентного аналізу) : монографія / П. Я. Хомин, Г. П. Журавель. - Тернопіль : Економічна думка, 2007. - 299 с.

4. Яценко В.М. Внутрішній контроль на підприємствах України: проблеми розвитку та шляхи їх вирішення / В.М. Яценко, Н.О. Пронь // Збірник наукових праць ЧДТУ. - Вип. 22. - 2009. - С. 3-7.