Право/2. Адміністративне і фінансове право

Киричук А. С., Стратієнко В. М. ДФ-31

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Види фінансового контролю: проблеми класифікації в правовій літературі

Держава для реалізації своїх функцій і завдань повинна мати державні фінан­си. Вони є основним засобом впливу на формування, розподіл і використання централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів, а також забезпечення умов розширеного відтворення. Тому виникнення і становлення фінансового контролю зумов­лене суспільною необхідністю.

Класифікація фінансового контролю спри­яє осмисленню та розкриттю його поняття, допомагає зрозуміти суть фінансового конт­ролю як інституту фінансового права. Крім того, класифікація має як теоретичне, так і практичне значення.

Більшість учених проводить класифіка­цію фінансового контролю за видами та ме­тодами, хоча за основу поділу вони беруть різні критерії. Важливу значення для ви­вчення фінансового контролю мають праці вчених у сфері управління, зокрема В. Авер'янова, О. Андрійко, Д. Бекерської, Л. Воро­нової, Н. Еріашвілі, Р. Калюжного, П. Пацурківського та ін.

Метою статті є аналіз і систематизація форм та методів фінансового контролю у законодавстві України та визначення класифікації його видів.

Існування різних видів фінансового конт­ролю зумовлене різноманітністю його функ­цій та завдань, то стоять перед ним. Адже кожен вид фінансового контролю має свої особливості та сферу застосування. Фінансо­вий контроль поділяється на декілька видів залежно від критеріїв, взятих за основу. В ос­нову поділу фінансового контролю на види науковці вкладають такі критерії, як час здійснення контрольних дій, суб'єкти конт­ролю, спосіб здійснення контрольних пов­новажень тощо.

Розглянемо форми фінансового контролю за фактором часу його проведення. Так, О. Орлюк вважає, що за часом прове­дення фінансовий контроль поділяється на попередній, поточний та наступний. Крите­рій розмежування цих форм полягає у порів­нянні часу здійснення контрольних дій із процесами формування та використання фондів фінансових ресурсів [3, с. 8]. Такої думки дотримується й І. Пахомова. Вона за­значає, що залежно від часу здійснення є три форми фінансового контролю - попередній, поточний, наступний [4, с. 57]. Таке сво­єрідне трактування форм і ототожнення їх з видами призводить до їх змішування.

Попередній фінансовий контроль прово­диться на етапі розгляду та прийняття рішень з фінансових питань, тобто у процесі визначення обсягу фінансових ресурсів дер­жави на плановий період, а також їх роз­поділу між окремими суспільними потреба­ми та одержувачами фінансових ресурсів. Попередній фінансовий контроль передує прийняттю рішень із будь-яких питань. Він має важливе значення для профілактики порушень фінансової дисципліни, інших фі­нансових правопорушень. При попередньо­му фінансовому контролі перевіряються до­кументи, що повинні бути після цього затвер­джені і стати основою для наступної діяль­ності. Попередній фінансовий контроль здійсню­ється вищими органами законодавчої влади [2, с. 85].

Поточний фінансовий контроль - це конт­роль за фінансовим процесом та безпосе­редньою оперативною фінансовою діяльніс­тю. Він полягає в систематичній перевірці до­тримання фінансової дисципліни, вимог фі­нансових норм і нормативів, встановлених по­казників з обов'язкових платежів до бюджету і державних позабюджетних фондів. Поточний контроль справляє найбільший вплив на процес формування та використання фінан­сових ресурсів.

Наступний фінансовий контроль - це контроль за фінансовими результатами ді­яльності. Він спрямований на аналіз і оцінку ефективності організації фінансової роботи, використання фінансових ресурсів та засто­сування контрольних фінансових норм і нор­мативів, а також на виявлення резервів у фінансовій діяльності господарюючого су­б'єкта. Наступний фінансовий контроль, про­водиться після здійснення фінансових опе­рацій: виконання фінансових зобов'язань перед державою, одержання і використання грошових коштів тощо. Наступний контроль здійснюється відповідно до Закону України "Про контрольно-ревізійну службу в Україні'' шляхом проведення ревізій і тематичних перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств [1, ст. 11].

Всі види фінансового контролю здійсню­ються безпосередньо фінансовими працівни­ками господарських та фінансово-правових структур. При цьому значення всіх видів фінансового контролю не змінюється, а лише обмежується сфера його застосування. Ко­жен вид фінансового контролю має свої особливості та сферу застосування.

Вкладаючи в основу класифікації суб'єкт, що здійснює контрольні санкції, вчені про­водять неоднозначний поділ фінансового контролю. На думку             Е. Вознесенського, фі­нансовий контроль повинен бути розділений на державний і громадський. Кожен із них видів фінансового контролю має свої зако­номірності розвитку. Е. Вознесенський поділяє державний контроль на такі під­види, як загальнодержавний, внутрівідомчий і внутрігосподарський. Подібну кла­сифікацію ми можемо знайти також в О. Орлюка. Проте він доповнює наведену класифі­кацію, розмежовуючи державний, відомчий, внутрігосподарський фінансовий контроль, аудиторським [3. с. 85].

Для проведення чіткої класифікації методів фі­нансового контролю необхідно визначитися із його суб'єктами. Фінансо­вий контроль за суб'єктами слід розмежову­вати на державний і недержавний. Виходячи із запропонованої класифікації фінансового контролю, суб'єкт, який здійснює контроль, є державним або недержавним. Таким чи­ном, державний фінансовий контроль  реалізується   державною контрольно-ревізійною    службою   через   проведення   державного  фінансового    аудита,    перевірки    державних   закупівель   та інспектування [1. ст. 2]. Основною його ме­тою є забезпечення інтересів держави.

Перспективи проведення та результати державного фінансового контролю великі. Але для належного здійснення державними органами своїх контрольних повноважень необхідно, щоб державний фінансовий конт­роль здійснювався професійно. Саме тоді він стане надійним засобом забезпечення дер­жавної фінансової дисципліни.

Недержавний фінансовий контроль про­водять аудитори й аудиторські фірми, а та­кож відповідні служби господарюючих су­б'єктів. На відміну від державного фінансо­вого контролю, який за допомогою компете­нтних державних органів забезпечує захист інтересів держави, недержавний фінансовий контроль, як правило, спрямовує свої зусил­ля на захист інтересів господарюючих су­б'єктів, які заінтересовані в достовірності й якісності обліку та фінансової звітності гос­подарської діяльності.

У науковій літературі існують також інші критерії поділу фінансового контролю на ви­ди. Так, відразу за двома критеріями, а саме залежно від характеру відносин і суб'єкта контролю, О. Орлюк виділяє внутрішній і зовнішній фінансовий контроль [3, с. 81]. При внутрішньому контролі суб'єкт і об'єкт належать до однієї системи, а при зовнішньому суб'єктом контролю виступає орган, що не належить до тієї ж системи, що й об'єкт.

Отже, в результаті аналізу класифікації форм та методів фінансового контролю у законодавстві України визначено, що існування різних його видів, таких як попередній, поточний, наступний, державний та недержавний, зумовлено багатоманітністю функцій, завдань і цілей, що лежать в основі його проведення.

Література:

1. Закон України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-ХИ.  

2. Кінащук Л. В. Фінансовий контроль // Право України. – 2007. - №1. с. 84-86.

3. Орлюк О. П. Фінансове право. – К., 2006. - 528 с.

4. Пахомова И. Н. Фінансове право. – Х., 2003. – 448 с.