Право/5.Гражданское право

Студентки 5-го курсу Березної Т.О.

  Національний університет державної податкової служби України, Україна

 

«ПРАВОВІ ПРОБЛЕМИ ТА УДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ СТАТУСУ СУБЄКТІВ НОТАРІАЛЬНОГО ПРАВА»

 

За період існування незалежної України статус нотаріусів зазнав еволюційно послідовного удосконалення. Це позитивно позначилося на їхній діяльності щодо забезпечення стабільності цивільного обороту, зниження навантаження на суддів завдяки зменшенню кількості суперечок про нікчемність і заперечність операцій, вирішення правових конфліктів без звернення до суду. Крім того, діяльність нотаріусів була гарантією не лише підвищення рівня правової освіти населення, а й дотримання режиму законності. Так, особі, що звернулася до нотаріуса, роз’яснюються значення всіх операцій і наслідків їх здійснення, а її дії приводять у відповідність до законодавства [5, с. 14].

Основою удосконалення є - забезпечення функціонування нотаріату як публічно-правового інституту, який забезпечує позасудову охорону і захист прав та законних інтересів суб’єктів права і побудований на єдиних принципах, формах та методах організації та здійснення нотаріальної діяльності, а також державного регулювання цієї діяльності.

- удосконалино анонімну систему кваліфікаційного тестування осіб, які бажають бути допущені до зайняття нотаріальною діяльністю;

- розроблено методику встановлення єдиних тарифів за надання нотаріальних послуг;

- проведено роботу щодо створення єдиного страхового фонду нотаріусів для виплат сум на відшкодування шкоди, завданої фізичним та юридичним особам внаслідок недбалих або незаконних дій нотаріуса;

- забезпечено розробку проекту статуту Всеукраїнської самоврядної організації нотаріусів та його обговорення практикуючими нотаріусами;

Сьогодні в Україні нотаріат представлений системою органів і посадових осіб, на яких покладено обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені чинним законодавством з метою надання їм юридичної вірогідності. Питання змісту та структури публічно-правового статусу певного державного органу має ключове значення для вирішення проблем вдосконалення організації його діяльності, корегування місця у системі органів державної влади та, в кінці кінців, підвищення результативності його діяльності. Вирішення проблеми вдосконалення правового статусу нотаріату в України передбачає з’ясування сутності самої категорії «правовий статус» [6, c. 52]. Зокрема, в Україні основним законодавчим актом, що визначає правовий статус нотаріату, зміст та організацію його діяльності - є Закон України “Про нотаріат” [1], положення якого конкретизовані іншими нормативно - правовими актами.

Таким чином, одна з проблем нотаріату в Україні є - існування великої кількості законопроектів, які обговорювалися фахівцями на різних рівнях. Також, на сьогоднішній день у Верховній Раді лежить незатверджений проект нотаріально процесуального кодексу, який має мету створення в Україні правового середовища, яке б забезпечило функціонування національного нотаріату на європейських традиціях [4, c. 3].

Сьогодні проблема квотування є одним з найбільш актуальних питань нотаріату України, тому вважаємо неприпустимим ігнорування цього питання. Установлення граничної кількості нотаріусів у кожному нотаріальному окрузі відповідає основним принципам «латинського» нотаріату, до якого прагне нотаріат України. Серед нотаріальної спільноти та серед науковців, що займаються дослідженням проблем нотаріату, широко поширена думка про те, що в нотаріальній діяльності не може бути присутня конкуренція, оскільки вона призведе до зловживань та порушень вимог закону [3]. Така позиція є помилковою, що підтверджується практикою, і у цьому контексті слід погодитись із С.Фурсою, що заперечення існування конкуренції між нотаріатом державним і приватним, або між окремими нотаріусами,- не що інше, як намагання її приховати, при чому в сучасній нотаріальній діяльності можна визначити в основному декілька аспектів конкуренції: матеріально-технічне забезпечення офісів, фаховий рівень нотаріусів, приватної нотаріальної діяльності окремим нотаріусом [2]. Російські вчені Г. Романовський та О. Романовська теж вважають, що не можна не визнати існування реальної конкуренції між нотаріусами [3].

Аналіз наведених вище проблемних питань дозволяє дійти висновку, що їх вирішення перебуває у сфері комплексного законодавчого розв’язання. Отож, рекомендується  доопрацювати нову редакції Закону України “Про нотаріат” , і урахувати наведені зауваження, що надатуть можливість позбутися прогалин у законодавчому полі, що регулює питання нотаріату та нотаріальної діяльності.

Література

1.                Про нотаріат: [Текст] : [Закон України від 02.09. 93 №3425-XII]. – [Електронний ресурс] — Режим доступу: www.liga.gov.ua

2.                Гулєвська Г. Ю. Дуалізм правовогостатусу приватного нотаріуса в умовах ре-формування засад державного управліннянотаріатом в Україні / Г. Ю. Гулєвська //Підприємництво, господарство та право. –2004. – № 1. – С. 20–24.

3.                Гулєвська Г. Ю. Організаційно-правові аспекти державного регулювання нотаріальної діяльності в Україні: // Автореферат. дис. к. ю. н.- Ірпінь 2004р. с.205. Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2010_3/10invnvu.pdf.

4.                Розвиток нотаріату України: стан та проблеми: [ Електроний ресурс ] — Режим доступу:

 www.minjust.gov.ua/0/31160

5.                Статус нотаріату у сфері соціального управління - Журнал «Віче» - [Електроний ресурс] — Режим доступу: http://www.viche.info/journal/1829/

6.                Щодо визначення правового статусу нотаріату в Україні [Електронний ресурс] —