Баляба К. В.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Розробка концепції використання ефективних інструментів податкового регулювання в умовах депресивних регіонів.

 

Велику роль в умовах переходу економіки до стадії економічного росту набуває державне податкове регулювання, оскільки податки, виконуючи низку функцій, надають державі можливість створювати різноманітним підприємствам і організаціям сприятливих умов для раціональної фінансово-господарської діяльності.

Забезпечення сталого економічного зростання у депресивних регіонах значною мірою залежить від проведення реформи податкової системи України, яка у своїй основі є деструктивною, тобто такою, що не відповідає сучасним принципам та вимогам трансформаційної економіки, її системному відновленню і не реалізується, передусім, через відсутність її чіткої обґрунтованості.

Велике коло питань державного регулювання економіки, включаючи питання фінансового, грошово-кредитного і фіскального регулювання, прогнозування і регулювання структури економіки, висвітлено у наукових працях Буряковського В. В., Василика О. Д., Крисоватого А. І., Іванова Ю.Б., Юрія С. І., Захожая В.Б. та інших.

Однак питання державного податкового регулювання соціально-економічного розвитку в депресивних регіонах ще не мають остаточного методологічного та практичного вирішення, тому необхідно сформувати головні напрями розробки концепції щодо використання ефективних податкових інструментів в умовах депресивних регіонів.

Розробка концепції потребує визначення самого поняття «концепція» та її структури. Концепція складається з систематизації поглядів про податкові інструменти, які виражають певний спосіб регулювання соціально-економічних процесів в депресивних регіонах та містить обґрунтовану ідею ефективного використання цих інструментів.

Згідно з цим, концепція використання ефективних інструментів податкового регулювання в умовах депресивних регіонів має складатися з чотирьох частин, які зображені на рис. 1.

Рис. 1. Структурні елементи концепції.

Загальні положення повинні мати вступ до концепції та визначення основних понять, які будуть вживатися при розробці даної концепції.

Стратегічні орієнтири та пріоритети характеризуються визначенням значення концепції та основних завдань, які повинно вирішити в ході її розробки.

Місія концепції – використання ефективних інструментів податкового регулювання в умовах депресивних регіонів, тобто забезпечення економічного росту в умовах депресивних регіонів України шляхом створення найсприятливіших умов для стрімкого розвитку виробництва, новітніх технологій, зниження рівня безробіття тощо за рахунок використання ефективних податкових інструментів.

Для виконання місії необхідно розробити принципи, на яких буде базуватися концепція використання ефективних інструментів податкового регулювання в умовах депресивних регіонів. На мою думку, базові принципи [3] можна представити у вигляді рис. 2.

Скругленный прямоугольник: Базові принципи

Рис. 2. Базові принципи концепції використання ефективних інструментів податкового регулювання в умовах депресивних регіонів.

Метою концепції використання ефективних інструментів податкового регулювання в умовах депресивних регіонів слід вважати: забезпечення динамічного соціально-економічного зростання, збереження навколишнього середовища, раціональне використання та відтворення робочої цілі, задоволення потреб населення депресивного регіону на основі використання високоефективних методів та заходів податкового регулювання господарського комплексу, структурних ринкових перетворень.

Реалізація концепції використання ефективних інструментів податкового регулювання в умовах депресивних регіонів повинна мати повну характеристику ефективних податкових інструментів, механізм їх використання, що зможе дати позитивні результати при їх використанні на практиці.

Одним з важливих інструментів бюджетно-фінансового регулювання депресивних регіонів є податкові пільги. Для вирішення проблем у депресивних регіонів за допомогою податкової системи можливе впровадження пільгових режимів оподаткування, які діють в офшорних та вільних економічних зонах і передбачають спрощену процедуру реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності, застосування низьких ставок податків або взагалі відсутність деяких видів податків, наявність спрощеної процедури звітності. Метою створення спеціальних (вільних) економічних зон є залучення та сприяння іноземним інвестиціям, активізація спільно з іноземними інвесторами підприємницької діяльності для нарощування експорту товарів i послуг, поставок на внутрішній ринок високоякісної продукції та послуг, залучення i впровадження нових технологій, ринкових методів господарювання, розвиток інфраструктури ринку, поліпшення використання природних i трудових ресурсів, прискорення соціально-економічного розвитку України.

У світовій практиці оподаткування, крім вищезазначених, широко використовуються амортизаційні пільги, які стимулюють впровадження нових технологій у виробництво та сприяють оновленню основного капіталу.

Удосконалення умов соціально-економічного розвитку регіонів може бути досягнуте за рахунок [5]:

– забезпечення системного розгляду на засіданнях Кабінету Міністрів України стану виконання державних цільових регіональних програм, затверджених відповідними рішеннями уряду;

– удосконалення системи міжбюджетних відносин на рівні села, селища, міста районного значення, врегулювання питань власності територіальних громад з метою зміцнення фінансової бази місцевого самоврядування;

– затвердження єдиних мінімальних стандартів якості життя, що гарантовано забезпечуватимуться бюджетними коштами в усіх територіальних громадах;

– розроблення та застосування єдиної методики визначення рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів та системи оперативного обміну інформацією із соціально-економічних питань між центральними органами виконавчої влади та місцевими органами влади;

– використання податкових пільг, спрямованих на подолання територіальної диспропорції країни, тобто введення таких пільгових режимів, які б забезпечували активізацію інвестиційної діяльності, збільшення обсягів виробництва, розвиток малого та середнього бізнесу, зацікавленість суб’єктів господарювання до створення нових робочих місць тощо.

Таким чином, розробка концепції використання ефективних податкових інструментів державного регулювання в умовах депресивних регіонів повинна враховуватися при розробці та реалізації програм соціально-економічного розвитку депресивних регіонів на близьку і тривалу перспективу та має стати стрижневою основою діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування.

Література

1.           Закон України «Про стимулювання розвитку регіонів» (№2850-IV від 8 вересня 2005 року) // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 51. – с. 548.

2.           Новікова А. М. Депресивні території: Європейський досвід та проблеми України // Стратегічна панорама.—2000.—№ 3-4.—с. 115

3.           Податкове регулювання економічного розвитку—www.lib.ua-ru.net

4.           Ляшенко Г. П. Фінансові методи регуляторної політики // Фінанси України.—2003.—№ 6.—с. 94-97.

5.           «Депресивна територія» — поняття надумане.— www.umoloda.kiev.ua