Іванова Валентина Василівна

Аспірант, Уманський державний аграрний університет

Шляхи залучення іноземних інвестицій

У світовій практиці застосовується декілька механізмів залучення іноземних інвестицій. Будь-який із механізмів міжнародного інвестиційного співробітництва в Україні, за умови високого рівня його ефективності, надає країні та її суб'єктам господарювання ряд поточних і перспективних переваг. Світовий досвід залучення іноземних інвестицій є придатним для умов України. Як свідчить практика функціонування спільних підприємств в Україні, іноземні партнери намагаються вкладати свої кошти в ті сфери економіки, де потрібні мінімальні вкладення, відбувається їх швидка окупність, може бути досягнута висока норма прибутку і більш-менш гарантована валютна виручках.

Одним із найбільш розповсюджених механізмів залучення прямих інвестицій в Україну є створення спільних підприємств (СП), у діяльності яких проявляються процеси кооперації, об'єднання знань, зусиль, засобів та набутого досвіду.

Минуле десятиліття ознаменувалося зростанням кількості спільних підприємств і інших стратегічних альянсів. Під утворенням спільного підприємства розуміється створення нової компанії за рахунок внесків активів бізнесу двох чи більшого числа окремих фірм. Нова організація веде свій бізнес окремо від корпорації-власника, але в його інтересах. Стратегічні ж альянси зв'язують дві чи більше компанії, що об'єдналися з метою розподілу ризику і винагороди заради досягнення конкретних, але, можливо, різних цілей.

Однією із цілей діяльності спільних підприємств є імпортозаміщення. Воно використовує вітчизняну сировину і переважно західне обладнання та комплектуючі, у яких персонал виготовляє готову продукцію для реалізації більшої її частини на внутрішньому ринку,

З метою запобігання кризових явищ у розвитку економіки України Верховна Рада прийняла рішення про роздержавлення власності. Це призвело до появи великої кількості акціонерних товариств (AT), які в певній мірі також можна розглядати як один із механізм залучення інвестицій, в тому числі і іноземних. До головних переваг акціонерних товариств належать:

    можливість залучення додаткових засобів через випуск акцій і обмеження ризику вкладника в статутний капітал;

    кількість засновників і їхній склад суттєво не впливають на діяльність підприємства;

    організаційний розподіл функції контролю між органами акціонерних товариств, що сприяє поглибленню професіоналізації процесу прийняття рішень;

Також виділяють організацію венчурних підприємств як один із механізмів залучення іноземних інвестицій.

Венчурна фірма – це дрібна чи середня інвестиційна фірма, зайнята науковими дослідженнями, інженерними розробками і їхнім кредитуванням. Уловлюючи і фінансуючи нові ідеї, венчурна фірма допомагає крупним компаніям розробляти новітні напрямки науково-технічного прогресу.

Виділяють внутрішні "венчури" – малі фірми, які займаються розвитком передових технологій, що включаються в сферу діяльності великих корпорацій шляхом надання їм фінансових засобів, консультацій, експериментальної бази і т. д. Операції, проведені такими фірмами, характеризуються підвищеним ступенем ризику.

Важливим механізмом залучення іноземних інвестицій є лізинг. Під лізингом вважається довгострокова оренда машин, обладнання і устаткування при збереженні права власності на них за орендодавцем, яка регулюється Законом України "Про лізинг".

Лізинг не вимагає від підприємства великих витрат власних або залучених засобів. Спеціалізована лізингова компанія не надає підприємству кредит, а сама фінансує і здобуває для нього устаткування. Це устаткування передається підприємству в тимчасове користування.

В економічній літературі виділяють фінансовий, операційний та імпортний лізинг. Фінансовий лізинг передбачає виплату протягом періоду своєї дії сум, що покривають повну вартість амортизації устаткування або більшу її частину, а також прибуток орендодавця. Після закінчення терміну дії такої угоди орендоотримувач може: повернути об'єкт лізингу орендодавцю; укласти нову угоду на оренду даного устаткування; купити об'єкт лізингу по залишковій вартості.

На нашу думку, для сучасного етапу розвитку економіки України варто розглядати лізинг як самостійний вид підприємницької діяльності спрямованої на інвестування тимчасово вільних чи залучених фінансових ресурсів.

Особливою формою міжнародного економічного співробітництва є концесія, яка також може розглядатися як механізм залучення іноземних інвестицій. Концесія являє собою договір на здачу в експлуатацію на визначених умовах землі, природних ресурсів, підприємств і інших господарських об'єктів, що належать державі. Концесійні договори укладаються на тривалі терміни, що є особливо сприятливим з точки зору розвитку виробничого сектора економіки країни. Плата за користування концесією розраховується у  вигляді  відсотка на капітал, що вкладається у майно його власників, а також ренти. Конкретний розмір платні визначається в ході переговорів сторін, виходячи з міжнародної практики концесійного співробітництва та використовуваних ставок. В Україні укладання і дія концесійних договорів регулюється Законом "Про концесії"", прийнятим Верховною Радою 16 липня 1999 року.

Програмою стратегічного розвитку „Україна - 2010" і Постановою Кабінету Міністрів „Про загальні засади розвитку інвестиційної діяльності на 2000 – 2010 роки" передбачені певні заходи щодо створення вільних економічних зон (ВЕЗ).

На території вільних економічних зон запроваджуються пільгові митні, валютно-фінансові, податкові та інші умови економічної діяльності національних та іноземних юридичних і фізичних осіб. Метою створення ВЕЗ є залучення іноземних інвестицій та сприяння їм, активізація спільно з іноземними інвесторами підприємницької діяльності для нарощування експорту товарів і послуг, поставок на внутрішній ринок високоякісної продукції та послуг, залучення і впровадження нових технологій, ринкових методів господарювання, розвитку інфраструктури ринку, поліпшення використання природних і трудових ресурсів, прискорення соціально-економічного розвитку України.

Створення вільних економічних зон, вільних міст та інших подібних районів стало одним з основних механізмів залучення іноземного капіталу у більшості країн світу.

Одним із важливих механізмів залучення прямих іноземних інвестицій є відкриття підприємств - філій транснаціональних компаній.

Транснаціональні корпорації (ТНК), на думку експертів ООН, є "двигунами світової економіки". Саме так була названа одна з доповідей по транснаціональних корпораціях. На сьогоднішній день ТНК є такими ж рівноправними суб'єктами міжнародних економічних відносин, як і власне держави, а деякі найбільші ТНК, навіть, значно сильніші в економічному плані, ніж декілька держав світу. Добробут країни, її участь у міжнародному поділі праці, ступінь інтегрованості у світове господарство і її міжнародна конкурентноздатність у більшій мірі залежать від того, наскільки успішна діяльність ТНК, що базуються на її території. Це досягається за рахунок того, що, з одного боку, за кордоном створюються нові ринки, а з іншого боку, частина експорту ТНК припадає на їх закордонні філії. Інвестиції, розміщені у межах території іноземної держави, дозволяють національній фірмі обійти тарифні і нетарифні бар'єри. Таким чином, для материнської країни відкривається доступ до нових ємких ринків, які колись були для неї недоступними.

Усі перераховані вище механізми залучення іноземних інвестицій можуть активно використовуватися в практиці. Проте особлива увага уряду повинна спрямовуватися на визначення пріоритетності застосування тих механізмів, що найбільшою мірою сприятимуть розвитку галузей та регіонів, які потребують значних надходжень і визначають розвиток економіки загалом.