Чевганова В.Я., к.е.н., доцент, Жучкова Г.А., ст. викладач,

Биба В.В., к.т.н., доцент

Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка

Формування концепції використання наявного потенціалу для виходу економіки України та її регіонів із кризового становища

Гостра глобальна фінансово-економічна криза, що відбувається у світі, потребує визначення глибинних причин її виникнення, пошуку найбільш ефективних шляхів подолання, а також розробці заходів по реформуванню економіки окремих країн з врахуванням сучасних реалій. Світова криза торкнулася в першу чергу бідних країн, руйнуючи їх економіку та збільшуючи соціальну напругу в суспільстві. За результатами дослідження „National Accounts of Weil-being for Europe”, що опубліковані дослідницьким центром New Economics Foundation, українці більше всіх в репрезантивній вибірці незадовільні економічною ситуацією, маючи самий низький індекс благополуччя.

 

Країна

Індекс благополуччя

 

Країна

Індекс благополуччя

Данія

5,94

 

Германія

5,05

Швейцарія

5,71

 

Британія

5,01

Норвегія

5,66

 

Словенія

4,95

Ірландія

5,46

 

Франція

4,91

Австрія

5,45

 

Польща

4,80

Швеція

5,44

 

Естонія

4,77

Фінляндія

5,43

 

Португалія

4,76

Нідерланди

5,32

 

Венгрія

4,63

Іспанія

5,26

 

Словакія

4,55

Кіпр

5,18

 

Болгарія

4,49

Бельгія

5,08

 

Україна

4,31

 

Швидко скорочуються валютні резерви України, які повинні забезпечувати підтримку курсу гривні. За офіційними даними НБУ тільки за останні місяці 2008 року золотовалютні резерви скоротилися на 6млрд. USD.

Необхідні модернізація світової банківської системи, удосконалення міжнародних фінансових інститутів, побудова соціально-орієнтованої економіки у кожній країні та розробка ефективних рішень щодо подолання кризових явищ. Україна підтримує ці тези, що визначені на економічному Форумі в Давосі.

В цьому контексті в Україні необхідно проведення надзвичайно глибоко обґрунтованих заходів щодо пом’якшення кризових явищ. Потрібна розробка державної Програма структурно-інвестиційної перебудови економіки країни та її регіонів, яка б передбачала:

- формування цілей та завдань цієї Програми , маючи за мету створення соціально-орієнтованої конкурентоспроможної національної економіки. При цьому необхідно, незважаючи на складний фінансово-економічний стан, планувати майбутнє економічне зростання економіки країни та її регіонів;

- інвентаризацію існуючого потенціалу з метою визначення можливостей його використання;

- розробку та впровадження концепції використання наявного потенціалу в країні, в окремих регіонах та на кожному підприємстві. Слід відмітити, що Україна не мала і не має наукових концептуальних підходів щодо формування таких програм;

- моделювання впливу окремих галузей народного господарства на кінцеві економічні результати (валовий внутрішній продукт). Це дасть можливість визначити пріоритетні напрями і галузі, які забезпечать розвиток економіки, створення робочих місць та наповнення бюджету.

Автори цієї статті, які працюють за вищенаведеними напрямами, пропонують своє бачення вирішення проблеми, зокрема концепцію використання наявного потенціалу економіки регіону (рис. 1).

 

Подпись: І Блок 
Діагностика сучасного стану економіки України
Подпись: ІІ блок 
Конкретні заходи
Подпись: ІІІ блок
Як робити
Подпись: ІV блок
Результат
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 Концепція економічного розвитку України та її регіонів

В роботі були розроблені та досліджені моделі впливу окремих галузей економіки Полтавського регіону на його макроекономічні показники з метою визначення пріоритетних напрямів подальшого економічного розвитку. Аналіз та ранжування ступеня впливу показав, що найбільш вагому частину валового внутрішнього продукту забезпечують наступні галузі – будівництво, сільське господарство та машинобудування.

Як стверджують експерти-аналітики саме будівництво є рушійною силою економіки будь-якої країни і показником її соціально-економічного розвитку. Згадаємо Велику кризу у США 1933 – 1939 років. Будівництво тоді стало головним напрямом оздоровлення усієї економіки країни, забезпечує створення нових робочих місць і надав поштовх розвитку інших галузей господарства.

Для досягнення поставленої мети потрібна структурно-інвестиційна перебудова економіки країни, регіону і кожного підприємства, зі впровадженням принципово нової концепції її формування.

Антикризові програми в багатьох країнах спрямовані, перш за все, на підняття будівельної галузі, на будівництво житла. Україна має достатньо низьку забезпеченість населення житлом – у 7 разів менше, ніж у США, у 6 – у Китаю, у 2 – Росії, Казахстані, Угорщині.

Необхідно, щоб концепція виходу із кризи, передбачала створення програми „Доступне житло” в Україні. Її впровадження буде забезпечувати збалансоване і стабільне виробниче замовлення для підприємств різних галузей промисловості.

В концепції передбачається диференційований підхід до формування плану будівництва для окремих підприємств, тобто доцільно було б ліцензувати виконання окремих видів будівництва.

Крім цього, будівельна галузь повинна мати державну підтримку у плані інвестування для закінчення об’єктів, що мають 70% готовності.

Таким чином, роль будівництва у вирішенні цієї проблеми є вирішальною.