Чепка А.М., Оленець А.Г.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

БЮДЖЕТУВАННЯ ЯК ПРОГРЕСИВНА ТЕХНОЛОГІЯ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ ТА ОПЕРАТИВНОГО КОНТРОЛІНГУ

 

В умовах ринкової економіки зростання самостійності підприємств, їхньої відповідальності за результати діяльності постає об'єктивна необхідність визначення тенденцій розвитку їхнього фінансового стану та перспективних фінансових можливостей.

Як за рубежем, так і в Україні, в роботі служб контролінгу невиправдано багато уваги приділяється плануванню і контролю оперативних бюджетів. В цій частині резерви зростання ефективності підприємства, особливо в довгостроковій перспективі, вельми обмежені. Для разумов України йдеться про потенційне зростання інтегральних показників ефективності діяльності підприємства на 1 - 3% в рік, що при існуючому положенні справ у вітчизняній економіці можна вважати незначною величиною. В індустріально розвинутих країнах ці цифри істотно нижче і обчислюються частками відсотків [3].

Поняття "бюджет" на рівні підприємства ще й досі лишається не зо­всім зрозумілим і по-різному трактується як зарубіжними, так і вітчизня­ними вченими. Поява поняття "бюджет" на рівні підприємства пов'язана зі зростанням ролі оперативного фінансового планування та управлінського обліку. В цій самостійній підсистемі обліку у західних країнах термін "бюджет" використовується у трохи іншому розумінні, яке ближче до на­шого терміна "кошторис" (кошторис доходів і витрат). Це зумовлює за­безпечення ефективної діяльності кожним підрозділом підприємства, а, відповідно, потребує і розроблення для них бюджетів [4].

Бюджет - це оперативний фінансовий план, що складається на короткостроковий період у формі кошторису витрат або балансу доходів і витрат, скоординований за всіма підрозділами і функціями, який забезпечує ефективний контроль за надходженням і витрачанням коштів на підприємстві та є основою для прийняття управлінсь­ких рішень.

Бюджетування здійснюється "знизу догори" і "згори донизу". Бюджетування "знизу догори" (з рівня підрозділів) проводиться із залучен­ням працівників підрозділів, під час складання бюджету "згори донизу" сформований бюджет передається керівництвом менеджерам структур­них підрозділів для його деталізації та розроблення рекомендацій [1].

Найцінніше, що дає підприємству бюджетування, - це координація всіх сторін діяльності, зусиль всіх підрозділів для досягнення кінцевого результату і, як наслідок, підвищення ефективності діяльності і фінансової стійкості. Бюджетування сприяє встановленню лімітів затрат ресурсів і нормативів рентабельності або ж ефективності по окремих видах про­дукції, видах бізнесу чи структурних підрозділах підприємства. Бюджету­вання, по суті, деталізує фінансову частину бізнес-плану, що призначена забезпечити такий потік ресурсів, який створить оптимальний рівень ви­трат для отримання достатнього прибутку [2].

Розрізняють два основних методи бюджетування: традиційне бюджетування та нуль-базис бюджетування. Метод нуль-базис бюджетування є складовою частиною контролінгу затрат підприємства і викорис­товується не тільки в процесі планування, а й під час проведення сана­ційного аудиту.

Застосувавши систему бюджетування, підприємство отримує можливість:

-         складати реальні прогнози фінансово-господарської діяльності;

-         вчасно виявляти найбільш «вузькі» місця в управління підприємством;

-         швидко підраховувати економічні наслідки при можливих відхиленнях від наміченого плану і вчасно прийняти ефективне рішення;

-         скоординувати роботу структурних підрозділів і служб на досягнен­ня поставленої мети;

-         підвищити якість управління підприємства за рахунок оперативного відстеження відхилень факту від плану і своєчасно приймати рішення.[4]

Повноцінне бюджетування включає 3 складові:

1. Технологія бюджетування (інструменти фінансового планування, порядок консолідації бюджетів).

2. Організація бюджетування (фінансова структура підприємства, регламент бюджетування і бюджетного контролю, розподіл функцій та відповідальності між рівнями управління, графік документообігу).

3. Автоматизація фінансових розрахунків (вибір та впровадження програмного забезпечення, навчання персоналу).[2]

Всі перераховані елементи тісно пов'язані між собою і відсутність хоча б одного з них призведе до зниження ефективності бюджетування.

Таким чином, бюджетування сьогодні стає найважливішою конкурентною перевагою українського підприємства. Тільки правильно органі­зований процес фінансового планування і управління бюджетом дозво­ляє підприємству рухатись вперед. Необхідно розуміти, що внутрішньо-фірмове бюджетування - це не стільки інструмент, скільки управлінська технологія, що бюджетування - це показник якості управління на підпри­ємстві, відповідності рівня його менеджерів та управлінських рішень су­часним вимогам.

Література:

1. Білик М.Д. Бюджетування в системі фінансового планування// Фінанси України, 2003. - №3. - с.97-109.

2. Ковтун С. Бюджетирование на современном предприятий или как зффективно управлять финансами.- Х.:Фактор, 2007.-336с.

3. Черненко М. Бюджетное планирование - інструмент оперативной реализации стратегии//Корпоративные системы, 2006.-№1.-с.5-10.

4. Шалахман В.А. Впровадження бюджетування для підвищення ефективності фінансового планування на підприємстві// Регіональні перспективи, 2001.-№4(17).-с.116-118.