Секция «Экономика»/15. Государственное

регулирование экономикой

 

Котеньова Катерина Сергіївна

Науковий керівник ст. викладач Чимирис С.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ПОДАТКОВІ МЕТОДИ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ САНАЦІЇ

 

В умовах світової фінансової кризи та її впливу на економіку країн роль державної підтримки підприємств посилюється. Сучасний стан фінансових ринків з урахуванням фактору існування недосконалого ринкового механізму в Україні зумовив погіршення показників фінансової діяльності суб’єктів господарювання, що призвело до масових банкрутств підприємств. У зв’язку з цим актуальним стає питання здійснення санаційних процедур.

Санаційні заходи потребують кваліфікованої розробки, обґрунтування, управління, а головне – пов’язані з високими витратами. В умовах падіння інвестиційної активності в Україні виникають проблеми пошуку інвесторів санації, тому державна підтримка антикризових заходів на сьогодні виходить на перший план.

Вивченням питання державного регулювання підприємств у кризовому стані займались такі вчені, як Бланк І.О., Омелянович Л.О., Долматова Г.Є., Лігоненко Л., Орлова В.О., Чайковська О.В., Безкоровайна Н.С., Соколов О.А. та ін. Аналіз доробків показує, що недостатнім у роботах вітчизняних вчених-економістів є розгляд стимулювання державними органами підприємств під час санації, особливо фіскального аспекту, що підкреслює актуальність теми. [1,2]

Існуючі методи державної підтримки підприємств в умовах кризового стану різняться за спрямованістю реалізації, проте, як свідчить практика, методи податкового характеру не мають широкого впровадження, хоча іноземний досвід доводить ефективність їх застосування. Це ще раз підкреслює актуальність теми дослідження.

Метою статті є пошук напрямків реалізації податкових методів як ефективних при фінансуванні санації підприємств з боку держави.

Відсутність активності в процесах впровадження податкових інструментів в Україні визначається недосконалим податковим механізмом, тривалістю податкової реформи, ін. Також впливовим фактором виступає те, що податкові пільги, кредити, знижки тощо зменшують суми надходжень доходної частини бюджетів всіх рівнів. Саме тому при підтримці підприємств у кризовому стані державні органи зазвичай надають перевагу іншим методам та інструментам.

Для обґрунтування доцільності використання саме податкових методів, зокрема, податкових пільг, слід розглянути їх місце в системі державного стимулювання санаційних процедур (рис.1).

 

 

Рис.1 – Система методів державної підтримки санації.

 

Отже, з рисунку видно, що податкові методи стимулювання займають центральне місце в системі антикризової державної підтримки. Адже за нестачі бюджетних коштів стає практично неможливим пряме фінансування санаційних заходів підприємств – надання субсидій, дотацій, державних кредитів та ін. Організаційно-правові методи регулювання виступають допоміжними в процесі санації та характеризуються дещо опосередкованим характером. У зв’язку з цим доцільним в сучасних умовах буде використання податкових стимулів як непрямих важелів процесу фінансування санації.

Найбільш розповсюдженим методом державної підтримки підприємств-банкрутів виступають податкові пільги. Прикладом надання податкової підтримки підприємства може бути Закон України «Про списання та реструктуризацію податкових зобов’язань платників податків», який діяв у 1994-1997 роках під час фінансової кризи.

У 2000 році обсяг наданих податкових пільг перевищував сумарні надходження до зведеного бюджету на 47,5%. Останніми ж роками податкові пільги за своєю вартістю складають близька 70% доходів зведеного бюджету та 20% ВВП. [3]Такі показники свідчать про значні обсяги податкового фінансування підприємств у кризовій ситуації.

Податкові методи державного фінансування санації виступають формою стимулювання для підприємств, проте з іншого боку вони зменшують суму доходів до бюджету держави та місцевих бюджетів. Тому вирішення питання поєднання інтересів суб’єктів господарювання та державних органів має стати ключовим при розробці ефективного комплексу заходів та напрямків реалізації механізму податкового стимулювання.

Раціональна політика податкового державного стимулювання українських підприємств в умовах кризи має забезпечуватись за такими напрямками реалізації:

надання довгострокових податкових пільг, кредитів тощо підприємствам, що відносяться до пріоритетних галузей економіки;

отримання фіскальних поступок головними кредиторами підприємств-банкрутів з метою активізації їхньої участі у санаційних процесах;

пільгове оподаткування інвестицій, вкладених у санацію підприємств-банкрутів, можливість застосування нижчих ставок оподаткування при інвестуванні у стратегічні об’єкти;

формування окремого комітету при Державній податковій службі для регулювання питань процесу податкового стимулювання та кваліфікованого управління ним; здійснення постійного контролю над співвідношенням між обсягом наданих податкових пільг та розміром доходів бюджетів країни.

Дотримання зазначених вище напрямків сприятиме підвищенню ефективності реалізації механізму надання податкових стимулів для фінансування санаційних процедур українських суб’єктів підприємницької діяльності.

Пріоритетами подальших досліджень у цій сфері мають стати знаходження оптимального співвідношення між фіскальним та регулюючим аспектами податкових інструментів, а також розробка системи  показників аналітичної оцінки ефективності застосування методів податкового стимулювання.

Література

1. Н. С. Бескоровайная Механизм привлечения инвестиций в экономику // Вестник СевКавГТУ, Серия «Экономика».- №1 (12).- 2004.-с.4-16.

2. Соколов О.А. Окремі питання вдосконалення податкової системи України // Вісник ДонДУЕТ. – 2006. - №4/2 (32).

3. Статистичний щорічник України за 2006 рік / Під ред. П.П. Осауленка. – К.: „Консультант”, 2007. – 551с.