Котеньова К.С.

Науковий керівник: Долматова Г.Є.

 

ПОДАТКИ ЯК ФАКТОР АКТИВІЗАЦІЇ

ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Вступ. В розвитку економіки будь-якої країни інвестиції займають важливе місце, визначаючи темпи економічного зростання, обумовлюючи структурні зрушення, що відбуваються в економіці, сприяючи підвищенню конкурентоспроможності підприємств і життєвого рівня населення. Інвестиційна активність економіки має велике значення для підвищення виробничого потенціалу країни і формування прибуткової бази бюджету.

Актуальність теми дослідження обумовлена необхідністю пошуку ефективних напрямків податкового регулювання, спрямованих на підвищення інвестиційної активності суб’єктів господарювання. Подолання фінансової кризи та залучення інвестицій в економіку виступають найважливішими завданнями на сучасному етапі розвитку України. Вирішення зазначених задач можливе шляхом вироблення механізмів, спрямованих не тільки на здійснення державних інвестицій, та але й на раціональне формування податкової політики держави, яка визначає стимулюючу функцію податків як провідну.

Вплив податків на інвестиційний процес розглядався ще у роботах таких видатних економістів, як А. Сміта та Д. Рікардо, К. Маркса. Активним дослідником цієї галузі був Дж.М.Кейнс. На сучасному етапі дослідженнями сфери зв’язку податкового механізму та інвестиційної діяльності займаються такі вітчизняні та зарубіжні вчені: Акентьєва О.Б., Аптекар С.С., Бурденко І.М, Омелянович Л.О., Павлова Л.П., Тулуш Л.Д.,  Швабій К., ін.[1-4]

У даний час реалізуються активні процеси з реформування податкової системи України, у зв'язку з чим актуальним є дослідження ефективності її дії на інвестиційну активність підприємств, а також вироблення пропозицій, спрямованих на вдосконалення податкових інструментів, стимулюючих інвестиційну діяльність підприємств.

Аналіз наукових доробків вчених щодо впливу існуючої податкової системи на інвестиційну активність підприємств показує, що вона в недостатньому ступені спрямована на рішення даної проблеми. Тому необхідне додаткове вдосконалення податкової системи, здатної залучати інвестиції в економіку, сприяти інвестиційній активності господарюючих суб'єктів. Все це ще раз підкреслює актуальність обраної теми статті.

Метою дослідження виступає пошук та аргументація нових напрямків підвищення стимулюючої ролі податкового механізму на забезпечення інвестиційної активності підприємств України.

Основна частина. Перш ніж перейти безпосередньо до визначення напрямків стимулювання інвестиційної активності через інструменти податкової політики, слід розглянути, що являє собою інвестиційна активність підприємств.

Аналіз економічної літератури дозволив дійти висновку, що інвестиційна активність являє собою характеристику інвестиційної діяльності підприємства, яка динамічно розвивається, проявляється в умовах сприятливого інвестиційного середовища та відзначається високими темпами росту інвестиційних ресурсів, інноваційною спрямованістю їх використання на принципах підприємницької діяльності [1,4].

Рівень інвестиційної активності в Україні сьогодні низький, порівняно з розвинутими країнами. А у зв’язку із світовою фінансовою кризою  Україна може втратити ті інвестиційні проекти, які вже набули розвитку. Серед причин такого явища можна виділити наслідки існування планової економіки, яка передбачала державу як практично єдиного інвестора економіки; несприятливий інвестиційний клімат через кризові економічні та політичні явища; нераціональну податкову політику (принцип адміністрування у стягненні податків, низький рівень використання інвестиційних кредитів та пільг, суперечки у законодавчих документах, відсутність єдиного Податкового кодексу, практична відсутність стимулювання вітчизняних інвестицій).

Економіка будь-якої країни надзвичайно зацікавлена у масштабному притоці приватних інвестицій. Вирішення задачі зміцнення інвестиційного потенціалу України з точки зору акумулювання фінансових ресурсів може бути досягнуте шляхом розробки нових підходів до амортизаційної політики для цілей оподаткування, диференціації податкового тягаря та надання податкових пільг, розширення практичного використання інвестиційного податкового кредиту, створення нових механізмів, покликаних забезпечити використання заощаджень населення в інвестиційних цілях.

З точки зору стимулювання інвестиційної активності можна сформулювати комплекс цілей та напрямків майбутньої податкової політики України. Вона має бути спрямованою на:

- збільшення частки власного капіталу підприємств, який може бути спрямованим на інвестиції та формування податкових стимулів для забезпечення прямування власних коштів підприємств саме на інвестиції;

- формування податкових умов для підвищення ролі залучених позабюджетних коштів;

- збільшення доходної частини бюджетів всіх рівнів як джерела державних інвестицій;

- диференціацію оподаткування майна підприємств, які впроваджують інноваційні технології, у вигляді зниження ставки податку;

- відображення у майбутньому Податковому кодексі встановлення для всіх платників податків – суб’єктів господарювання знижуючого коефіцієнту до ставки податку на видобуток корисних копалин у разі здійснення за рахунок власних коштів пошуку та розвідування родовищ корисних копалин;

- розширення меж (або їх ліквідацію) з надання інвестиційного кредиту, які повідані з його величиною;

- покращення інвестиційного клімату реального сектору економіки та держави в цілому;

- підвищення впливу держави на інвестиційний процес (часткове відшкодування плати за кредит з рахунок державних коштів, законодавчі зміни, збільшення частки державних інвестицій, т.п.);

- мінімізацію оподаткування результатів вкладення капіталу шляхом підвищення рівня оподаткування тих, які виведено з виробничого обороту (підхід Р.Пророка)[2].

Висновки. Дотримання зазначених вище напрямків у реалізації податкової політики в Україні сприятиме посиленню позитивного впливу інструментів податкового механізму на підвищення рівня інвестиційної активності підприємств та, відповідно, держави в цілому.

Предметом подальших досліджень у галузі податкового стимулювання інвестиційної активності має стати пошук та розробка нових ефективних підходів залучення інвестицій в національну економіку.

Література

1. Бурденко І.М. Податкова система як інструмент інноваційно-інвестиційного розвитку в Україні// Актуальні проблеми економіки.-2008. - №3.-с.150-159.

2. Пророк Р.В. Система податкового стимулювання інвестиційної та інноваційної сфер діяльності у промисловості// Проблеми науки.-2008.- №9.-с.9-15.

3. Тулуш Л.Д. Податкові важелі та механізми стимулювання інновацій// Фінанси України.-2006.-№4.-с.62-70.

4. Швабий К., Серебрянский Д. Инвестиционные стимулы в механизме налогообложения прибыли предприятий в Украине// Экономика Украины.-2007.-№6.-с.32-39.