Чіхрай Вікторія Володимирівна

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С.Попова

 

Побудова економічної моделі процесу створення інформаційної системи підприємства

 

Складні аспекти завдання розробки та впровадження інформаційної системи підприємства, заснованої на використанні сучасних інформаційних технологій та прогнозної оцінки ефективності результатів роботи даної системи, а також інші аспекти даного завдання можуть бути вирішені шляхом економічного моделювання процесу розробки і впровадження даної системи.

Економічне моделювання припускає опис економічних процесів і явищ у вигляді економічних моделей. Практичними завданнями моделювання є:

по-перше, аналіз економічних об'єктів, ситуацій і процесів;

по-друге, економічне прогнозування, передбачення розвитку процесів;

по-третє, вироблення управлінських рішень на всіх рівнях ієрархії [1].

Моделювання економічне (франц. modelle від латин. modulus - міра, зразок) - відтворення економічних об'єктів і процесів в обмежених, малих, експериментальних формах, в штучно створених умовах. Моделювання служить передумовою і засобом аналізу економіки і явищ, що протікають в ній, і обґрунтування ухвалюваних рішень, прогнозування, планерування, управління економічними процесами і об'єктами [2].

При цьому під моделлю розуміється відображення реальної економічної ситуації, процесу у вигляді схеми, алгоритму або яким-небудь іншим способом.

Енциклопедичний словник економіки і права дає наступне визначення даного поняття: економічна модель – це спрощене представлення дійсності, абстрактне узагальнення, втілене у формі моделі [3].

Модель процесу створення інформаційної системи підприємства, заснованої на використанні сучасних інформаційних технологій можна виконати у вигляді схеми, як наведено на рис. 1.

Рис.1. Економічна модель процесу побудови інформаційної системи підприємства, заснованої на використанні сучасних інформаційних технологій

 

Дана схема відображає етапи процесу, що виявлені методом логічного аналізу проблеми:

- інформаційний аналіз діяльності підприємства, виявлення інформаційних потреб;

- визначення джерел та потоків інформації;

- вибір методів збору, аналізу інформації та визначення виконавців задач зі збору, аналізу інформації;

- визначення способів розподілу та зберігання інформаційних ресурсів;

- визначення необхідних інформаційних технологій;

- складання структурної схеми інформаційної системи підприємства;

- прогнозна оцінка ефективності можливих результатів діяльності інформаційної системи;

- прийняття рішень щодо реалізації побудованої моделі інформаційної системи.

Інформаційний аналіз діяльності підприємства дозволяє виявити інформаційні потреби. З точки зору змісту, інформаційні потреби можуть бути оперативними та стратегічними. Оперативна інформаційна потреба – це потреба в інформації для виконання поточних задач, які постійно повторюються. Стратегічне ж управління потребує інформацію, що релевантна з точки зору довгострокового розвитку підприємства. Потреби в інформації повинні визначатись кожним підприємством індивідуально.

Визначення джерел та потоків інформації.  Інформаційні потоки - це шляхи передачі інформації, що забезпечують існування, це процеси передачі інформації для забезпечення взаємозв'язку всіх ланок системи, в якій функціонує підприємство.

Існує два види інформаційних потоків:

1) горизонтальні (між рівними по службовому положенню і статусу працівниками або групами працівників);

2) вертикальні (між працівниками або групами працівників, що знаходяться на різних рівнях ієрархії, наприклад, між начальником і підлеглим).

У свою чергу, вертикальні інформаційні потоки підрозділяються на низхідні (від керівництва до рядових працівників за ієрархією) і висхідні (від нижчестоящих працівників до вищестоящих).

Горизонтальні інформаційні потоки є найефективнішими з комунікативної точки зору. У них зберігається приблизно 90% відомостей.

Вибір методів збору, аналізу інформації та визначення виконавців задач зі збору, аналізу інформації. В залежності від того, для якого планування потрібна інформація (стратегічного чи оперативного), будуть різними і джерела інформації. Обов’язковим кроком є визначення як повинні здійснюватись збір і обробка інформації для задоволення інформаційних потреб. Формуються вимоги до систем, що «виробляють інформацію».

В процесі переробки в корисну інформацію дані проходять три стадії відбору:

-  фізичну, пов'язану з реальною можливістю її сприйняття і обробки;

-  семантичну, обумовлену прийнятими угодами і стандартами знаків, код, термінів;

-  прагматичну, по якій оцінюються корисність і потреба даних.

Стрімке зростання ролі інформаційних технологій в управлінні економікою потребує розширення складу відомостей, які має в своєму розпорядженні система управління підприємством.

Визначення способів розподілу та зберігання інформаційних ресурсів. На даному етапі доцільно описати процеси передачі інформації шляхом розробки і побудови системи звітності. Система звітності стимулює заходи з управління підприємством, оскільки у звітах порівнюються фактичні дані з запланованими. Якість рішень залежить не від кількості наявної інформації. Тому знаходження дійсно релевантної інформації є однією з складних задач системи звітності, оскільки ця релевантна інформація найчастіше губиться в великих об’ємах наявної інформації. Цей феномен називають «інформаційною дилемою».

Визначення необхідних інформаційних технологій. На цьому етапі доцільно з'ясувати, які нові товари чи послуги розвиватиме підприємство в майбутньому. Так, для підприємств телекомунікацій України доцільно розвивати нові послуги в сфері комп’ютерного зв’язку, тому слід визначити Інтернет-технології, технології передачі та прийому видів комп’ютерного зв’язку тощо.

Складання структурної схеми інформаційної системи підприємства. Роботи даного етапу повинні враховувати особливості діяльності підприємства і теперішній стан інформаційного забезпечення тепер. Так, сучасне телекомунікаційне підприємство вже має дві взаємозв'язані підсистеми: перша підсистема безпосередньо надає послуги і реєструє дані (яка послуга, якому клієнтові, і в якому об'ємі була надана); друга підсистема, ґрунтуючись на записах першої, виставляє рахунки за використані послуги. Вся інформація в цих підсистемах є в електронному вигляді, що робить можливим виконувати значно простіше її первинну електронну обробку. На базі цих підсистем має базуватись інформаційна система підприємства в цілому.

Прогнозна оцінка ефективності можливих результатів діяльності інформаційної системи. Наявність даного етапу є перевагою моделі. Це дає змогу ще до створення системи оцінити її ефективність за критерієм «ціна/якість» та вибрати найефективніший з можливих варіантів.

Цей вибір є підґрунтям для прийняття рішень щодо реалізації побудованої моделі інформаційної системи.

Таким чином, економічна модель процесу побудови інформаційної системи підприємства дає можливість усвідомити сутність процесу; послідовність виконуваних робіт; визначити інформаційні технології, які необхідні для функціонування інформаційної системи. Перевагою запропонованої моделі є можливість розробки структурної схеми інформаційної системи, яка адекватно відбиває сутність економічної діяльності підприємства, а також можливість прогнозної оцінки ефективності результатів діяльності інформаційної системи. В процесі виконаного автором дослідження була запропонована структурна схема інформаційної системи компанії зв’язку та її окремих підрозділів.

 

Література:

1. Экономико-математический словарь [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://encycl.yandex.ru/dict/lopatnikov.

2. Современный экономический словарь [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://encycl.yandex.ru/dict/economic.

3. Энциклопедический словарь экономики и права [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dic.academic.ru/dic.nsf/dic_economic_law.