Радько О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган – Барановського

 

МАРКЕТИНГОВА ОРІЕНТАЦІЯ У ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

 

В сучасних умовах найважливішими проблемами будь–якого підприємства є забезпечення сталого розвитку, завоювання ринкових позицій, отримання конкурентних переваг у довгостроковій перспективі. Ефективне вирішення цих проблем можливо за рахунок вірно обраного стратегічного плану, розроблених стратегій, формування маркетингових планів, тобто використання маркетингової орієнтації у діяльності підприємств.

Проблемами маркетингової орієнтації діяльності підприємств займалися такі вчені, як Г. Ассель, Б. Еніс, А. Дурович, В. Карич, Н. Романенко та інші.

Однією з особливостей маркетингової діяльності є орієнтація на ринок збуту, тобто гнучке й постійне реагування на кон’юнктуру ринку, прийняття стратегії активної дії, підприємницької ініціативи, розробки нових конкурентоспроможних ідей і їх оперативне втілення, орієнтація на досягнення довгострокового комерційного успіху.

Основні складові маркетингу з урахуванням особливостей підприємницької діяльності представлені на рис. 1.      

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 Основні складові маркетингу підприємницької діяльності

 

Остання складова маркетингової діяльності підприємства визначає ступінь задоволеності споживачів. В залежності від виявленого ступеню підприємство корегує свої дії, визначає, якому саме елементу потрібно приділяти більшу увагу.

Отже маркетинг в контексті підприємницької діяльності можна розглядати як систему з п’яти видів діяльності. По-перше підприємство має визначити, який вид продукції найкраще задовольняє попит покупця. Потім установлюється ціна, яка б була прийнятною для покупців і водночас приносила прибуток. Потім для повідомлення покупцям про продукт треба застосовувати ефективні методи реклами. Продавати продукт можна власними силами або ж через посередників, зокрема оптових або роздрібних торгівців. І нарешті після продажу товару має бути забезпечене наступне його постачання.

Ефективність підприємницької діяльності залежить від успішної реалізації принципів маркетингу (таблиця 1).

Таблиця 1.

Характеристика принципів впровадження маркетингу в підприємницьку діяльність

Принципи

Характеристика

Принцип своєчасності адекватної реакції

Потребує від керівників підприємств мобільності в прийнятті рішень, активності і наполегливості при розробці стратегії і втілення в життя тактики маркетингу.

Принцип цілеспрямованого формування необхідного попиту

Передбачає розробку заходів, націлених на забезпечення пріоритетного відношення споживачів до підприємства і до його товарів, у порівнянні з товарами конкурентів.

Принцип соціально-етичної орієнтації маркетингу

Сутність даного принципу складається в етичному поводженні підприємства, щодо соціуму, що на практиці означає відмовлення від будь-яких дій ,що можуть зашкодити кожній конкретній людині і суспільству в цілому.

Принцип комерційної результативності маркетингу

Сутність даного принципу випливає з об’єктивної реальності функціонування підприємницької діяльності. Забезпечення високих темпів розвитку і зростання

Продовження таблиці 1

 

конкурентних позицій підприємства неможливо без відповідної фінансової основи.

Принцип наукового підходу до впровадження маркетингу в підприємницьку діяльність

Відображає розуміння підприємницької діяльності як невід’ємної частини навколишнього середовища, що передбачає необхідність постійного пристосування підприємців до мінливих умов їхньої діяльності. Усі рішення, що приймаються повинні ґрунтуватися на результатах маркетингових досліджень середовища функціонування.

Принцип комплексного підходу до застосування елементів комплексу маркетингу

Вимагає погодженості всіх маркетингових інструментів. Тому що кожний з елементів, який взятий окремо не в змозі забезпечити досягнення того ефекту підприємницької діяльності, що може бути отриманий у результаті використання комплексу маркетингу  в цілому.

 

Дотримання цих принципів допоможе підприємствам досягнути конкурентних позицій на існуючих ринках та надасть можливість виходу на нові, допоможе виробити ефективну маркетингову стратегію та ін.

Таким чином, маркетингова орієнтація підприємницької діяльності сприяє появі нових імпульсів до активної продуктової діяльності, а також створенню додаткових стимулів зацікавленості працівників у підприємницькій діяльності.

Впровадження маркетингової концепції в діяльність підприємств передбачає, що особливу увагу підприємство повинне приділяти тим видам діяльності, на які орієнтовані споживачі, внаслідок виникнення у них певних потреб, а також організовувати свою діяльність в такому режимі, який не порушуючи законодавчих нормативних документів, найбільш повно відповідає бажанням та вимогам споживачів.