Економіка / 7. Облік і аудит

Остап’юк Н.А., Масловська А.Ю.

Житомирський державний технологічний університет

Непрямі методи перевірки податкової звітності: причини використання в умовах інформаційної війни

Для ефективного виконання функцій держави в умовах ринкової економіки необхідна злагоджена робота всіх елементів системи оподаткування. Актуальною залишається проблема ухилення від сплати податків у зв’язку з порушенням суб’єктами господарювання податкового законодавства, а також розробкою способів уникнення податкового навантаження або його часткового зменшення, що реалізується через незаконне використання податкових пільг.

Згідно з матеріалами Єдиного порталу органів виконавчої влади України “Урядовий портал” (ttp//www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?
art_id=194263071&cat_id=35884) підрозділами контролю за розрахунковими операціями органів ДПС України протягом 2008 р. проведено 3015 перевірок у сферах торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, нафтопродуктами через АЗС. За результатами перевірок застосовано та узгоджено штрафних санкцій на загальну суму 7,6 млн. грн.

Станом на 01.01.2009 р. в органах ДПС України зареєстровано 1218 суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері грального бізнесу. За результатами контролю операцій у цій сфері в 2008 р. до суб’єктів господарювання застосовано та узгоджено штрафних санкцій на загальну суму 65,7 млн. гривень.

Наявність таких суттєвих порушень лише у вказаних сферах господарювання дає можливість говорити про інформаційну війну між суб’єктами податкового контролю та платниками податків, що підтверджують також дані табл. 1.

Таблиця 1. Відомості про окремі збиткові компанії, які функціонують
 на ринку України

Критерій порівняння

Нідерландська страхова компанія Aegon NV

Пивоварні компанії “Оболонь”, “Славутич” і “СанІнБев Україна”

Холдингова компанії девелоперської групи XXІ вік (Київ)

Фінансовий результат діяльності 2008 р.

Чистий збиток = 1,08 млрд євро

Збиток

Чистий збиток = $76,763 млн.

Фінансовий результат діяльності 2007 р.

Чистий прибуток =  2,55 млрд євро

Чистий прибуток від 2 млн грн до 56 млн. грн.

Чистий прибуток $1 млрд 18,432 млн.

Причини змін

За повідомленням компанії, загальна економічна ситуація на світовому ринку

За інформацією голови прес-служби “ВВН Україна” О. Маркової, вартість солоду зросла на 75 %, електроенергії – 38 %, газу – 37 %, скла – 44 %, ПЕТ – 12 %. Тарифи на артезіанську воду зросли у 80 разів

Як повідомляє компанія: “Ситуація на ринку нерухомості в країні й загальній політичній ситуації в регіоні дуже вплинула на ринок нерухомості й на її вартість”

Наслідки

Не розкриваються

Бюджетні втрати у I кварталі склали 33,9 млн. грн.

Скорочення працівників

Джерело інформації

Результати нідерландської страхової компанії Aegon NV за матеріалами: http://www.rbc.ua/ukr/
newsline/2009/03/
12/516055.html

Результати найбільших українських пивоварних компаній – "Оболонь", "Славутич" і "СанІнБев Україна" за матеріалами http://www.newsru.ua/
finance/18jun2008/ybitki.html

Результати холдингової компанії девелоперської групи XXІ Вік (Київ) за результатами http://ua.korrespondent.
net/business/599603

 

Якщо об’єктами війн минулих століть були земля, певні товари, вода, повітря, то на сьогодні боротьба ведеться за інформацію, технології, розум людини та результати її інтелектуальної діяльності.

За визначенням, наведеним в електронному ресурсі (http://uk.wikipedia.org/wiki/Інформаційна_війна), інформаційна війна – дії, вжиті для досягнення інформаційної переваги шляхом завдання шкоди інформації, процесам, що їх засновано на інформації та інформаційним системам противника при одночасному захисті власної інформації, процесів, що їх засновано на інформації та інформаційних системах. Відповідно, такий вид війни є одним із найнебезпечніших і найпопулярніших видів зброї. Компанії оголошують вигідну їм інформацію з метою знищення конкурентів. Так, задекларовані збитки для компанії можуть бути способом уникнення сплати податків, а також підставою підвищення цін на продукцію (після оголошення українськими пивоварними компаніями збитків, генеральним директором ЗАТ “Укрпиво” Г. Коріньковою оприлюднено інформацію про необхідність подорожчання продукції на 20-35 %).

Розглянуті масштаби несплати та приховування прибуткiв свідчать також про недостатній рiвень податкового контролю та здатностi податкових структур стягувати податки, а отже, передбачає існування суттєвих недоліків, допущених органами податкового контролю.

Методи проведення податкового контролю поділяються на прямі та непрямі. Прямі ґрунтуються на використанні відомостей з декларацiй, облікових регістрів, де платник може навмисно занизити свої податковi зобов’язання i надати до перевiрки інформацію, яка не відображає дiйсний фiнансовий стан пiдприємства.

Використання непрямих методів перевірки передбачається при виникненні сумнівів щодо фінансового стану платника, зокрема, внаслідок невчасного подання або низької якості документів, невідповідності задекларованого доходу рівню життя власника, наявності постійних збитків, використання переважно готівкової форми розрахунків. Оскільки такі дані підлягають оприлюдненню у вигляді звітності, то вони передусім є сигналом для встановлення об’єктів, які підлягають перевірці. Застосування непрямих методів базується на використанні фактів i доказів, що безпосередньо не вказанi у документах, якi платник подає для пiдтвердження даних податкової звітності.

Оскільки вітчизняні суб’єкти господарювання протягом тривалого терміну декларують збитки, це є приводом для використання непрямих методів перевірки їх діяльності. Таким чином, в умовах інформаційної війни для використання непрямих методів головним джерелом є інформація, яка як специфічний ресурс має високу вартість і оцінка достовірності якого потребує попереднього аналізу для ефективності та доцільності застосування.