Курінний О.В.

ДРІДУ НАДУ при Президентові України

Кафедра економіки та регіональної економічної політики

 

Організаційне забезпечення формування та розвитку

людського капіталу підприємства

 

Різноманіття, специфічність і складність завдань із управління підприємством в сфері формування та розвитку людського капіталу, а також неабиякий вплив ходу і динаміки процесу використання трудових ресурсів на ефективність функціонування виробничо-економічної системи у цілому, обумовлюють необхідність застосування комплексного системного підходу щодо вирішення проблеми управлінського регулювання зазначених процесів. Реалізація такого підходу насамперед передбачає формування на підприємстві окремої спеціальної системи управління розвитком персоналу (СУРП), що є невід’ємною складовою загальної системи управління підприємством.

Зазначена система (СУРП) являє собою сукупність дій щодо надання впливу управлінської підсистеми на процес формування і використання людського капіталу в підприємстві на основі реалізації комплексу управлінських функцій, спрямованих на досягнення постійної, свідомо підтримуваної пропорційності розвитку об’єкту за допомогою використання спеціальних інструментів і факторів надання управлінського впливу.

Методологічні та методичні засади розбудови системи управління розвитком персоналу базуються як на загальних законах і принципах управлінської діяльності, так і на специфічних закономірностях і особливостях, притаманних такому складному об’єкту управління, яким є процес формування та використання людського капіталу підприємства. Головними принципами формування СУРП є наступні: цілісність і єдність; цілеспрямованість; структурованість та ієрархічність; активність; комплексність; гнучкість і адаптивність; причинно-наслідковий характер цілей; погодженість цілей і ресурсів; колективний характер прийняття управлінських рішень; мотиваційний характер.

Характерна особливість структурної побудови системи полягає насамперед у дворівневій диференціації основних складових СУРП (об’єкту управління та управлінської системи), яка пов’язана із надмірним різноманіттям процесу забезпечення продуктивної зайнятості персоналу та особливим місцем, яке посідають трудові ресурси в системі ресурсного забезпечення підприємства. Так, необхідність формування стратегічного підходу щодо вирішення проблеми забезпечення продуктивної зайнятості трудових ресурсів обумовлюється сукупною дією наступних факторів.

Відображенням внутрішньої складності процесів забезпечення продуктивної зайнятості персоналу в СУРП стає відповідно високий рівень різноманіття кількісного і якісного складу елементів управлінської системи.

Управлінська система як елемент СУРП обов’язково (як будь-яка інша управлінська система) містить у своєму складі наступні структурні елементи:

підсистема механізму управління (цілі, принципи, пріоритети, функції, методи здійснення управлінської діяльності);

підсистема структури управління, яка є відбиттям принципових засад самої побудови (статичного аспекту існування) управлінської системи;

підсистема організації управління продуктивною зайнятістю в процесі безпосереднього функціонування (динамічний аспект існування) УС;

комплекс підсистем забезпечення функціонування УС (підсистеми інформаційного, кадрового, нормативно-методичного забезпечення управління продуктивною зайнятістю та підсистема контролю ефективності управління).

В свою чергу, підсистема механізму управління поділяється на три основні блоки: цільовий блок; блок способів, форм і методів управління формуванням кількісного і якісного складу персоналу; блок способів, форм і методів управління використанням трудових ресурсів підприємства.

Послідовність формування та розвитку управлінської системи як складової системи управління розвитком персоналу підприємства складається з наступних етапів:

1)      постановка проблеми (визначення цілей, пріоритетів, форм і способів управління продуктивною зайнятістю персоналу підприємства) – створення управлінської підсистеми механізму управління формуванням людського капіталу підприємства;

2)      організаційна розбудова СУРП – створення управлінських підсистем структури управління продуктивною зайнятістю і організації процесів управління продуктивною зайнятістю, а також комплексу підсистем забезпечення управління продуктивною зайнятістю;

3)      функціонування системи управління, оцінка результативності управ-лінської діяльності у сфері забезпечення продуктивної зайнятості та визначення напрямків удосконалення побудови СУРП.

Створення зазначеної управлінської підсистеми передбачає насамперед обґрунтування цілей і пріоритетів

Рис. 3.4 Послідовність формування та розвитку системи управління РПП

 
 функціонування СУРП, а також визначення складу та змісту функцій, методів, форм і способів управлінського впливу, які будуть використовуватися в процесі роботи системи.

Формування системи управління розвитком персоналу на описаних засадах сприятиме створенню адекватних планів і прогнозів стану і тенденцій розвитку корпоративного співробітництва, а також розробці і реалізації комплексу заходів щодо забезпечення неухильного зростання трудового потенціалу вітчизняних підприємств.

Література

1.       Ансофф И. Стратегическое управление. – М.:Экономика, 1989. – 519с.

2.       Близнюк Б., Власенко Т. Людський капітал як фактор економічного зростання// Україна: аспекти праці. – 2003. – № 6. – С. 20 – 24.

3.       Бородіна О. Людський капітал як основне джерело економічного зростання// Економіка України. – 2003. – № 7. – С. 48 – 53.

4.       Михайлова Л.І. Економічні основи формування людського капіталу в АПК. – Суми: Вид-во “Довкілля”, 2003. – 326 с.

5.       Спивак В.А. Организационное поведение и управление персоналом – СПб: Издательство “Питер”, 2000. 416 с.: ил. – (Серия “Учебники для вузов”).