Мальцев П.Т., Пилипець Л.М.

Луганський обласний коледж культури і мистецтв

Актуальність проведення технічного заліку з диригування зі студентами спеціалізації «Хорове диригування»

       На усіх спеціалізаціях, які виховують інструменталістів-виконавців, існує форма контролю засвоєння та розвитку технічних навичок – технічні заліки. Основна мета контролю – стимулювання в класах з диригування  роботи  з розвитку технічних можливостей студентів.

       Складність та розмаїття професії диригента хору вимагають доцільного проведення технічного заліку також зі студентами спеціалізації «Хорове диригування», бо це є концентрованим методом контролю та стимулюванням засвоєння різноманітних навичок та знань, необхідних диригенту хору.

       Відповідно  вимогам програми з диригування, для всіх курсів складаються завдання, виконання яких дозволить у межах технічного заліку визначити ступінь оволодіння диригентськими навичками, розвиток координації рухів рук, просторового орієнтування, а також навичками музично-теоретичного напрямку.

       Присвоєння  випускникам спеціалізації «Хорове диригування» кваліфікації вчителя музики потребує, вже з першого курсу, засвоєння навичок виконання дитячих пісень під власний супровід, а також вміння співу з диригуванням та грою на інструменті другого голосу або кількох голосів (якщо це трьох або чотирьохголосна пісня). У зв’язку з цим, на технічному заліку студенти повинні показати знання пісенного репертуару  як для дитячих хорових колективів, так і творів, які вивчаються на уроках музики у загальноосвітній школі.

        Для контролю та стимулювання діяльності у напрямку придбання знань з методичних питань, а також загальнокультурної ерудиції, складаються питання колоквіуму.

       Завдання з технічного заліку студенти одержують та опрацьовують заздалегідь.

       Оцінювання знань повинно проводитись за  всіма завданнями, які були надані на технічному заліку.  Подібне оцінювання всебічного розвитку студентів-хормейстерів, дозволить виявити недоліки та прогалини у вихованні майбутніх керівників хорових колективів, вокальних ансамблів та вчителів музики, а також визначитися з методами подолання та уникнення недоліків у різних напрямках подальшої роботи.

       Технічні заліки доцільно проводити наприкінці навчального року, коли студенти повинні  вже засвоїли та отримали відповідний обсяг знань та навичок з усіх напрямків,  які формують майбутніх фахівців.

Технічний залік на першому курсі

       Проведення технічного заліку на першому курсі спрямовано на  виявлення ступені оволодіння основними технічними навичками диригування згідно з програмними вимогами. Це показ диригентських прийомів: уваги, дихання, вступів, знімань, штрихів, фермат, тактування схем 2/4, 3/4 , 4/4 у різноманітних динамічних рівнях, темпах, штрихах тощо. На спеціально розроблених диригентських ритмічних завданнях-етюдах, виявляється ступінь розвитку координації руху рук, просторових уявлень, диригентської орієнтації.  Студенти повинні показати навички настройки з камертону Ля у різних тональностях та інтонування ступеней ладу, акордів головних ступенів як уверх так і вниз.

       Окремі питання направлені виявлення знань з  музичної термінології в обсязі, викладеному у підручнику І.В.Способіна „Елементарна теорія музики”

        Знання, які отримані за період навчання у школі та на першому курсі  з музично-теоретичних та загальнокультурних напрямків, виявляються питаннями колоквіуму. Навички виконання шкільної пісні для 1-2 класів загальноосвітньої школи під свій супровід студенти демонструють на прикладі пісні, яка була підготовлена для технічного заліку. Оцінювання знань повинно проводитись за чотирма розділами: диригентські навички; настройка від камертону та інтонування; відповіді на питання колоквіуму; виконання дитячої пісні.

Приклади завдань до технічного заліку

Завдання №1

1.     Продиригувати: 4/4, allegro, staccato, p  (4 т.)

2.     Andante

3.     Перекласти: con anima, calando, stretto

4.     Настроїтися на тональність E dur, заспівати зверху донизу D7.

Завдання №2

1.     Продиригувати: 2/4, moderato,   legato, mp  (4 т.)

2.     Andante

3.     Перекласти: leggiere, maestoso, spirituoso

4.     Настроїтися на тональність G dur , заспівати  S6 (гарм.)  .

Технічний залік на другому курсі

       На технічному заліку для  студентів другого курсу використовуються завдання, які дозволяють виявити ступінь засвоєння диригентських навичок у обсязі вимог, відповідних четвертому семестру навчання. До вже засвоєних на першому курсі схем додається складна шестидольна схема (6/8, 6/4), яка диригується у різних темпах (2-дольна та 6-дольна диригентська сітка), у різних динамічних умовах та з різними штрихами.

       Для виявлення розвитку координації обох рук використовуються більш складні ритмічні партитури-етюди для двох рук з різноманітними ритмічними малюнками у кожній. Постають ускладнені завдання з використанням фермат, поєднаних через тактову смугу різних довжин та інше. Також використовуються вступ та зняття після основної метричної долі.

       Використовуються  більш складні інтонаційні завдання, пов’язані з  отриманими знаннями з курсу гармонії: після настройки з камертону Ля у запропоновану тональність проінтонувати гармонічну послідовність  T53S53KD7T53  у тісному або широкому розташуванні.

       Колоквіум містить питання з курсу «Хорознавства та методики роботи з хором».

       Продовжується удосконалення навичок виконання шкільних пісень під особистий супровід (пісні  для 3-х-4х класів, з елементами 2-голосся).

       Оцінювання виступу на технічному заліку проводиться за чотирма розділами: виконання диригентських завдань; інтонаційні завдання; колоквіум;   виконання шкільної пісні з наступним співом, диригуванням та грою другого голосу.

Приклади завдань до технічного заліку

Завдання №1

1.     Продиригувати: 6/8, lento, legato,  p – crescendo -  f  (4 т)

2.     Andante   

3. Перекласти: con anima, lugubre, sempre 

4.Настроїтися на тональність E dur, заспівати   T53S53KD7T53  у тісному розташуванні.

Завдання №2

1.     Продиригувати: 6/4,  legato, andante -  accelerando – allegro  (5 т.)

   2. Andante

3.Перекласти:   rubato, elegante, pomposo

4.Настроїтися на тональність H dur, заспівати T53S53KD7T53 у  широкому розташуванні.

Технічний залік на третьому курсі

       Завдання для виявлення диригентських навичок, а також розвитку просторових уявлень та координації рук повинні відповідати обсягу знань шостого семестру навчання. Вони ускладнюються за рахунок введення в ритмічні партитури-етюди імітаційної поліфонії. В завдання додається диригування складними та мішаними схемами (5/4, 5/8, 7/4, 7/8, 9/4, 9/8, 11/4, 11/8, 12/8) у різних темпах та групуваннях, з використанням дублювання основної долі такту, прийому alla breve тощо. Також використовуються завдання зі змінними розмірами, різними штрихами.

       Інтонаційні завдання ускладнюються за рахунок введення в них септакордів різних ступенів в основному виді та в обертанні.

       Для розвитку вміння розспівування хору у супроводі інструменту надаються завдання гри модуляцій з будь якої тональності вверх  або вниз.

       Питання колоквіуму поповнюються відомостями з курсу «Методики   музичного виховання».

       Професійне становлення на момент завершення третього курсу навчання та контроль рівня навичок роботи з хором виявляються у випробуванні, яке імітує ситуацію практичної частини Державного іспиту з «Хорознавства та методики роботи з хором», тобто роботу з хором. Для цієї частини технічного заліку студенти заздалегідь обирають фрагмент хорового твору, який вони будуть розучувати з хором, а саме, з  групою сокурсників. Час роботи – 10 хвилин.

       Шкільна пісня для 5-х-8-х класів виконується під власний супровід. Твір повинен бути двоголосним. Студенти повинні вміти грати один голос, співати другий та диригувати вільною рукою, з подальшою зміною голосів та рук.

       Оцінювання повинно проводитися за шістьома розділами: диригентські завдання; інтонаційні завдання; робота з хором; виконання дитячої пісні з наступним співом, диригуванням та грою другого голосу; гра модуляцій; колоквіум.

Приклади завдань до технічного заліку

Завдання №1

1.     Продиригувати: 7/4 (3+4), allegro, staccato   (3 т.)

2. Аdagio

3.Настроїтися на тональність h moll , заспівати  DD65.

Завдання №2

1.     Продиригувати:  allegretto, 5/8(2+3) (2т.), 2/4 (2т.), 5/8(3+2) (2т.), 3/8(2т.)

2.       andante

3.Настроїтися на тональність Cis dur, заспівати  II2.

Технічний залік на четвертому курсі

        Для розвитку самостійності у оволодінні професією диригента, на початку восьмого семестру навчання для студентів четвертого курсу ставиться задача самостійної підготовки твору з диригування (складність кінця третього або початку четвертого семестру). Цей твір диригується на технічному заліку.

       Виявляються навички гри чотирирядкової партитури для мішаного хору зї співом хорових партій та окреме інтонування вертикалей.

        На цьому курсі також використовується форма гри дитячого репертуару, але обов’язковою умовою є виконання творів композиторів-класиків для дітей. Студенти мають можливість запросити учня, з яким вони працюють під час проходження практики постановки дитячого голосу.

        У рамках технічного заліку проводиться конкурс ансамблів, підготовлених студентами четвертого курсу. Це можуть бути вокальні ансамблі, до складу яких входять учні тих шкіл, де проводиться шкільна або диригентська практика, або ансамблі, які складаються із студентів інших спеціалізацій коледжу та інші состави.

       Оцінювання проводиться за п’ятьома розділами: гра хорової партитури зі співом хорових партій;   колоквіум; конкурс ансамблів; виконання дитячої пісні; диригування самостійно підготовленим твором.

                                              Питання колоквіуму

        Питання колоквіуму умовно можна поділити на декілька розділів. При підготовці до колоквіуму студенти використовують інформацію з різноманітних енциклопедій, словників, методичну літературу з предметів «Всесвітня та українська музична література», «Теорія музики», «Сольфеджіо», «Диригування», «Хорознавство та методика роботи з хором», «Методика музичного виховання», «Всесвітня та українська хорова література» та інше.

1)     Загальнокультурний напрямок. Наприклад:

-         композитори минулого та сучасності; 

-         видатні актори театру, кіно, режисери;

-         видатні піаністи, скрипалі та інші інструменталісти;

          -    народні музичні інструменти;

               -    інструменти симфонічного оркестру;

          -   письменники, поети минулого та сучасності.

2) Професійний напрямок. Наприклад:

          -   українські  або закордонні диригенти, хормейстери;

-   професійні хорові колективи на Україні або за кордоном;

               -   типи та види хорів;

          -   диригентський апарат та його частини;

          -    значення ауфтакту у диригуванні.

3) Питання курсу «Хорознавство та методика роботи з хором». Наприклад:

          -   хорове мистецтво епохи Відродження та наступних епох;

          -   устрій голосового апарату;

          -   як працювати над строєм у хорі;

          -   розспівування хору.

4) Питання курсу «Методика музичного виховання».Наприклад:

          -   дитячі голоси та їх вікові характеристики;

          -   як працювати з поганоінтонуючими дітьми;

          -   методика слухання музики в школі;

          -   системи дитячого музичного виховання.

5) Методична література з диригентсько-хорових дисциплін. Наприклад:

         -    методична література з диригування;

         -    методична література з постановки голосу;

         -    методична література з аранжування.

------------------------------------------------------------------

       Проведення технічних заліків дає можливість викладачам постійно тримати під контролем розвиток майбутніх хорових диригентів, своєчасно корегувати недоліки за різними напрямками розвитку професійних навичок. Заліки стимулюють студентів  регулярно поповнювати свої професійні знання та удосконалювати технічну майстерність.