Педагогические науки

5. Современные методы преподавания

Лук’янова Юлія Миколаївна Сумський національний аграрний університет, викладач англійської мови

Педагогічні інновації. Навчальні проекти

Педагогічні інновації пов'язані сьогодні із застосуванням інтерактивних (від англ. inter-взаємний, act - діяти) методів у навчальній та виховній діяльності викладача. "Інтерактивний" означає здатність взаємодіяти в процесі бесіди, діалогу з чимось (комп'ютером) або кимось (людиною). Отже, інтерактивне навчання - це насамперед діалогове навчання, в процесі якого здійснюється взаємодія викладача та студента. Які ж основні характеристики інтерактиву?

Передусім - це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності. Вона передбачає конкретні завдання. Одне з них - створення комфортних умов навчання, за яких кожен учасник процесу відчуває свою інтелектуальну спроможність. Це робить продуктивним і сам процес навчання. Студенти ж повинні мати цілком інші навички: думати, розуміти суть речей, осмислювати ідеї та концепції і вже на основі цього вміти знайти потрібну інформацію, трактувати її та застосовувати в конкретних умовах, формулювати й відстоювати особисту думку. Саме цьому сприяють інтерактивні технології.

На сьогодні методичні розробки та література з інтерактивних технологій дуже активно формуються. Для ефективного застосування інтерактивних технологій, зокрема, щоб охопити весь необхідний обсяг матеріалу і глибоко його вивчити, педагог повинен старанно планувати свою роботу.

Нині метод проектів вважають одним з найперспективніших методів навчання, адже він створює умови для творчої самореалізації студентів, підвищує мотивацію до навчання, також сприяє розвитку інтелектуальних здібностей. Студенти набувають досвіду вирішення проблем майбутнього самостійного життя, які вони проектують у навчанні.

Проект - це метод навчання. Його можна застосовувати на заняттях та в поза аудиторній роботі. Він зорієнтований на досягнення мети самих студентів, тому є неповторний. Він формує значну кількість умінь та навичок, тому є ефективним. Він формує досвід. Проект багатогранний, ефективний, престижний та невичерпний, тому незамінний.

Метод проектів  -   це освітня технологія, спрямована на здобуття студентами знань у тісному зв'язку з реальною життєвою практикою, формування в них специфічних умінь та навичок завдяки системній організації проблемно-орієнтованого навчального пошуку.

Метод проектів: стимулює студентів до вирішення проблем, які потребують певної суми знань; розвиває критичне мислення; формує навички роботи з інформацією (студенти добирають потрібну інформацію, аналізують її, систематизують); допомагає вирішувати пізнавальні й творчі завдання в співпраці, де студенти виконують різні соціальні ролі.

Проект (проектування) - це зміст навчання. Найсучасніші сфери людської діяльності базуються на проектуванні. Проектування може бути основою професійних спецкурсів.

Проекти можуть бути різних типів: творчі, ігрові, інформаційні, дослідницькі, культурологічні, рольові, телекомунікаційні, практико орієнтовані, соціальні та ін.

Творчі проекти - не мають детально опрацьованої структури спільної діяльності учасників, вона розвивається, підпорядковуючись кінцевому результату.

Ігрові проекти - учасники вибирають собі визначені ролі, обумовлені характером і змістом проекту. Це можуть бути і літературні персонажі, і реально існуючі особистості.

Інформаційні проекти - спрямовані на збирання інформації про будь-який об'єкт, явище, на ознайомлення учасників проекту з цією інформацією, її аналіз і узагальнення фактів. Такі проекти потребують добре продуманої структури, можливості систематичної корекції у ході роботи над проектом.

Всі ці проекти ми можемо назвати навчальними.

Головна мета - вироблення вмінь і навичок проблематизації, покладання мети, обробки матеріалу; планування та організації діяльності щодо вирішення різних проблем.

Головна цінність проекту в тому, що придбав викладач та студент, беручи участь у проекті. Тобто якість проектної діяльності залежить від сукупності зусиль студентів і викладачів. А починається все з мотивації викладача. Якщо сам викладач не має мотивації, то і в студентів її не може бути. Другим важливим чинником успішної проектної діяльності є рівень професійної майстерності та особисті риси викладача-дослідника, викладача-організатора, викладача-партнера, викладача-консультанта. Необхідно, щоб викладач володів методикою проектної діяльності. Тоді він зможе і вмотивувати студентів, структурувати проект, організувати саму проектну діяльність.

У роботі над проектом виявляється максимальна самостійність студентів у формуванні мети і завдань, пошуку необхідної інформації, дослідженні та прийнятті рішень, організації особистої діяльності та взаємодії партнерів. Яким би не був досвід студентів та їхній вік, якою б не була складність навчального проекту, ступінь активності-самостійності можна показати у вигляді співвідношення ролі викладача на першому етапі (занурення в проект) і на останньому (презентації).

Під час роботи студенти отримують країнознавчу інформацію англійською мовою, знайомляться з англомовними текстами, збагачують словниковий запас та вчаться працювати з великими обсягами інформації. При цьому в них виникають позитивні емоції, оскільки студенти усвідомлюють практичну значущість вивчення англійської мови, а також те, що вони володіють нею на певному рівні. Все це є суттєвим стимулом для подальшого поглиблення та вдосконалення своїх знань.