Технічні науки / 3. Галузеве машинобудування

К.т.н. Гордєєв А.І., к.т.н. Урбанюк Є.А., Васильчук О. М., Мигаль В.Г.

Хмельницький національний  університет

 

ЗАСТОСУВАННЯ НАМАГНІЧЕНИХ ОЛИВ ПРИ ПУСКУ АВТОТРАКТОРНИХ ДВИГУНІВ ПРИ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУРАХ

 

Підвищення надійності та економічності автотракторних двигунів залежить від їх надійного і короткочасного пуску при низьких температурах навколишнього середовища в умовах зберігання автотракторної техніки на відкритих площадках.

          Вирішення проблеми короткочасного і надійного пуску холодних двигунів значно полегшить працю водіїв і збільшить тривалість роботи автомобілів і тракторів на 5...10%, знизить витрати на будівництво і експлуатацію групових засобів підігріву двигунів у автотракторних підприємствах та на виготовлення, встановлення і експлуатацію індивідуальних автотракторних підігрівачів на заводах.

        В оливах, які були намагнічені на протязі 9…12 хв., визначались протизношувальні і протизадирні властивості на установці яка відтворює роботу пари кулачок-штовхач реального двигуна.

Зношування кулачків приведені у таблиці 1, а штовхачів на рис. 1.

При використанні олив, які пройшли обробку змінним електромагнітним полем, зношування штовхачів має тенденцію до пониження, в порівнянні з роботою на ненамагнічених оливах. Тривалість дослідження складала більше 10 год. Зношування кулачків при роботі на намагнічених оливах зменшується від 1,2 до 1,5 разів в порівнянні з роботою на ненамагнічених оливах. Крім цього,  поверхні деталей при роботі на намагнічених оливах практично не мають лакових відкладень, в той час, як при роботі на ненамагнічених оливах - покриті шаром лаку. Аналогічні результати отримані при дослідженнях інших авторів [1]. Процес зношування поверхонь, при застосуванні намагнічених олив, пояснюється утворенням захисної магнетитової плівки на поверхнях тертя.

 

 

 

 

 

 

 

 

Т, хв

Рис. 1 – Знос штовхачів  при роботі:  --- із намагніченими

оливами; із ненамагніченими оливами

 

Таблиця 1 – Вагове зношування кулачків на установці тертя при використанні намагнічених і ненамагнічених олив

Олива

М6ВЗ

М10Г

Намаг- нічена

олива

Ненамагні –чена

олива

Намагні –чена

олива

Не намагнічена

олива

 

Втрата ваги кулачка, гр.

 

0,846

 

0,990

 

0,277

 

0,283

 

 

Результати фізико-хімічного аналізу досліджуваних олив приведені в табл.2. Зольність нових намагнічених олив практично не змінилась в порівнянні з ненамагніченими; які працювали - дещо збільшилась для олив М-6ВЗ і М-10Г. Зольність намагніченої оливи М-10Г2, яка працювала – понизилась. Вміст заліза в чистих намагнічених оливах - відсутня, в тих, які працювали - до 2-х раз менше, чим у ненамагнічених оливах.

Вміст механічних домішок в нових намагнічених оливах в порівнянні з ненамагніченими зменшується, а в тих оливах, які працювали - дещо збільшується.

 

 

 

Таблиця 2 – Фізико-хімічний аналіз досліджуваних олив

 

Характеристика оливи

Зола, %

Залізо, %

Лужність,

Свіжа ненамагнічена М-6ВЗ

0,892

0,0029

6,85

Свіжа намагнічена М-6ВЗ

 

0,900

0,0003

7,61

Свіжа не намагнічена М-10Г

1,356

0,0012

9,67

Свіжа намагнічена М-10Г

1,348

відс

10,51

 

          Проведені дослідження зміни в’язкості оливи  при намагнічуванні М-6ВЗ від зміни температури. Результати представлені у таблиці 3.

 

Таблиця 3. В’язкісно-температурні властивості оливи М-6ВЗ, мкм2/с (сСт)

Температура,0С

-25

0

50

100

Намагнічена

127,44

330,6

22,6

6,14

Ненамагнічена

13,55

351,9

23,5

6,27

 

          Зміна вязкістних характеристик та лужності досліджуваних олив пояснюється розривом водневих зв’язків  молекулярних сполук при обробці олив магнітним полем за певний термін [2].

          Таким чином, встановлено, що обробка олив змінним електромагнітним полем на протязі від 9хв до 12хв. дозволяє покращити їх в’язкісно-температурні та інші властивості, які не є стабільними і з часом  від 4 годин до 5 годин наближаються до властивостей ненамагнічених олив.

 

Література

          1. Фиалков Ю.Я. Электровыделение металлов из неводных растворов / Ю.Я. Фиалков, В.Ф. Грищенко. – К.: Наукова думка, 1985. – C. 6669.

                2. Русакова Н.Н.  Влияние магнитного поля на реологические свойства магнитных коллоидов на основе магнетита, синтезированого из водно-органических сред / Н.Н. Русакова, А.К.  Белоногова   // Изв. вузов. Химия и хим. технология. – 1997. – Т. 40, № 6. – С. 71–76.