А.Н.Адилова

№38 орта мектеп, Тараз қаласы

 

ТАҒАМ ЖӘНЕ СУСЫН

 

 

Тақырыбы

   Food and drink.

 

Сыныбы

   6

 

Мақсаты

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, тағамдар мен сусындар тақырыбында сөйлемдер құрауға дағдылау , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, логикалык және сыни тұрғыдан ойлауын дамыту.

 

Міндеті

ü Оқушылардың  ойлау жаңа  сөйлеу  кабілеттерін  дамыту.

ü Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

ü Топтық,жұптық   жұмыстар  жасауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

 

Күтілетін нәтиже

   Оқушылар жаңа сабақты  меңгереді, пәнге деген қызығушылығы артады, логикалық ойлауы дамиды, өзара және өзін – өзі бағалай алады.

 

Сабақтың типі

Жаңа сабақты меңгеру.

 

Сабақтың түрі

Аралас сабақ.

 

Бағалау түрлері

Формативті бағалау.

 

Пайдаланған әдіс-тәсілдер

« Кір жаю,айқайлама хат, лездеме,аялдама,үштік,тізбектелген мошақ, мен саған,сен саған».

 

Пайдаланған модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлау, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны пайдалану

 

Көрнекі құралдар

Ноутбук , постер, маркер,  А3 форматты қағаз,бағалау парақшасы,стикерлер.

 

 

Сабақтың кезеңдері:

(Блум таксономиясы

бойынша)

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданылған әдіс-тәсілдер

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг ұйымдастыру

 

 

5 мин

Сәлемдесу

 -Good-   afternoon pupils!

- Who is on duty today?

- Who is absent today?

- What date is it today?

- What season at the moment?

  Топтастыру әдісін қолдану

Сәлемдеседі  

 Шаттық шеңберін құрады.

 

«кір жаю» әдісін пайдаланып, екі топқа бөлінеді.

 «кір жаю» әдіс-тәсілін пайдалану.  

 

 

 

Білу

Үй тапсырмасы

5 мин

T:What was your home task?

P:It was vocabulary.

«Айқайлама хат» әдісін пайдалана отырып, үйге берілген жаңа сөздерді екі топ  мүшелері бір-біріне жаздырады .

Listen to lungs-өкпені тыңдау

Feel pulse-пульсті тексеру

Wonderful-тамаша,health-денсаулық,

Take temperature-қызу көтерілу.

Сөздік диктантты ексеріп,бағалайды.

Сөздік диктант жазады.

«айқайлама хат» әдіс-тәсілдерін пайдалану.

«Бағдаршам түстері» арқылы бағалау жүргізіледі

 

Түсіну

10 мин

Theme: Food and  drink

Vocabulary: Tomato-қызанақ, сoffee -кофе,рotato-картоп,вiscuits-печенье,вutter - сары май,    sugar- қант,rice -күріш,bread- нан, egg-жұмыртқа,tea-чай.

Алған білімдерін толықтыру.

«Тізбектелген моншақ»

Өтілген жаңа сөздерді пайдалана отырып,Countable Uncountable ( саналатын саналмайтын )зат есімдерге бөледі.

Reading text.''Kazakh traditional food''

Сөздік дәптерге жаңа сөздерді жазады.

Тақтамен жұмыс

Дәптермен жұмыс

 

 

«лездеме» әдісін пайдалану.

 

Қолдану

5мин

«Аялдама» әдісін пайдалана отырып мәтінмен жұмыс жүргізу. Топ басшысы мәтінненді не түсінгенін екінші топқа түсіндіреді.

Reading text.''Kazakh traditional food''.

Талантты және дарынды оқушыларды анықтау.

Оқулықпен жұмыс жүргізіледі

 

 

Талдау

 

 

 

жинақтау

 

 

5 мин

 

 

 

5-8мин

Grammar there was/there were

Positive form

There  was some rice.

There were  some biscuits.

Negative form

There wasn't any sugar.

There weren't any cfrrots.

Questions form

Was there any butter?-Yes, there was.

Постермен жұмыс

 

«тізбектелген моншақ»

.

 

Бағалау

3 мин

 

Стикерлер таратып беремін

Алған білімдерін толықтыру барысында кері байланыс жүргізу.

 Бағалау парақшасына стикерлер жапсыру

Формативті   бағалау.

Кері байланыс

 

Үй тапсырмасы

2 мин

Home task 6 ex. Vocabulary

Good-bye pupils   - Good-bye teacher.

Күнделікке жазып алады